Kdy pikýrujete rajčata a papriky



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3245) - 173.17 (?) 
31.3.2016 10:57

Jednoduchá odpověď - úspora místa při předpěstování sadby a maximální úspora semen.

                                 Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 31.3.2016 11:06

No a právě toto nechápu - stejně po přepikýrování (po 2 týdnech) budou sazenice v kelímkách, takže to místo stejně potřebují. A klíčivost mám u rajčat vždy 100%, u paprik nějakých 95%, takže klidně můžu dávat po 1 semínku do kelímku. Chápu snad jen ten předchozí důvod s ušetřeným substrátem, pokud má někdo tisíce sazenic, ale i na tu tisícovku by vyšel pytel substrátu za 50,-... Takže říkáte, že to jsou jiné důvody, než že by to rostlině nějak zázračně prospělo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 252.4 (?), 31.3.2016 11:55

Subsprát uštřím, jelikož mi na sezonu stačí 20l.Mam 75 rajčat, asi 150 paprik, 23 artičoků, 25 lilků, 2 jahody, 70 okurek, 6 melunů, 7 lufa a 4 dýně. Musím se zbavit většiny lilků a paprik. Mam skleník 2x3m. H.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 152.25 (?), 31.3.2016 12:06

Někdo vysívá do substrátu pro klíčení, až pak přesazuje do normálního. Já třeba jsem to napřed dávala do misek od zmrzliny hromadně, ono i těch 14 dní, kdy kelímky nejsou všude je docela fajn. Až pak, když jsou rostlinky zralé na přesazení (a obvykle je v mých podmínkách nutné i hlubší zasazení), je rozděluji do kelímků. Prostě se s tou "hromadnou výsadbou" líp manipuluje, když to třeba potřebujupošoupnout, abycho otevřela mikrovlnku nebo tak něco. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 10.15 (?), 31.3.2016 12:09

Úspora místa - mám doma 2 okna - holt blbě situovaný byt, když tam dám kelímky na začátku února s paprikami, tak tam nemůžu dát kelímky s rajčaty na začátku března, prostě se to tam nevejde.

Takže výsev paprik do kelímků a později rajčata do misek. Než vyrostou rajčatům pravé listy, přenesu papriky na zahradu na okna nevytápěné chatky. Rajčata přesadím z misek do kelímků. Ty půjdou ven až později, v chladnu v chatě by se jen šklebily, v teple rostou rychleji.

Nedovedu si představit mít doma naráz všechny sazenice v kelímkách až do 15.5.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 31.3.2016 13:35

Mineralna vata - perfektne drzi vlahu, dobre mikroklima pre klicenie a rast korenov. Raz polejem a o tyzden je stale vlhka (mam to zakryte s malym vetranim). Ziadne choroby, ziadne rezidua herbicidov ako v zahradnych substratoch. Raz som na to doplatil.

Kocky vaty zaberaju velmi malo miesta a perfektne prerastu korenmi. Ked su rastliny vhodne na presadenie, idu rovno s vatou do dostatocne velkych nadob. Vata neopadne a neposkodi korene ako moze hrozit pri presadzovani zo substratu do substratu. Je to velmi jednoduche - vyberiete kocku so sadenicou a strcite do nadoby so substratom a obsypete.

Presadzujem v case, kde je vonku uz teplejsie (este som nie) a sadenice v tychto pomerne velkych nadobach (co uz zaberaju vela miesta) su v bednickach vonku. Nie na parapete doma. Iba vo velmi zlom pocasi sa to moze stat, ale ten tyzden prezijem. Na noc pripadne prelozim a skladujem v garazi, ak mrzne.

Dokonca aj male rastlinky vo vate mozno dat otuzit von a takto ubrzdit ich rast. Do vaty sa da klincom urobit diera a do nej dat gulicku dve pomaly sa uvolnujuceho hnojiva, aby male rastliny netrpeli. V chlade vonku rastlinky nebudu tak rast, ale budu korenit. Ked je riadny korenovy syustem, mozno presadzat.

Vata je super. Najlepsia hmota na zadrzanie vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3245) - 173.17 (?), 31.3.2016 13:28

Honza z Polabí se ptal, kdy pikýrujeme své sazenice. Já jsem odpověděl, že ihned jakmile se děložní lístky srovanjí do vodorovné polohy. Vy jste se ptal proč. Já jsem odepsal protože ušetřím místo a také semena. Nevím co je na tom nesrozumitelné. Jen bych dodal, že na místě za oknem kde mohu mít jen 162 kelímku vypěstuji každé jaro okolo tři set sazenic. Jistě jsou i jiné pěstitelské důvody, ale ty si můžete přečíst v jakékoliv knize. Systém jeden kelímek jedno semínko není nic nového, alespoň já jsem to také zkoušel s košťálovinami. Pokud Vám vyhovuje, tak není důvod pátrat proč ho nepoužívat.

                  Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 31.3.2016 13:50

Jasný, však rozumím odpovědím. Máte problém s místem atd. Já nemám problém ani s místem na oknech pro papriky, rajčata a lilky pro svoji potřebu, ani s klíčením, ani s růstem v kelímcích. Saláty a košťáloviny si předpěstovávám ve skleníku. Zajímal jsem se jen, jestli je pro pikýrování jiný důvod, který by byl pro rostlinu tak prospěšný. Vidím, že není, tož zůstanu u kelímků, toť vše. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.93 (?), 31.3.2016 14:01

Jine duvody jsou - pro vysev a kliceni se pouziva vysevni substrat, ktery ma lepsi vlastnosti (strukturu) pro kliceni semen. Pikyruje se do jineho substratu s jinymi vlastnostmi (strukturou).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 31.3.2016 15:07

Aha, takže nejsou. Pro touhle alchymii jaksi nemám pochopení, nemám nejmenší problém s rostlinami předpěstovanými v obyčejném zahradnickém substrátu. cheeky Díky za různé pohledy, závěry si z toho každý může učinit podle svých možností a požadavků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika