Předpěstování rajčat a paprik - nedělám chybu?



Stránky: 1,  2   
host - 90.235 (?) 
11.3.2015 20:42, zobrazeno: 19171x

Dobrý den, pěkně prosím o radu. Dnes jsem přepikýrovala vytáhlá rajčata, měly děložní lístky a začínaly růst první pravé. Zasadila jsem je po děložní lístky a z 23°C v bytě jsem je šoupla do garáže na okno, kde je 16°C. Za ně jsem dala plotnu potaženou alobalem. Mám semena Phantazie, Philovity, Vitelly, takze nebyla levná a teď mám strach, aby mi nechcíply. Myslíte, že je to takhle v pořádku a porostou?

Papriky jsem nedočkavě přepikýrovala před 10 dny a čučí na mě v kelímkách, zatím nechcíply, ale taky se ani nehlyindecision. Ale o ty mi tolik nejde... Děkuji, Magda

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 136.165 (?), 12.3.2015 9:08

Podle mého názoru je to pěstování víc o světle než teplotě i když to spolu souvisí. V chytré literatuře se píše, že teplota pro rajče by neměla klesnout pod 20°C a překročit asi 30°C. Takže to otužování, nerozumím. Rajčata se Vám vytahují za světlem, ne kvůli teplotě. Osobně bych je rychle donesl do bytu a koupil nějakou žárovku nebo zářivku CFL - 6500K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 152.25 (?), 12.3.2015 10:19

Asi počkat, co udělají... podle mých zkušeností se sazenicemi rajčat - chtějí opravdu HODNĚ světla, tak zhodnoťte, jestli ho mají víc v té garáži, nebo doma v bytě.

Osvědčilo se mi taky něčím ty helímky podložit, aby byly výš než jen na parapetu, zase na ně dosáhne víc světla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 245.57 (?), 12.3.2015 11:03

Rajčata, když se dávají na místo, můžete zasadit hodně hluboko, je to lepší, mají pak větší kořenový bal. A v tomto případě bych se nebála je zasadit hlouběji, to jim neublíží, a že jsou v chladu je dobře, hlavně chtějí světlo, ostatně jako všechny sazeničky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 90.235 (?), 12.3.2015 13:55

Dobrý den, děkuji za reakce. V garáži jsem je podložila tak, aby kelímky byly zároveň se sklem, zapustila rajčata po děložní listy a nechala ještě v kelímkách trochu místa na dosypání substrátu. Jsou na jz okně, po celé délce okna mají "za zády" široký alobalový pruh na polystyrenové desce, světla tam mají určitě víc, než doma.  Otevřela jsem jima tam topení, bude tam víc, než 16°C, tolik tam bylo před otevřením topení. Tož mi asi nezbyde, než doufat, že se jim tam bude líbit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lina.Maria - (3) - 207.194 (?), 26.3.2015 7:10

Dobrý den, pokusím se oživit toto vlákno a poprosit také o radu. K předpěstování rajčat využívám letos rašelinové tablety jiffy, pochopila jsem, že si s nimi vystačí až do vysazení. Všechno šlo hladce, klíčily ve "skleníčku", když vystrčili hlavičku, odklopila jsem je a posadila na okno ke světlu, ale strašně se vytahují a nechtějí nasadit na pravé lístky. Mám je i s tím jiffem dloubnout do kelímku až po děložní lístky, anebo je mám nechat osudu a doufat, že zesílí? Papriky mám v jiffech taky, ale ty ještě nevylezly. Děkuji moc za rady. Lina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 26.3.2015 8:05

Jiffy jou určené pro přesně řízenou kulturu, kde správnou kombinací teploty a světla dosáhnete správného růstu. Nebo pak prop předpěstování za plné vegetace, kdy je světla dost a rostlinky se nevytahují. Možná by šlo rostlinku z tablety vyrvat s pár kořínky. Rajčata koření dobře, snad by se nic moc nestalo. Varianta je nechat to jak to je, při sázení pak vyčouchlou část zahrnout do země.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 173.17 (?), 26.3.2015 14:16

Možná by pomohlo dát je do chladna. Přitom by neuškodilo ani trochu méně světla a  méně zálivky.

                                       Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.224 (?), 9.4.2015 13:10

Možná už to tu bylo, ale já jsem nenašla, mám rajčata asi měsíc a půl samostatně přesazená, momentálně asi čtrnáct dní v nevytápěném skleníku, začínají mě umírat, stonek se jakoby zaškrtí těsně nad substrátem možná začne zahnívat, je možné, že je přelívám, nebo je problém někde jinde?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 187.224 (?), 9.4.2015 13:48

Hniloba kořenového krčku. Aplikujte Previcur do zálivky       j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika