Jak spravne zastrihnout sazenici



host - 88.61 (?)
27.4.2009 15:09
Vaším cílem je pro letošní rok vypěstovat jeden nebo dva pěkné silné rovné pruty (lépe jeden silný aspoň jako malíček). vyberte si jak říkaj přede mnou ty co nejlépe rostou a vše ostatní pryč. Tyto dva pruty vyvazujte k tyčce aby byly rovné a vylamujte na nich zálistky, aby zbytečně neživily hodně listí. Poku budou napodzim pruty pěkné tak je v zimě sestřihnete v místě kde chcete mít korunu nabo dělení (tady by měly mít aspoň půl cm v průměru) pokud jsou pruty slabé tak je v zimě sestřihnu zase na dvě očka a příští rok už budou pěkné pruty. Nemá smysl hnát to moc rychle nahoru, jinak se sazenice vysílí a nebude z nich nic kloudného. (a nebo bude úroda až čtvrtým rokem. Alena
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 216.102 (?), 16.4.2009 19:45, zobrazeno: 10893x

Dobry podvecir vsem, zakoupil jsem 8 sazenicek vinne revy (nejak me to chytlo), pred tydnem zasadil a docela to zacina rust. Jenomze potrebuji poradit jak spravne mam vylamat ocka ci sazenici zastrihnout. Poradil by mi nekdo z nize uvedenych obrazku (treba cervene zatrhnul co mam odstranit a hodit na ulozto.cz)? Dekuji, mockrat jsem vam vsem zavazan.

MG

www.vynet.cz/temp/vino/01.jpg
www.vynet.cz/temp/vino/02.jpg
www.vynet.cz/temp/vino/03.jpg
www.vynet.cz/temp/vino/04.jpg
www.vynet.cz/temp/vino/05.jpg
www.vynet.cz/temp/vino/06.jpg
www.vynet.cz/temp/vino/07.jpg
www.vynet.cz/temp/vino/08.jpg

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 48.165 (?), 18.4.2009 22:18

Opravdu se tu nenajde zkuseny vinar, ktery by mi dokazal poradit? Nerad bych udelal chybu hned na zacatku pestovani vinne revy.

Dekuji, MG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 19.4.2009 7:48

Mezi zkušené vinaře se nepočítám, ale zkusím napsat, co dělám sám. Na sazenicích nechávám růst maximálně dvě očka (na dva kmínky, pokud chcete jen jeden, druhý výhon při délce 10-15 cm zaštípnout), ostatní očka vylomím, dokud jsou malé.  Většinou bych nechal růst očka nejníže položená, ale třeba u druhého a čtvrtého keře bych nechal růst nejlépe rostoucí horní očko, byla by škoda ho vylomit tak velké. Ale u pátého bych horní výhon vylomil, ostatní jsou lépe položená. V žádném případě bych nestříhal, jen vylamoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.102 (?), 20.4.2009 23:46

Dekuji za odpoved, udelam to dle vaseho popisu, uvidime jak se tomu bude darit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 88.61 (?), 27.4.2009 15:09
Vaším cílem je pro letošní rok vypěstovat jeden nebo dva pěkné silné rovné pruty (lépe jeden silný aspoň jako malíček). vyberte si jak říkaj přede mnou ty co nejlépe rostou a vše ostatní pryč. Tyto dva pruty vyvazujte k tyčce aby byly rovné a vylamujte na nich zálistky, aby zbytečně neživily hodně listí. Poku budou napodzim pruty pěkné tak je v zimě sestřihnete v místě kde chcete mít korunu nabo dělení (tady by měly mít aspoň půl cm v průměru) pokud jsou pruty slabé tak je v zimě sestřihnu zase na dvě očka a příští rok už budou pěkné pruty. Nemá smysl hnát to moc rychle nahoru, jinak se sazenice vysílí a nebude z nich nic kloudného. (a nebo bude úroda až čtvrtým rokem. Alena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 27.4.2009 19:30

Souhlasím s Alenou až na poslední větu, které nerozumím. První rok je nejlepší vypěstovat jeden až dva výhony (pruty) do výšky dvou tří metrů. Aby lépe vyzrávaly, je dobré je koncem srpna zaštípnout. 
Sazenice se může spíš vysílit tím, že na ní v druhém roce necháme moc oček, respektive hroznů. U mě z loňské výsadby nebude letos plodit jen jedna odrůda z cca 40, které jsem vysadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 88.61 (?), 28.4.2009 7:40
Já nevím, ale ještě jsem neviděla sazenici, která by prvním rokem vyhnala 3 m dlouhý výhon. (mám jich cca hektar) ale samozřejmě záleží na odrůdě. Většina sazenic ale tento prut prvním rokem neudělá a proto se v zimě sestřihne na dvě očka a druhým rokem už pěkný prut naroste. Na sazenici by druhým rokem neměly být hrozny. Pokud jsou tak je nemilosrdně vylámeme. U stolní odrůdy je asi možno ponechat jeden nebo dva hrozny na ukázku. Teprve třetím rokem by měla být tzv. panenská úroda, která se rovněž mírně reguluje dle síly sazenice. Od čtvrtého roku pak můžeme čekat plnou a naprosto stabilní úrodu. Takhle se to u nás v rodině praktikuje 40 let.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.31 (?), 28.4.2009 8:01

u dobre pripravene, zalevane a osetrovane sazenice muzou klidne letorosty narust i do znacne vysky prvni rok a uz druhym rokem muzeme zapestovat kminek, samozrejme ve vinohrade, kde zalivka tak casta urcite nebude, takove prirustky jako na zahrade cekat nemuzeme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 28.4.2009 8:11

Plně s Vámi souhlasím, na klasické vinici málokdy výhon tři metry udělá hned v prvním roce. Ale pokud má réva kapkovou závlahu a výživu, není problém. Loni byly u mne tři metry dlouhé výhony spíše podprůměr (asi z 40 odrůd),  dvě odrůdy dosáhly dokonce výšky sedmi metrů, ale to je rarita, jsou to velmi vzrůstné kultivary. Jenom u pár odrůd se výšky dva metry nepodařilo dosáhnout, ale u nich to bylo způsobeno slabšími sazenicemi a pozdějším termínem výsadby a také jejich popisovanou malou sílou růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 160.65 (?), 28.4.2009 12:10

Proboha,

proč necháváte tak dlouhé letorosty?

Vy nezalamujete?

Jaromír Jadrný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika