Rajčata - malá a deformovaná



mikinko - (5) - 165.31 (?) 
14.7.2015 9:34, zobrazeno: 4699x

Zdravím kolegovia záhradkári.

Prvý rok som sa podujal na pestovanie zeleniny v sklenníku. Paprike sa darí výborne, ale viac menej aj rajčatám (paradajkám). Ale pri paradajkách mám teraz problém. O čo ide.

Rastlinky začali rásť veľmi dobre, majú pravidelnú (počas horúcich dní aj bohatú) zálievku, sem tam ich dohnojím. V červnu sa objavili prvé plody a začali pekne rásť. Postupne pribúdali a objavilo sa večšie množstvo krásne veľkých paradajok. Avšak, z ďalších kvetov, resp. neskoršie sa vyvíjajúce plody už sú nie dobré - sú malé a deformované. Tie veľké a okrúhle sú v pohode (čakám na dozretie), ale tie ďalšie mi robia starosti. Žiadna ďalšiea paradajka poriadnej veľkosti a pekného tvaru sa za posledné týždne neobjavila - všetko také malé a deformované.

Bočné výjonky vylamujem, rastlinky som už zastrihol (mali vyše 1,5 metra). Tak neviem, prečo nerastú ďalšie pekné veľké paradajky ako tie prvé. Určite robím niečo zle, ale keďže je to moja prvá paradajková sezóna, tak netuším, o čo by mohlo ísť. 

Vopred ďakujem za všetky rady... 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 14.7.2015 11:12

Možná nedošlo ve vedrech ke kvalitnímu opýlení, asi chybí listová plocha k vyživení... S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 16.27 (?), 14.7.2015 13:49

vetráte skleník dostatočne? Pri nadmerných teplotách nedôjde k dobrému opeleniu a kvety opadávajú (ako už písal pán S.P.,Ch.), alebo môžete mať prehnojené dusíkom, málo svetla... u mňa sa paradajkám tiež viacej darí vonku (chladnejšie, viac svetla) - kým nepríde pleseň...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mikinko - (5) - 165.31 (?), 14.7.2015 19:34

Sklenník je vetrný dostatočne (automatické vetranie + otváram okná na oboch stranách a v horúčavách som otvoril aj dvere). Opelenie - neviem, pravidelne nimi trasiem, navyše sa to deje tak, že na jednom konáriku je 5-6 maxiplodov a ďalšie 3 sú zakrpatené - kuželovitého tvaru). Svetla majú dosť (aj keď som zasa viac krát čítal, že pre rajčata je lepší polotieň). Prehnojené - asi tiež nebude problém - hnojím mierne raz za 10-14 dní aj to len slepačincami (tekutými)... Kvety navyše neopadnú bez tvorby plodu, ten sa tvorí vždy... 

V každom prípade vďaka za radu, ak by Vás ešte niečo napadlo budem rád. A možno sa to ešte rozbehne... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 14.7.2015 19:45

ono to opylení v tom skleníku je často horší-je tam o moc tepleji než venku-já mám foliák, takový ten s tím zeleným mřížkováním a taky pořád otevřené a okýnko do průvanu-u mne je to zas naopak pravidelně přicházím o spodní vijany u rostlin dále ode dveří, ony to rostliny doženou ve vyšších patrech.Na těch spodních vijanech ty krpaté plody taky mívám-naopak později a výše vytvořené plody jsou pěkné.Nebojte ono se to ještě rozroste.Řeším to tak, že dál do skleníku dávám droboplodé a bujně rostoucí odrůdy které si dokáží udělat prostor.Nižší málo bujné mám u dveří.Jinak ty slepičince opatrně, hodí se spíš na papriky mají dost dusíku a u těch rajčat to přehnojení není dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mikinko - (5) - 165.31 (?), 15.7.2015 12:30

Vďaka za rady. Snažím sa tam udržať prievan, tak uvidíme. Tie "zadrobky" su hlavne na spodnych vianoch (1,2), ale na druhej strane aj na tychto vianoch su tiez aj tie maxirajcata (5-8 cm). vyssie viany este su len v kvete, len na niektorych su plody. Tak dufam, ze sa to rozbehne...

Hnojenie - snazim sa to neprehanat - nehnojim vsetko naraz. Rajcata tak pomenej, papriky trochu viac (aj viac zalievky - ale paprikam to ocividne "chuti", lebo tam je uroda riadne bohata - z 8 krikov sme uz zobrali cca 40 paprik a to sme este len na zaciatku :-) - nasadených je dalsich minimalne 80-100 plodov...).

A tie slepacince - skusim teraz nechat tak 3-4 tyzdne bez hnojenia a uvidime... Je vsak pravda, ze mohlo aj to horko sposobit to horsie opelenie... 

No nic, je to prvy rok, tak sa pomaly ucim... :-) 

P.S. Na druhej strane mam aj Cherry a tie su brutal... obrovske mnozstvo plodov a kvetov, uz som to zacal zastihavat, lebo predsa len 60-100 kvetov na jednom viane sa mi zdalo az moc... A tam sme uz aj nejake to kilecko zjedli... a ta vynikajuca sladucka chut domacej paradajky stoji za tu namahu... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika