Rez na čapíky



Stránky: 1,  2,  3   
host - 83.103 (?) 
6.3.2011 21:51, zobrazeno: 30321x
Dobrý deň, na odrodách Nero, Vostorg, Prim a Dukačajevoj Ustojčivyj som na dvojročnom dreve nechal iba dvojočkové čapíky (niečo ako jednoramenný kordón). Je možné očakávať pri takomto spôsobe rezu normálnu úrodu? Nebudú strapce a úroda menšie ako keď sa nechávajú ťažne? Zaujímali by ma Vaše skúsenosti s týmto spôsobom rezu a následného vplyvu na výšku úrody. Sú aj tieto spodné očká pri reze na čapíky plodné? Ďakujem
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 154.140 (?), 6.3.2011 23:10
Dobrý deň! Pestujem roky Prim na systém vertiko, kde na jar strihám tiež na 2 očká. Úroda je každoročne slušná. Nero a Vostorg potrebujú na vytvorenie typickej veľkosti strapcov viacočkové ťažne, ale na dvoj až trojočkových údajne tiež zarodia. Veľkosť strapcov bude asi o niečo menšia. Dokučaevoj na tom bude podobne. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 83.103 (?), 7.3.2011 0:24
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. S tým Prim-om ste ma potešili, dúfam že aspoň na jednej rastline bude nejaká úroda. U ostatných som si nie celkom istý, ja som tento rez videl niekde na ukrajinskej stránke a úrodu mali peknú, tak som neprezieravo to skúsil aj u mňa. Lenže asi nie každá odroda je schopná zaplodiť aj z prvých očiek, to som sa dočítal až neskôr.Každopádne sa asi budem učiť na vlastných chybách... Ak pridá ešte niekto svoju skúsenosť s dvojočkovými čapíkmi, budem rád.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 158.32 (?), 7.3.2011 9:21

 má vlastne význam rezať vinič na dvojočkové čapíky? radšej bude asi lepšie nechať jeden ťažeň, ak chceme úrodu, však?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.82 (?), 7.3.2011 16:19
Dvojočkové čapíky musíte robiť u niektorých tvarov, ako je napr. vertiko, pravideľné kordóny, pergoly. Zmyslom je "udržať na uzde" staré viacročné drevo. Ak byste napr. nechali 3-4 očká na vertiku, jednotlivé patrá zo starého dreva by sa Vam nepekne predlžovali na úkor susedného koreňa a mohli by sa aj pod váhou úrody zlomiť. U pergoly by Vam pri dlhých čapíkoch celá rastlina rýchlo zostarla a o pár rokov byste museli zakladať celý tvar odznova. Ak nemáte odrodu rodiacu aj na krátkom dreve, alebo máte odrodu, ktorá žiada iba dlhý rez, potom Vam neostáva nič iné ako zvoliť vedenie s oblúkmi (Rýnsko-hessenské, Alsaský oblúk apod.). Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 7.3.2011 21:16

I na pergolách a kordonech lze použít řez na tažeň, aniž by docházelo k prodlužování starého dřeva. Např. místo 6-ti dvouočkových čípků se na kordonovém rameni nechají dva 6-ti očkové tažně. Jediný pěstitelský tvar, kde nelze použít dlouhý řez je vertiko. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.82 (?), 8.3.2011 8:17
Myslím si, že ak necháte na kordónu 2 šesť očkové ťažne, musíte ich vyviazať k drôtenke, čím predlžujete rameno, alebo ohnúť do oblúku. Sám s týmto tvarom nemám skúsenosti, tvaroval som v minulosti vysoké oblúky, vertiko, záves a pergolu. Snažil som sa dodržiavať starú skúsenosť, že najrodivejšie jednoročné drevo je to, ktoré vyrastá z dvojročného. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 32.130 (?), 7.3.2011 18:52

Pri odrode Vostorg sa pre dosiahnutie veľkosti strapcov nad 1,5kg odporúča väčšia zásoba starého dreva-čiže kordón je v pohode.To aký dlhý rez si zvolíte ja na Vás, ale kedže Vostorg znáša aj krátky rez, tak 2očk.čapík je jednoduchý prehľadný systém.Nero mám no na krátkom dreve som ho plodiť nevidel, aj keď "Sotolár"píše že môže byť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.82 (?), 7.3.2011 19:38

Nero som si vlani naočkoval na starý kmienik(Pomarančová), letorasty sú parádne. Potvrdiť rodivosť Nera na druhom očku môžem až v júni po zakvitnutí. Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 39.185 (?), 8.3.2011 5:16

Nero rodí na 2 očku bez problémů. Mám to vyzkoušené po několik let. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika