Jeden nebo dva kmínky



Stránky: 1,  2   
host - 57.69 (?) 
31.5.2013 14:47, zobrazeno: 7306x

Zakládam novou mini vinici (rulandské modré, severní čechy, cca 250mnm). Mám zapěstovat dva kmínky jebo jenom jeden? Díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 237.232 (?), 31.5.2013 15:07

Kmínky určitě dva. Ale je otázkou, co zamýšlíte s výsledkem svého snažení. Rulanda modrá se mně nezdá být nejvhodnější odrůdou, u nás na jižní Moravě špatně dozrávala. Asi bych volil něco jiného.   I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 215.11 (?), 31.5.2013 21:07

Kmínek určitě jen jeden. K čemu druhý? VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 237.232 (?), 1.6.2013 8:34

Autor dotazu zatím neprozradil, co má za lubem. Co je to mini vinice? 5, 10 nebo 15 hlav? Z toho moc vína neudělá, proto bych se spíše přikláněl ke stolním odrůdám na zobání a jídlo. A dva kmínky doporučuji proto, že z každého kmínku potáhne jeden tažeň a bude větší úroda.    I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 160.155 (?), 1.6.2013 16:53

môj názor je, že na dvoch kmienkoch môžu byť síce dva ťažne, ale dva ťažne môžu byť vedené aj z jedného kmienku a podľa mňa je to jedno, pretože sa jedná stále o jednu rastlinu a jej rodivosť sa nezvýši tým, že má dva kmienky, ale že má dva ťažne... ale zase ju nemôžme nadmerne preťažiť úrodou a jej schopnosť dať dobrú úrodu závisí od celkového stavu viniča(révy) - čiže je jedno na vysilenie rastliny, či má napr. na jednom kmienku s dvoma ťažňami (3 strapce na jednom, 3 na druhom) alebo s dvoma kmienkami a ťažňami (3 strapce na jednom, 3 na druhom).

ak nemám pravdu, tak ma prosím opravte, lebo aj mňa to zaujíma...wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 57.69 (?), 3.6.2013 12:08

Autor dotazu jsem ja. Hlav mam 40. Co jsem koukal na morave i tady v severnich cechach tak plno vinic jede na 2 kminky, proto jsem dal dotaz... Je mi jasny, ze zatez na rostlinu musi byt stejna at se jedna o jeden kminek nebo dva. Dva kminky se snad delaji kvuli tomu kdyz rostlina nesikovne zmrzne, tak je trochu sance ze to neveme oba kminky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Frany - (40) - 96.10 (?), 3.6.2013 14:27

Také mám zapěstováno většinu hlav na dva kmínky, a to právě kvůli lepšímu pocitu a sebeuklidňování, že mrazy nevemou oba. Na druhou stranu Hibernal mi nikdy nevymrzl, zato Prim v posledních letech musel každé jaro remontovat komplet. Až jsem si připadal, že pěstuji na hlavu.

Pokud keř nepřetěžujete, je dle mého názoru rostlině jedno, jestli živí 1 nebo 2 kmínky. Rozdíl činí u R-H vedení cca 1/2m starého dřeva. Tam je možná menší pravděpodobnost, že hlava vymrzne, zase se pod borkou ukryje více havěti.

Pokud Vám v Severních Čechách réva bude při zapěstovávání přirůstat dostatečně, a tedy bude záruka, že dva letorosty vyzrají, klidně nechte oba na kmínky. Kdyby se Vám zdálo, že růst vícero letorostů není přiměřený, volil bych raději proudit živiny do jednoho letorostu.

-FD-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.26 (?), 3.6.2013 14:40

Ja som niektore stolove odrody zapestoval na 2 kmienky preto, aby mali viac stareho dreva. Ale mozno je to blbost frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 238.40 (?), 3.6.2013 17:08

Jednokmienkový ker má význam u pomalurastnúcich odrôd. Príklad: Sommerset Seedless. Prvé 2 roky by mala ísť životná sila sadenice do tvorby kmienka a prvého dobre vyzretého rodivého ťažňa. U bujných odrôd nie je problém v krátkom čase vytvoriť budúci kmienik aj s ťažňom a príp.ukázať signálny strapec. Niektoré sorty k optimálnej rodivosti vyžadujú čo najviac starého dreva. 2 kmene by mali pri dostatočnej koreňovej sústave predstavovať o niečo viac dreva ako 1 kmeň. Pri tvarovaní vertika sú 2 kmene výhodnejšie ako 1. Stačí si naštudovať literatúru a návod na zakladanie vertika.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 57.69 (?), 4.6.2013 9:14

Děkuji za odpověď. Zkusím to na dva a uvidím jak to bude vypadat v srpnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika