Tvar vertiko



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?) 
11.5.2015 10:49

A aby to nebylo tak jednoduchý a jednoznačný, tak jsem taky něco našel.  Viz obrázek a čevená část. wink

zdroj P.Pavloušek: Moderní vinohradnictví

 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.169 (?), 10.5.2015 9:30

Na můj dotaz v této diskuzi mi kamarád napsal zajímavý E-mail, který si zde dovolím pro obsahovou hodnotu v plném znění citovat a doufám, že se na mě za to nebude zlobit. Ještě doplním, že mým záměrem bylo vedení Zilgy na pergolu, ale tu jsem zatím nepostavil a jako nouzové řešení jsem zvolil Vertiko, abych uchoval do dalších let dlouhé kmínky. No a teď co kamarád napsal:

A teď k tomu slavnému "vertiku" - můj názor:

Nechápu, proč jste se všichni zbláznili do vertika. To kvůli tomu líbivému názvu? Podle mě se vertiko hodí pouze a jen pro málo vzrůstné odrůdy a to hlavně moštové. To jsou takové odrůdy, které udělají za sezonu šlahouny dlouhé maximálně do metru, spíš tak 0,7 metru. Takové odrůdy existují. To znamená, že když tam bude celkem 8 rašících čípků a na každém budou dvě plodná očka, tak šlahouny nesmí dorůst na větší délku. Na každém takovém šlahounu pak visí jeden hrozen. Protože když to naroste víc do délky, šlahouny buď spadnou na zem nebo se prostě ulomí. Stačí jen trochu větru. Nedovedu si představit třeba takovou Glašu nebo Viktorii které za rok vytvoří X- šlahounů délky několika metrů na vertiku. To prostě nejde! Pak už jen zbývá to ovazovat kolem dokola špagátama a stahovat to k sobě do jakéhosi sloupovitého tvaru, aby to nějak drželo u sebe a furt to zakracovat. Čiliže pakárna. Jenže pak to bude přehuštěné a brzy plesnivé. Jak říkám, vertiko je vhodné pouze pro určité případy s nízkou a kompaktní vzrůstností, není to univerzální tvar pro révu. Réva je liána, potřebuje se šplhat nahoru, není to balerínovitá jabloň. Vertiko poskytuje oporu pouze pro kmínek, nikoli pro letorosty. Neznám sice Zilgu, jak moc nebo málo roste, ale podle toho co vidím na fotkách u Tebe, jak rychle jede, dost pochybuju, že právě ona je vhodná na vertiko... a to ji máš teprve mladou, dvouletou, počkej, až jí narostou pořádné kořeny, to bude mazec!

Pokud bych uvažoval o vertiku, volil bych jen takové odrůdy, které mají krátká internodia, drobnější listy a menší hrozen. Netvrdím, že mám pravdu, s vertikem praktické zkušenosti nemám, jen si představuji, jak se může taková normální stolní odrůda chovat na vertiku. A budu mile překvapen, pokud se dozvím, že se pletu.

Konec citace. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 210.11 (?), 10.5.2015 16:35

Nezlobte se, ale názor někoho, kdo s Vertikem nemá zkušenosti, neví jak se zapěstováva a jak a kdy se stříhá (viz. příspěvky výše) nemá žádnou vypovídající hodnotu a přesně tak je to i v tomto případě. Již názor, že Vertiko se hodí jen pro málo vzrostlé odrůdy je mylný a takhle bych mohl v tom mailu Vašeho kamaráda pokračovat bod po bodu dál a dál...

Na Vertiko jdou všechny odrůdy, které snášejí dobře krátký řez - jak moštové (RR, VZ, CH, H...), jen se musí včas a správně řezat na dvouoké čípky, nesmí se přetěžovat, vždy letorosty před kvetením zakracovat a i stolní, i když se může stát, že budou mít trochu menší hrozny (např. u stolní odrůdy Vostorg se mi menší velikost hroznů, potažmo bobulí neprojevila - mám ho jak na Vertiku, tak na rýnsko-hessenském vedení, takže to můžu porovnat).

Myslím, že Zilga by mohla na Vertiku jít dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.170 (?), 12.5.2015 9:18
Děkuji hostu xxx.xxx.210.11 ze reakci, je jen škoda, že neuvedl žádný argument ani vysvětlení na kamarádův text, pouze tvrzení, že se mýlí! Škoda, že to nerozebral podrobněji ke každé pochybnosti. Škoda, že nepřidal nějaké foto svého vertika vedeného několik let? Než jsem dal do diskuze dotaz, přečetl jsem si o vertiku a nejasností mám dost. Určitě najde uplatnění v prudkém svahu, jako např. vinice Grébovka - Praha, Vinohrady, ale že bych tam viděl to ortodoxní knižní vedení, to tvrdit nemohu. Jaké je to potom vedení na Grébovce, nebo co má George Black? Vertiko vypadá na první pohled velice jednoduše. Když se dá použít na většinu odrůd, pokud plodí na krátkém dřevě, proč nenáchází širší uplatnění na vinicích a budují se nákladné drátěnky? Předem děkuji všem za poučné odpovědi př. fotografie.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 12.5.2015 10:06

Dobrý den všem

Aby úplně nezapadl dotaz. Dám svoje zkušenosti k dobru. Prvotní situace je jasná a vychází z přiloženého obrázku. Další už je záležitost individuální. Tak jako v jiných případech lze počtem letorostů zcela konkrétně určovat jejich vzrůst a s tím spojenou i násadu, tvar a vyzrálost bobulí a dřeva. Protože moje sazenice je experimetnální, experimetnuji s ní. Tzn. že se neřídím striktně danými doporučeními, ale zkouším její reakci na různé podněty. Těmi bývá především. Různý počet letorostů(zimní řez), různě brutální podlom, redukce květů popř. hroznů.

Zjištění povětšinou korespondují s informacemi s knih. V mém případě to došlo zhurba do této fáze.

Letorostů nechám o něco více, bo je dobré občas snížit ty čípky apod. Pár listů návíc přináší rostlině asimiláty pro růst v dalším roce. Květy už neprobírám, bo občas kvetení není ideální a tak to probírám až po větu. Obecně se se snažím mít násadu takovou, aby to vyloženě nezastavilo růst letorostů. V mém případě 1-2 hrozny dle síly letorostu. Pokud je z nějakého důvodu bujnější růst, tak letorosty vhodným způsobem vyvazuji třeba i navzájem do takových jakoby srdcí nad sebou, Aby nevznikaly zahuštěná místa.

Je mi jasné, že to asi nebude ideální pro větší produkce, kde bude asi jistota držet se zlaté střední cesty i za cenu toho, že některý keř bude mít navíc a jiný bude naopak hůře v termínu dozrávat.

Takže tak.

S pozdravem GB


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 148.21 (?), 17.9.2018 14:50

Dobrý den všem,

jelikož jsem tvor, o kterém se říká, že se jednou připlete prasatům do žrádla a ony ho sežerou, tak si dovolím se svoji troškou do mlýna. Řadu let jsme měli nevyužitou jihozápadní stěnu zahradní buňky. V roce 2014 jsme koupili 7 sazenic vinné révy, nasázeli a z dostupných informací čerpali co dál. 2015 jsme ji vyvazovali k tyčkám zatlučeným do země a měli v plánu vodorovné stupňovité vedení na latích. Než jsme se k tomu dostali přišla nemoc a réva byla celý rok, až do června 2017 ponechána svému osudu. V té době jsme až 2m dlouhé, různě propletené výhony vyprosti z kolem rostoucí džungle plevelu, zakrátili, znovu přivázali k tyčkám a hledali návod jak dál. Jako na zavolanou přišel návod GB. Do dřevěného rámu ve stěně jsme zavrtali po třech okách. Na 2,5m dlouhé, 8mm silné, kovové roxorové tyče jsme natáhli zahradní hadici a provlékli oky ve stěně. K nim jsme dočasně přivázali zakrácené výhony z téhož roku, ze kterých byla letos první úroda a od letošního roku přecházíme na způsob pěstování Vertiko. Založili jsme od země nové výhony, postupně přivazovali a 10cm za posledním listem ve výši tyče ustřihli. Co bude dál uvidíme a případně další zkušenosti sdělíme wink     

Výsadba říjen 2014
Výsadba říjen 2014
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 148.21 (?), 17.9.2018 15:13

Jelikož nelze vložit 2 fotky, nebo to neumím, tak ještě doplním, že buňku jsme zastřešili s přesahem střechy 70cm a neopatřili žlabem, podél buňky udělali záhon 50cm a podél záhonu vykopali 50cm žlab, natáhli netkanou textilii, geotextilii a zasypali říčními kameny, aby voda ze střechy rovnoměrně stékala k révě.

Vertiko září 2018
Vertiko září 2018
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 148.21 (?), 17.9.2018 15:24

Omluva - oprava chybně vložené fotky.wink

Vertiko u buňky srpen 2018
Vertiko u buňky srpen 2018
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika