Vypěstování pravokořenných sazenic s hotovým kmínkem



Stránky: 1,  2,  3   
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?) 
1.2.2012 21:22, zobrazeno: 18302x

Na jedné zahraniční stránce jsem si přečetl větu: "Pro vypěstování sazenic s hotovým kmínkem řežeme řízky dlouhé 1,5m až 1,8 m, v závislosti na požadované délce kmínku." Máte někdo jakékoliv zkušenosti s vypěstováním takovýchto révových sazenic (postup vypěstování a následná péče)?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 2.2.2012 8:34

Nedokážu si dost dobře představit význam tak dlouhých řízků. Podle mého názoru nebude mít takový keř první rok velký problém se zakořeněním jako spíš s následným růstem, protože vývoj kořenů nebude odpovídat vývoji nadzemní části. Ale tohle je jen můj názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.2 (?), 2.2.2012 11:38

Jit by to ale mělo.V podstatě by se korunka založila v požadovane vyšce, spodek obrostu by se vyslepil, vrchni očka z bezpečnostnich duvodu chranil sitkou nebo jinou zabranou a v počatečnim obdobi rašeni dodaval vydatnou zalivku a přihnojovani na list po celou dobu prvniho roku.Nevim, ale revi roste v podstatě dostatečně bujně aby toto zvladlo, jako stejně množene jine rostliny.Možna by na podporu bylo ještě dobre nastlat vysoky mulč kolem paty kminku pro zachovani vlhkeho prostředi k počatečnimu vyrovnavani sucho-vlhko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 86.111 (?), 2.2.2012 9:32

Nezkoušel jsme to s révou, ale zkoušel jsem takto řízkovat vrby, zlatý déšť, ptačí zob. Dopadlo to tak, že se pruty ujaly, ale většinou opučely jen tak ve spodní čtvrtině a vrchní 3/4 prutu uschly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 238.140 (?), 3.2.2012 20:14

Jak hluboko do země jste ty vrby sázel? Pro rychlerostoucí topoly se doporučuje 70cm na dvoumetrový prýt (klacek), což mi celkem zafungovalo. Možná jsou vrby choulostivější.

prýt topolu 120 dnů
prýt topolu 120 dnů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 86.111 (?), 4.2.2012 7:57

Tak tak hluboko určitě ne, zapíchnul jsem to do země maximálně 15-20 cm. A ty pruty byly výrazně slabší než ten váš na té fotce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vladimir.SD - (12) - 124.211 (?), 2.2.2012 9:46

Nad týmto som rozmýšľal už dávnejšie a tento rok som odložil pár prútov dhhých cca 130cm, uvidíme čo z toho bude :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 124.211 (?), 26.3.2012 22:19

Takže po dvoch mesiacoch sú moje 100 - 130 cm prúty len slabo narašené, korene ešte ani zďaleka neprejavujú záujem rásť. popritom trojočkové 40 cm dlhé prúty s peknými koreňmi som cez víkend už presádzal do kvetináčov. asi ostanem verný klasickému rozmnožovaniu. popravde, závidím ľuďom ktorým sa v prvom roku podarí zapestovať hotový kmienok, mne vyrastie maximálne pol metra dlhý výhonok, ktorý musím na jar nasledujúceho roku zostrihnúť a až v druhom alebo treťom roku mám vytvorený kmeň požadovanej výšky a hrúbky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 2.2.2012 10:44

Měl jsem asi napsat explicitně, že šlo o specializovaný vinohradnický web a uvedená věta byla bez bližších podrobností v tomto pětistránkovém článku, zabývajícím se množením révy z řízků. Zdraví jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 2.2.2012 12:35

Relativně běžně se dělají roubované sazenice, které měří kolem jednoho metru a celý kmínek je pak tvořen jen podnoží. U takto vámi připravovaných sazenic bych se ale obával jedné věci - abyste přinutil vyrašit očko vzdálené 1,5m, musíte bezpodmíněčně všechna ostatní vyslepit. Stane-li se však, že vám v zimě vymrzne vrchní část keře, nemáte žádné spící očko, které by mohlo vyrašit. Celá sazenice je potom k ničemu. Navíc se domnívám, že malé kořeny budou mít příliš malou sací sílu na to, aby dokázaly dobře vyživovat tak vysoko vyrašený letorost. První rok poroste víceméně jen ze zásobních látek z dlouhého letorostu. Ale zkuste a uvidíte.  VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika