Cukry v hroznech



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?) 
4.10.2013 9:18

Tak jsem se byl včera podívat na viničku. Listy totálně zmrzlé. Půlka na zemi. Bylo u nás okolo -4. Vzhledem k první úrodě (2leté sazenice) To v sobotu skldiím. Bobule jsou dle semínek docela zralé a trochu změkly. Navíc letos ještě nepožaduji max. cukernatost, spíše, aby z toho bylo alespoň na ochutnání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 2.10.2013 12:57

Nejsem vinař, ale myslím, že pokud je neztratí, nemají je z čeho získat, když nejsou ani listy ani teplo. U nás je to mimochodem běžně kolem -4. Jiná věc je, že se může zvýšit koncentrace odparem, vymrznutím vody, když tam nějaký cukr je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 2.10.2013 19:04

O tom už se zmiňuje Wimpi.I to bude určitým přínosem ke kvalitnější(aromatičtější) slivovici.Čistou vodu není dobré do kvasu přidávat ani ji zbytečně destilovat.Spíš naopak.Stejně jako u kvalitních vín.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 171.192 (?), 3.10.2013 17:29

Děkuji za odpovědi.Dnes ráno u nás ve Středních Čechách -1,5 °C.Listová plocha to dost odnesla, hrozny jsou v pořádku.Ještě je nechám viset, uvidím,jestli se částečným odpařením vody zvýší trochu cukry.Pro mně je lepší, aby měly hrozny více cukrů než sebrané množství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.219 (?), 11.10.2013 18:41

Dnešní sběr Tramínu - cukernatost moštu velmi pěkných 24°NM. Dýl už to na keřích němělo smysl nechávat, bobulky z třapců už hodně sprchávaly. Rýňák zůstává ještě na keřích.    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.141 (?), 12.10.2013 0:36

Prvý ranný mráz 3.10. ukončil vo vinohrade na Záhorí vegetáciu takmer všetkých krov viniča. Výnimkou boli americké sorty a vrchná časť južného svahu, kde mrazivý vzduch nestihol narobiť dielo skazy. Napísal som si v práci dovolenku a pustil sa do zberu bielych odrôd. Zvyšok som dooberal v sobotu 5.10. V útorok 8.10. som opäť využil suchého, bezveterného a slnečného počasia a pozberal kompletne všetky modré kultivary. Medziradie zarastnuté burinou vysušenou herbicídom glyphosate som 3x prekypril motorovým rotavátorom a zasial trávnu zmes do sucha. Po uvalcovaní prišiel o 3 dni dážď. Som spokojný, úroda je "pod strechou", burčiak šumí a trávička môže klíčiť. Najviac spokojný som ale s cukornatosťou naočkovaných rezistentov. Napriek horšiemu ročníku oproti minulému som refraktometrom nameral tieto hodnoty v ČNM: Platovskyj 19,5 Traminette 21,0 Cayuga White 18,0 Dubljanskyj 22,5 Frontenac Blanc 24,0 Frontenac Gris 28,5 (!) Dunaj 19,0 Pinotin 16,0 (nadmerné zaťaženie strapcami) Nitria 18,0 Dornfelder 18,0 Livadijskyj čornyj 21,5 Cabernet Jura 20,0 Cabernet Cortis 24,0 Marquette 24,0. Frontenaky splnili môj predpoklad. Nechcel som veriť údajom na prístroji a tak som refraktometer ATC RWN10 opäť nakalibroval pomocou destilovanej vody a znova zmeral. Výsledok u Fr.Gris bol rovnaký: 28,5 ČNM. Pritom v ústach sú slizovité bobule oproti napr. Dubljanskému kyslasto sladké. Pod vysokými kyselinkami sa u Frontenakov skrýva neuveriteľne vysoká hladina cukrov. Čo viac si vinár môže priať?laugh

Frontenac Blanc bol podľa očakávania absolútnou špičkou v cukornatosti.
Frontenac Blanc bol podľa očakávania absolútnou špičkou v cukornatosti.
Jeho bobule sú ružové, niektoré s kovovo- modrým nádychom.
Jeho bobule sú ružové, niektoré s kovovo- modrým nádychom.
Príjemne muškátový Dubljanskyj bol sladký, bez kyseliniek.
Príjemne muškátový Dubljanskyj bol sladký, bez kyseliniek.
Úrodná Traminette už v ústach prezrádza prapôvodnú alsasskú kvalitu Gewüztraminera.
Úrodná Traminette už v ústach prezrádza prapôvodnú alsasskú kvalitu Gewüztraminera.
Ovocno zvieravá chuť veľkých bobúľ muštového rezistenta Cayuga White ma príjemne prekvapila. Dozrieva neskôr- spolu s Traminette.
Ovocno zvieravá chuť veľkých bobúľ muštového rezistenta Cayuga White ma príjemne prekvapila. Dozrieva neskôr- spolu s Traminette.
Vitis vinifera MT a RB ani po 3 hĺbkovo a systémovo pôsobiacich postrekoch nedokázali odolať plesniam. Zatiaľ čo rezistenty boli čisté aj bez postrekov, každý druhý strapec MT a RB som musel pri zbere čistiť od hniloby. Jesenné slnko aj napriek tomu dokázalo u nich za 2 dni zvýšiť cukor o 1 st.ČNM.
Vitis vinifera MT a RB ani po 3 hĺbkovo a systémovo pôsobiacich postrekoch nedokázali odolať plesniam. Zatiaľ čo rezistenty boli čisté aj bez postrekov, každý druhý strapec MT a RB som musel pri zbere čistiť od hniloby. Jesenné slnko aj napriek tomu dokázalo u nich za 2 dni zvýšiť cukor o 1 st.ČNM.
Vysoko úrodný rezistentný Pinotin nesklamal ani v tomto ročníku. Veľké chrumkavé šťavnaté bobule dodávajú vínku čerešňovo- karamelovú vôňu a chuť.
Vysoko úrodný rezistentný Pinotin nesklamal ani v tomto ročníku. Veľké chrumkavé šťavnaté bobule dodávajú vínku čerešňovo- karamelovú vôňu a chuť.
Americká Marquette dokázala prekonať aj krátkodobý mráz mínus 2 st.Celzia.
Americká Marquette dokázala prekonať aj krátkodobý mráz mínus 2 st.Celzia.
Na rozdiel od viniča tmavozelené listy na jar vysadenej nektarinky Venus ostali bez mrazového poškodenia.
Na rozdiel od viniča tmavozelené listy na jar vysadenej nektarinky Venus ostali bez mrazového poškodenia.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 212.186 (?), 21.11.2013 19:32

Zdravím všetkých vinohradníkov a vinárov! Pokúsim sa svojím príspevkom narušiť akési posvätné mlčanie v sekcii Vinná réva. Že by nám došla inšpirácia, alebo je každý spokojný so svojím vínkom a nepotrebuje sa podeliť o skúsenosti?

Stolové hrozno už zväčša ostalo v naších spomienkach. Na kríkoch mi doma ešte visia posledné sladké strapce odrôd Anastasia, Sejanec Prodjusera, Pamjati Zacharovoj a dokonca slovenský Ametyst. Ten je najmenej sladký. Táto poloha a navyše tieň susedovho betónového múru mu nesvedčia. Strapce slúžia na príležitostné osvieženie počas pobytu v užitkovej záhradke. Sem tam nahnitá bobuľa sa odhodí a jadro strapcov je stále zdravé.

Dnes som pri výsadbe cesnaku vo vinohrade našiel na kríčkoch 2 martinské strapčeky: Frontenac Blanc a Cayuga White. Doma som zmeral ich cukornatosť: F.B. 25,0 ČNM, C.W. 15,0 ČNM. Vzhľadom k tomu, že išlo o zálistkovú "úrodu", stihli strapčeky počas októbra a novembra ceľkom slušne zosládnuť. Najvyššiu cukornatosť dosiahla v tomto roku odroda Frontenac Gris (3.10. 28,5 ČNM). Na druhom mieste- 24,0 ČNM- boli odrody Frontenac Blanc (opravujem údaj z minulého príspevku), Marquette a Cabernet Cortis. Na treťom mieste sa umiestnila sorta Dubljanskyj- 22,5 ČNM. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 138.47 (?), 14.12.2013 19:41

Dobrý den, strašně moc by mne zajímalo, čím, nebo jak se měří zbytkový cukr v hotovém víně? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.36 (?), 14.12.2013 20:02

Jazykom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.219 (?), 15.12.2013 9:40

Měření zbytkového cukru ve víně refraktometrem nebo mostoměrem s odpovídající stupnicí je měření v roztoku s mnoha neznámými. Výsledek nelze obvykle označit z a hodnotu naměřenou ale pouze za hodnotu přibližně odhadnutou.

Přesnou hodnotu zbytkového cukru je schopná změřit jen laboratoř.       j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika