interspecifické moštové odrůdy do 500 m.n.m



bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?)
27.1.2012 17:42

To VJK: ktreré odrůdy zamýšlíte vysadit, také by možná nejen mě zajímala zhruba poloha vinohradu, nadmořská výška atd? Samozřejmě pokud Vás to nebude obtěžovat.

Moc pěkné sazenice jsem měl z Německa ze školky Freytag.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 48.3 (?), 26.11.2011 19:20
Prosim vás.. Cabernet Cortis má dannou odolnost relativně vysokou, ale ani ta nezaručuje to že nedostane houbovku... jak jsem psal výše Donfelder mně to nechytlo, ale Cortis ano... krom knižně definované odolnosti jsou zde další faktory a to je kondice keře tzn..že i když je odolnost udávána jako vysoká a rostlina je v horší kondici tak je prostě náchylnější. Vy máte ve své vinici Cabernet Cortis, nebo máte vůbec vinici??když o tom tak erudovaně mluvíte??Teorie je věc jedna, ale praxe je věc druhá..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 26.11.2011 19:29

Řekl bych, že Bred_ik pár hlav má... Na druhou stranu i já mám zkušenost, že odrůda knižně odolnejší byla napadena padlím a "citlivka" Panonie o 5m dál byla netknutá. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 26.11.2011 21:12

Vážený pane host - xxx.xxx.48.3, pokud umíte číst, tak jsem se o pár příspěvků výše zmínil, že CC mám ze dvou různých zdrojů, z nichž o jednom se nedá pochybovat, takže si dovoluji o něm psát i ze své vlastní zkušenosti. Navíc mě interspecifické odrůdy zajímají, takže si myslím, že o nich něco vím, vyzkoušel jsem jich už víc než sto různých.  Kromě toho si můžete u mého nicku najít moje webovky, na kterých je CC uveden mezi odrůdami, které pěstuji.
Dále je potřeba vyjasnit si základní pojmy. Pokud píšete "houbovku", netuším, co máte na mysli, jestli plíseň, padlí nebo nějakou další houbovou chorobu, vyskytující se na révě. Jak píše výše VJK, u padlí je běžné, že velmi záleží na místě i na roku, jak silně se vyskytne. I když jsou odrůdy, na kterých jsem ho viděl jen minimálně, CC mezi ně nepatří. U perenospory je ale výskyt víceméně rok po roku po odrůdách stabilní, jen se mění intenzita napadení podle tlaku infekce. Netvrdím a nikdy tvrdit nebudu, že CC je k perenospoře rezistentní: Už jsem viděl fotografie plísní napadeného CC, ale klasické odrůdy V. vinifera jsou vždy za stejných podmínek napadány plísní podstatně víc, jak už jsem psal výše, byly by zcela bez listů. Pokud budete chtít, můžu Vás seznámit s vinařem, který má CC několik set hlav a ošetřuje maximálně jednou ročně.  Letos jsem u něj viděl CC zcela bez jediné stopy plísně, což by nebyl takový div, ale v loňském roce bylo jeho napadení plísní také minimální, zatímco klasika se udržet fungicidy téměř nedala. Jak už jsem psal výše, hlavně je nutné se také ubezpečit, že skutečně máte CC a ne nějakou úplně jinou odrůdu. Bohužel u nás je dodržování odrůdové pravosti dost na štíru, už jsem se s tím setkal mhohokrát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 6.12.2011 22:55

Ještě se jednou vrátím k odrůdě Cabernet Cortis a její odolnosti k perenospoře, protože jsem na jednom fóru našel tento odkaz, kde mimo jiné Ing. Alois Tománek, šlechtitel révy vinné, Boršice hodnotí kalamitní rok 2010 a zmiňuje se i o odrůdě Cabernet Cortis cituji "Cabernet cortis je ranejší alternativou k odrude Cabernet Sauvignon a je vhodný do naší oblasti.
Proti peronospore je velmi odolný, proti oidiu je vhodné provést 1 postrik po odkvetu."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 27.1.2012 13:39

Déletrvající a neustávající negativní ohlasy na odrůdovou pravost u výše zmíněného pěstitele mě také již dříve donutili k tomu, abych začal pátrat, kde jinde nakoupit pár set kusů sazenic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 27.1.2012 16:24

Hmm, vypadá to, že to rozjíždíte ve velkém. yes Mýlím se? Pokud ne, dejte prosím nějaké info o tomto počinu. Ď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 27.1.2012 17:21

Mám možnost zbudovat malý vinohrádek, cca 8-10 arů, tudíž ve velkém bych to nenazýval. I když je pravda, že pokud to vyjde, tak co do rozlohy a počtu keřů budu asi šestý největší pěstitel na okrese :-))) Polovinu bych chtěl vysadit na jaře 2013, zbytek o rok později.  Zatím to vypadá, že sazenice budou z Německa, protože zdější prodejci zpravidla nemají požadované odrůdy/podnože, nebo je to pro ně nezajímavé množství. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 27.1.2012 17:41

Pěkné, gratuluji! A mohl byste prozradit připravovanou odrůdovou skladbu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 27.1.2012 17:42

To VJK: ktreré odrůdy zamýšlíte vysadit, také by možná nejen mě zajímala zhruba poloha vinohradu, nadmořská výška atd? Samozřejmě pokud Vás to nebude obtěžovat.

Moc pěkné sazenice jsem měl z Německa ze školky Freytag.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 27.1.2012 20:10

Wimpi, Bred-ik: Plánuji co do celkového počtu keřů cca 20% stolních a 80% moštových odrůd, u moštových převážně interspecifických s vyšší odolností proti houbovým chorobám. Ze stolních v počtu větším než jednotkovém, výběr z toho, co mám již odzkoušeno - Vostorg, Talisman, Pleven ustojčivyj, Arkadia, Ametyst, Rhea, Opál, Královna vinohradu, Elma. Z nových zejména bezsemenná novošlechtění od p. Glose - hlavně co půjde sehnat) a další - nemám teď u sebe seznam. Moštové odrůdy budou pravděpodobně Solaris, Rondo, Cabernet Cortis, Bianca, Festivalnyj, Hibernal, Chasselas rose -chrupka červená :-), Nero, Prim, Krystal (primárně na mošt, proto je neřadím mezi stolní), otazník je zatím u Regentu a Marlen. Máte-li zajímavé tipy, nebráním se. Primárním cílem není výroba vína, ale hroznového moštu. Proto bych volbou odrůd rád dosáhl co možná nejdelšího období sběru a zpracování. Rád bych, pokud je ovšem seženu, vysadil i pár keřů starých odrůd, které se dříve v okolí pěstovaly, jako např. Brynšt (Tramín bílý). Vedení vesměs rýnsko hesenské, něco málo na vertiku a staré odrůdy vesměs na hlavu. Viničku budu mít hlavně pro radost. Celkový počet keřů  +-400, spon pravděpodobně 2x1m.

Pozemek je rovinatý, 280mnm,  cca 3km od Nechranické přehrady. Je to kus bývalého pole, 6-7 let ležícího ladem. Půda, pokud to dokážu dobře určit, hlinitá. O pěstování révy v okolí je možné se něco dočíst zde.

Bred-ik: Freytag nebo Sibbus jsou horkými favority na Solaris, CC a spol. Z Freytagu jste kupoval sám, nebo group buy od Molla? VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13:51
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika