Paradajky - zaštipovanie



Martin D. - (3) - 5.41 (?) 
6.7.2015 15:53, zobrazeno: 15172x

Dobrý deň,

Chcem Vás požiadať o radu, som začiatočník v pestovaní paradajok, pestujem ich prvý rok hlavne mäsité odrody (Brutus, Costoluto genovese), mám ich asi 25ks a niektoré rastú pekne tj. majú 1 vrchný výhon a ťahajú sa hore ale ostatným sa rozkonáril vrch a majú 2-5 vrchných výhonov. Neviem ako mám ďalej postupovať či ich mám nechať rásť tak ako sú alebo mám vyštiknúť nadbytočné vrcholky a nechať iba jeden aby pokračoval v raste do výšky. Ďakujem

Prikladám aj fotografie ako to vyzerá:

obr.1
obr.1
obr.2
obr.2
2 vrcholky
2 vrcholky
obr.4
obr.4
obr.5
obr.5
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 90.235 (?), 6.7.2015 16:16

Obě Vámi uvedené odrůdy jsou tyčkové - měly by se vylamovat boční výhony, rostoucí z paždí listů a nechávat jen hlavní vrchol. Nicméně ty vaše jsou už dost přerostlé, nevím. Možná ustřihnout zahradnickými nůžkami, vylomit, to už bych neriskovala. Už tak bude mít rostlina velké rány, když to vystříháte. Nicméně když to necháte, bude z toho prales...

Zálistky vylamujte nejméně jednou týdně, nepřerostou. Nicméně já vylamuji pravidelně a taky jsem jedno své San Marzano těžce neuhlídala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 212.194 (?), 6.7.2015 17:03

Zdravím, už bych to takto nechala, rostliny mají dost místa kolem, jen je pak musíte zavčas zaštípnout nahoře, aby všechny plody dozrály. 

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin D. - (3) - 5.41 (?), 7.7.2015 15:25

Ďakujem za odpovede, bočné výhony vylamujem, len ma prekvapilo že tie vrchné výhony sa tak rozrástli smiley Chcel by som skôr aby išli do vrchu pretože tyče majú skororo 2m. Ak by som ich orezal tak ako som to znázornil na fotografiách, veľmi by som tým poškodil rastline?

znázornenie 1
znázornenie 1
znázornenie 2
znázornenie 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 7.7.2015 17:28

Na druhém obrázku máte správně žlutou barvou vyznačený směr růstu. To co máte škrtnuté je přerostlý zálistek mezi hlavní stonkem a listem. Lze jej natvrdo vylomit nebo pokud má už také nasazeno na květ, tak ho hned za květem zaštípnou, ale potom musíte vylamovat všechny zálistky na tomto výhonu (neztratíte tím květy). Na hlavním výhonu také vidím další nevylomený zálistek. Zálistky vylamujte pokud jsou co nejmenší - ušetříte energii, kterou rostlina dá do růstu zálistku a také šok při vylomení je menší.

      Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Martin D. - (3) - 5.41 (?), 8.7.2015 20:49

Ďakujem za odpoveď, urobil som tak ako ste mi poradil tj. nechal som iba 1 vrchný výhon a tie prerastené zálistky som buď vylomil celé alebo tam kde boli kvety tak som ho vylomil až za kvetom. Rajčiny hneď vyzerajú lepšie smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika