zalévání rezavou vodou



Stránky: 1,  2   
host - 45.163 (?) 
19.4.2007 10:59, zobrazeno: 30280x

Ahoj všichni, zajímalo by mne, jaký máte názor na vhodnost či nevhodnost zalévání zeleniny vodou z železných nádob, které korodují. Škodí zvýšené dávky oxidů železa nějak rostlinám nebo plodům (rajčatům, jahodám, salátu, hrášku apod.)

Dík za názory, Libor.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 19.4.2007 20:14
Trojmocné železo je prakticky nerozpustné a jeho redukce v půdě probíhá velmi pomalu. Vůbec se rezavé vody nemusíte obávat, prostřednictvím  přípravků proti mechu na bázi zelené skalice  se do půdy dostane rozpustného železa mnohonásobně víc. Spíš je škoda těch zkorodovaných nádob.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.74 (?), 25.4.2007 1:31

Zalévání rezavou vodou zcela nepatrně zvyšujeme přítomnost železa v půdě. V rezavé vodě je železo obsaženo ve více mocenství, nejen trojmocné. Zelezo je relativně snadno reaguje v agresivním prostředí. čím je puda bohatší na humus a vodu, tím se železo lépe vstřebává a přechází do složitějších sloučenin. V přiměřeném množství toto považuji za přínos ( železo je nutný stopový prvek), ve velkém množství a při málo humozní půdě to může ale mít kotraproduktivní účinky.

To je můj názor,

Pepa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 25.4.2007 10:38
Souhlasím s Vámi, Pepo. Neumím si ovšem představit, jak by se zaléváním dokázalo zanést do půdy tolik železa, kolik jej obsahuje červená chmelařská půda 1. bonity třeba na Rakovnicku. A že v ní prosperuje nejen chmel.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 223.221 (?), 28.7.2007 19:11

Zdravím, právě se s manželem dohadujeme, jestli je rozumné zalévat zahradu a záhony rezavou vodou z rezavého barelu. Já trvrdím, že to asi nebude úplně v pořádku a tyhle odpovědi, co jsem si přečetla, mě moc nepřesvědčily. Ráda bych znala odpověď od odborníka, fundovanou, abych se nemusela s mužem dohadovat. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 29.7.2007 11:35
Nevím, ale všechny předešlé příspěvky se shodují na tom, že zalévání vodou z rezavého sudu je zcela bez rizika.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 223.221 (?), 29.7.2007 15:15
Dobrý den pane,ráda bych věděla,jestli jste v téhle věci odborník,nebo jenom soudíte podle svých zkušeností v zahradničení.Děkuji 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 51.22 (?), 29.7.2007 15:40
Myslím si, že nejlepší pro vás bude si koupit sud nový, anebo ho natřít, pak nebudete muset hloubat nad takovou malicherností.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498), 29.7.2007 16:56
Milá pani, mám pocit, že vytrvale očakávate jedinú odpoveď. Tá má iba potvrdiť, že manžel nemá pravdu.
Počuli ste už niekedy o nadbytku železa v rastlinách?
To čo vidíte - hrdza, rez - je železo v inaktívnej forme a rastlinám je nanič. Železo v aktívnej forme zase nevidíte.
Rastliny si zoberú potrebné množstvo pod aktívnou metabolickou kontrolou - iba toľko, koľko je potrebné.
Zemská kôra obsahuje asi 5% železa. To je určite viac ako voda z hrdzavého barelu. Zalievaním to možno zmeníte na 5,00001%, ale rastlinám to je jedno.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 223.221 (?), 29.7.2007 18:01
Zdravím,nejde mi ani tak o to,kdo má pravdu,ale nerada bych v době,kdy se všechna zelenina musí chemicky ošetřovat,aby se člověk dočkal nějaké úrody,ještě situaci zhoršovala nevhodnou zálivkou.Díky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika