Spon moštových odrůd vinné révy



Kibirad - (2) - 67.221 (?) 
19.3.2024 14:30, zobrazeno: 214x

Dobrý den, 

chtěl bych si zařitid takovou mikroviničku na kousku pozemku co mám k dispozici. Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdu malý kousek 10 x 3 m, tak přemýšlím v jakém sponu vysázet révu aby to mělo ještě smysl. Z hlediska odrůd přemýšlím o odrůdách Solaris, Muscaris, Hibernal a Cabernet Cortis. Ve výsledku bude vysázena pouze jedna, dvě odrůdy a i tak si myslím že bude problém naplnit alespoň menší demižon. 

Současně bych se rád vyhnul přehnaným zeleným pracem, tak přemýšlím jestli by například zhuštěná výsadba nepomohla. V tuhle chvli přemýšlím nad rozestupem uliček 1m a sponem révy 0,7m. Je takto zhuštená výsadba až moc hustá? Bylo by vhodné pro takto hustou výsadbu založit i kmíněk níže? Tj. 0,5 m nad zemí? Z hlediska střihu uvařuji nad rýnsko hessenský vedením. Ve výsledku mám tedy zájem o nějaké připomínky, hlavně od pěstitelů se zkušeností s popsanými odrůdami. Děkuji. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 66.55 (?), 19.3.2024 20:14

Pokud se moštové odrůdy pěstují v hustém sponu, tak ve vzdálenosti v řadě 0,5 -1 m. Sám zkouším 0,5-0,7 m. Myslím si ale, že při takto hustém sponu by řady měly být od sebe nejméně 1,5 m, sám mám minimum 2 m.
Kmínek nechávám cca 80 cm, níž bych nešel.
Co se týká odrůd, netuším, jaké jsou Vaše podmínky. Zkoušel jsem kromě Hibernalu všechny Vámi zmíněné odrůdy. U Solarisu a Cabernetu Cortis bude při takto husté výsadbě problém se zelenými pracemi, protože tyto odrůdy mají velké listy. Z toho vyplývá problém s padlím, ke kterému nejsou moc odolné, jen průměrně. Hibernal zase spíš v první polovině vegetace mívá spíše problémy s plísní révovou, ke které v tomto období náchylný. Za mě je nejlepší odrůdou Souvignier Gris, nevyžaduje tak intenzivní zelené práce, k plísni je dobře odolný, proti padlí stačí většinou jedno ošetření. Ale nepatří mezi nejranější odrůdy,  kam ovšem nepatří ani Hibernal.
bred_ik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika