Papriky 2022



host - 89.197 (?)
28.12.2021 9:14

Dobrý den, jsem docela laik a chtěl bych se zeptat, zda má staří semen vliv na pozdější vitalitu rostlin. Konkrétně se mi jedná o beraní rohy. Klíčivost je v pohodě, ale po přesazení na zahradu mi poslední dva roky rostlinky nejdou a velikostně vyrostou cca 15-20 cm s mini paprikami. Roky před tím z téhož sáčku to byly rostliny půl mertů vysoké   s bohatou úrodou. Sázím +/- na stejné místo na zahradě..střídám s rajčaty. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 27.12.2021 19:13

Takže celkové statistika klíčení paprik vypadá následovně:

20/28: 8 Lungy, 6 Slávy, 2 Big Red, tam nenastala žádná změna ani po měsíci. K tomu se později přidaly 4 Ornely, ale jedna z nich měla helmičkový problém a uhnily jí děložní lístky. Snažil jsem se helmičku za pomoci slin odstranit, ale nepovedlo se to. U té čtvrté pak ano. Ovšem jsou tak 14 dní pozadu. Ta první várka už má pravé lístky a chystám se ji pikýrovat tak během týdne. Jsou trochu vyčouhlé, ale to napravím při přesazení.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 28.103 (?), 27.12.2021 19:44

Já vyseji začátkem ledna. Vzhledek k tomu, že jsem k vánocům dostal covid 19, tak si čas udělám. Níže varianty, které chystám vysít. Snad se ujmou

nova
pcr
ohnivec
amy
amyka
lungy
lydia
rubinova
koral

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 28.12.2021 7:30

Jaké máte zkušenosti s klíčením paprik? Dělám je už třetím rokem, sice se to mírně zlepšuje, ale pořád si myslím, že někde dělám chybu. Letošních 71% z téhle várky je snad můj nejlepší výsledek, ale pořád se mi to zdá trochu málo.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 28.103 (?), 28.12.2021 9:10

Já jsem paprikový profík =). Viz minulý rok a jedlá soda...

Co se klíčení týče tak jsem měl nejvyšší klíčivost na okně vedle topení v květináči přikrytým igelitovým pytlíkem. Teplota na chodbě je cca 21-22C.  Statistiku jsem si nedělal, ale klíčivost až na některé exotické druhy byla vysoká. Odhaduji tak 90%+. Měl jsem jich opravdu hodně.

V lednu dám vědět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 89.197 (?), 28.12.2021 9:14

Dobrý den, jsem docela laik a chtěl bych se zeptat, zda má staří semen vliv na pozdější vitalitu rostlin. Konkrétně se mi jedná o beraní rohy. Klíčivost je v pohodě, ale po přesazení na zahradu mi poslední dva roky rostlinky nejdou a velikostně vyrostou cca 15-20 cm s mini paprikami. Roky před tím z téhož sáčku to byly rostliny půl mertů vysoké   s bohatou úrodou. Sázím +/- na stejné místo na zahradě..střídám s rajčaty. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 28.12.2021 10:39

Stáří semen u paprik je důležité, čím starší, tím hůř klíčí. Ovšem to je jen obecné pravidlo, může být, že některé odrůdy jsou na tom líp či hůř. A starší semínka mívají problém s "helmičkou". Jsou pěstitelé, kteří vysévají semena přímo z plodů. To jsem také zkusil a opravdu vyklíčily všechny a bez helmiček.

Ale váš problém s beraními rohy nebude způsoben stářím semen. Rajčata a papriky sdílejí některé choroby, takže se nedoporučuje pěstovat jedny po druhých. Z vašeho popisu ale soudím, že by to mohl být problém s výživou, případně vyčerpanými stopovými prvky. Zkuste jim změnit stanoviště. A záhon řádně pohnojit. Letos jsem je hnojil dobře uleželým kravským hnojem a "dochucoval" v průběhu vegetace fermentovaným slepičincem v zálivce (ředění 1 : 10). A protože papriky potřebují dostatek fosforu (hnůj je na něj obecně dost chudý), zaryl jsem do záhonu před výsadbou ještě asi 30g/m2 Cereritu (8-13-11). Hnůj jsem dával pozdě, takže se mi asi dvě či tři rostliny "připálily", když kořeny narazily na hroudu hnoje. Přežily to a pak i slušně rodily. A ty nepřipálené byly za ty 4 roky, co je pěstuju, nejlepší, i když byl nepříliš teplý rok (aspoň tady u nás). 

Pokud by se jednalo o vyčerpané stopové prvky, mrkněte na internet a nějaký prostředek vyberte, protože já žádné ještě nepoužíval, nemůžu tedy nic doporučit.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 28.12.2021 10:44

Pokud máte kompost tak hnojiva nemusíte řešit vůbec. Na podporu plodů doporučuji oranžový krystalon. Myslím, že se prodává jako krystalon podzim? Teď nevím

Krystalonu start se vyhněte. Raději použijte cererit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.142 (?), 28.12.2021 10:54

Bylo by dobré uvést proč nepoužívat Kristalon start.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 28.12.2021 12:44

Pro vysoký obsah dusíku a relativně nízký obsah fosforu: 19 - 6 - 20. Cererit: 8 - 13 -11 (N-P-K). Ale na papriky lze použít Kristalon Gold/Žlutý. Ten je zaměřen na fosfor v rozpustné podobě.

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.145 (?), 28.12.2021 13:25

Ten Kristalon s vyšším obsahem dusíku se jmenuje START proto, že se používá při startu, to jest na počátku vegetace. Dál bohatě stačí Plod a Květ, Že by měl GOLD nějaký jiný dusík nevím, je to možný, mě stačí Plod a Květ. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika