Ametyst, Vitra - chuťové vlastnosti



host - 80.164 (?)
12.11.2008 14:29

Pěstuji v JČ ve výšce 400 m u jižní stěny domu. Letos poprvé zaplodila VITRA. Chuťově velmi dobrá, výrazná chuť stolního vína, lehce muškátová, slupka tuhá, dužnina rovněž tuhá. Hrozny byly 3, relativně velké s řídce rostoucími bobulemi.  Po odtržení bobulí od hroznu jádra nezůstávala na stopce. To znamená zcela jiný výsledek než u primárního tazatele. 

Můj problém : pět let stará odrůda červená chrupka. Letos podruhé zaplodila. Bobule malé (průměr cca 10 mm), barva zeleno - žluto  -růžová s patrným do červena zbarveným "prožkouváním" bobulí (tenké proužky ve směru "od pólu k pólu"). Hrozny relativně malé s hustě nahloučenými bobulemi. Po odtržení bobulí zůstává na stopce dosti velká část dužniny, avšak bez jader. Chuť ale velmi dobrá, ryze "stolní". Mám podezření, že se nejedná o chrupku červenou. Proto uvítám kontakt na primárního pisatele, který založil tuto sekci dotazů s cílem vzájemného porovnání vzorků. Dík, Wimpi.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
host - 139.227 (?), 26.9.2008 1:40

Ametyst bol vlani špicový: pevná dužnina, sladko-svíravá chuť, atraktívne purpurové bobule. Nesmie sa nechať na koreni veľa strapcov. Letos je nedozretý, lebo je chladno a navyše listy sú zničené hubami. Skúste Jupiter-je odolnejší, šťavnatý,sladký, takmer bezsemenný a tiež atraktívny. Paľo,200m n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 80.164 (?), 12.11.2008 14:29

Pěstuji v JČ ve výšce 400 m u jižní stěny domu. Letos poprvé zaplodila VITRA. Chuťově velmi dobrá, výrazná chuť stolního vína, lehce muškátová, slupka tuhá, dužnina rovněž tuhá. Hrozny byly 3, relativně velké s řídce rostoucími bobulemi.  Po odtržení bobulí od hroznu jádra nezůstávala na stopce. To znamená zcela jiný výsledek než u primárního tazatele. 

Můj problém : pět let stará odrůda červená chrupka. Letos podruhé zaplodila. Bobule malé (průměr cca 10 mm), barva zeleno - žluto  -růžová s patrným do červena zbarveným "prožkouváním" bobulí (tenké proužky ve směru "od pólu k pólu"). Hrozny relativně malé s hustě nahloučenými bobulemi. Po odtržení bobulí zůstává na stopce dosti velká část dužniny, avšak bez jader. Chuť ale velmi dobrá, ryze "stolní". Mám podezření, že se nejedná o chrupku červenou. Proto uvítám kontakt na primárního pisatele, který založil tuto sekci dotazů s cílem vzájemného porovnání vzorků. Dík, Wimpi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 18.11.2008 12:56

Máme tedy naprosto rozdílné zkušenosti ohledně Vitry a Chrupky červené. Moje chrupka červená je skoro naprosto stejná, jako v Encyklopedii révy vinné od P. Pavlouška, nebo v on-line atlase. Fotografie na str. 12 je jako by byla focená u mně ve stavu plné zralosti. Velikost bobulí je cca 10-13mm. Chrupka červená má velmi dlouhé úponky, ze všech odrůd co mám, nejdelší. Pokud vím, tak je hodně klonů, ale nevím, jak moc se liší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 9.74 (?), 19.11.2008 13:57

Letos to byl podivný rok, proto bych se závěry o chuťových vlastnostech nově pořízených odrůd počkal na další sezonu. Narozdíl od Bredika moje Dakona byla letos úplně bez chuti a Prim měl nasládlou chuť s aromem kopřiv. Jindy medově sladká KataKurganXPerletta byla taky jenom nasládlá. Naopak u nás těžko dozrávající pozdní Bílá Isabella byla sladká. Mimochodem stejný paradox jsem měl i u paprik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.152 (?), 5.12.2008 21:47

Dle mých zkušeností Ametist je vynikající odrůda, které potřebuje více sluníčka a nepřetěžovat. Mám 2 zahrady - na 1 super na 2 podprůměr. Vitra je výborná jak ve skleníku a ještě lepší venku. Mám 26 odrůd a hodně jich letos zklamalo. 200 m nad mořem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.35 (?), 5.1.2009 21:18

Ametyst jsem měl poprvé letos, raší trochu později. Ve srovnání s ostatními divně, tence roste, pozdě kvete a asi letos nedozrál. Letos byla vynikající Picurka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 175.165 (?), 6.2.2009 13:27

Pravděpodobně nemáte Ametyst, to se stává. Anebo je problém v podnoži. Můj Ametyst je bujný, má silné výhony a hluboko vykrajované velké dekorativní listy. Plody jsou excelentní. Pohužel potřebuje chem.prevenci. Paľo, Záhorí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 191.35 (?), 7.2.2009 8:37

Myslím, že to Ametyst je, podle obrázků atd. Je dost výrazný, nezaměnitelný. Třeba byl špatný rok, ještě ho nechám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 122.179 (?), 13.1.2009 15:22

K hostu 77.152:

Tak dobrý den, já jsem VITRu zasadil u skleníku, aby se mohla pak ve skleníku vyhřívat a dříve dozrávat.Dnes je jí ve skleníku plno až těsno, je silně vzrůstná a přemýšlím, jak ji vyústit ven.Vaše poznámka, že je jí dobře víc venku asi rozhodne a zkusím, zda také na slunci a po lepším opylení nebude lépe rodit.Jinak rané hrozny nebyly chuťově nejhorší a nepozoroval jsem ani to, že by jádřinec zůstával na třapině, jak píší pěstitelé výše.Musí se asi nechat řádně dozrát ale tak, aby již sama neopadávala.

AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 34.143 (?), 14.2.2009 20:17

Vitra je vhodná pouze do nejteplejších oblastí nebo do skleníků. Bujně roste a může namrzat. Bujný růst utlumí velký tvar keře. Ve skleníku dokáže jeden keř zabrat velkou plochu. Měla by štěpovat pouze na slaběji rostoucí podnože - Amos, RR Schwarzman, přinejhorším na SO 4.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika