Dehybridizace rajčat



petrpan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 228.254 (?)
4.12.2017 23:26
Skoda, ze nam to tu od dehybridizace uteklo uplne jinam. Ja jen dodam, ze je to pro me samozrejme taky spis pokus a nevzdavam se pestovani i dalsich odrud, jejichz seminka jsou levna a chutnaji mi. Kazdopadne nez jsem zacal s timto pokusem, inspiroval me pribeh dehybridizace rajcete Sungold f1. Ta se vicemene povedla uspesne a vznikla z ni napriklad odruda Sungold Select a jeste minimalne jedna dalsi. Ty uvozovky davam, protoze slechtitel dal ta semena do obehu jeste v generaci, ktera nebyla uplne stala. Kazdopadne se mu podarilo vyselektovat atraktivni, stejne oranzovou odrudu, jako byl original. V ostatnich vlastnostech se trochu lisi, ale pochopil jsem, ze mu hlavne slo o barvu a chut. Jinak myslim, ze v F2 generaci mel spostu rajcat cervenych, ale selekci nakonec dosahl sveho cile. Pri "optimalnim" tlaku nemoci kazdy rok, by se teoreticky dala vyselektovat odolna rajcata. Bohuzel idealni podminky neexistuji a proto to neni snadny ukol a cloveka to asi musi i trochu bavit a musi mit motivaci.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 93.130 (?), 30.11.2017 6:34

Pekne ti to Vladimír klíči. Aj ja skúsim niečo pokusne vysiať. Menili sme v lete radiátory v niektorých izbách, tak budem môcť regulovať teplotu a vyskúšam tvoje rady. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
petrpan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 228.254 (?), 4.12.2017 23:26
Skoda, ze nam to tu od dehybridizace uteklo uplne jinam. Ja jen dodam, ze je to pro me samozrejme taky spis pokus a nevzdavam se pestovani i dalsich odrud, jejichz seminka jsou levna a chutnaji mi. Kazdopadne nez jsem zacal s timto pokusem, inspiroval me pribeh dehybridizace rajcete Sungold f1. Ta se vicemene povedla uspesne a vznikla z ni napriklad odruda Sungold Select a jeste minimalne jedna dalsi. Ty uvozovky davam, protoze slechtitel dal ta semena do obehu jeste v generaci, ktera nebyla uplne stala. Kazdopadne se mu podarilo vyselektovat atraktivni, stejne oranzovou odrudu, jako byl original. V ostatnich vlastnostech se trochu lisi, ale pochopil jsem, ze mu hlavne slo o barvu a chut. Jinak myslim, ze v F2 generaci mel spostu rajcat cervenych, ale selekci nakonec dosahl sveho cile. Pri "optimalnim" tlaku nemoci kazdy rok, by se teoreticky dala vyselektovat odolna rajcata. Bohuzel idealni podminky neexistuji a proto to neni snadny ukol a cloveka to asi musi i trochu bavit a musi mit motivaci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.160 (?), 5.12.2017 8:04

Kromě vámi zmíněného Sungold jsem narazil na stabilní odrůdu rajčete Perfect Rogue, které bylo dehybridizací vyselektováno z odrůdy Early Girl F1 (od firmy Monsanto). Asi nebude na 100%  stejné, ale uvádí se jako její náhrada.
U mě plíseň bramborová bez výjímky udeří každý rok. Letos jsem poprvé sklízel rajčata (Mountain Magic F1) až do třetí dekády října venku bez jakéhokoliv zastřešení a zlikvidoval jsem je kvůli mrazům. Sousedova stříkaná to zabalila v půli září (kdy u nás v kontrastu s létem neustále pršelo...).
Šlechtitelka Carol Deppe ve své knize uvádí výpočty, z nichž tady uvedu jen závěr - že ikdyž nemoc udeří až v generaci F5, tak bude 47% rostlin náchylných k plísni, 53% rostlin odolných k plísni (a z nich 88% bude mít již zafixován gen rezistence). Při hustším sponu, který jste zmínil, se také dají dopřát lepší podmínky plísni bramborové (doporučuje to i Carol Deppe), takže je možné udělat selekci již dříve.


Trošku komplikovanější situace je u rajče Moutain Magic, které je odolné právě díky tomu, že zdědilo geny rezistence 2 různé (Ph2 a Ph3). A nevím tedy, jestli se podaří ustálit oba dva. Tedy jinak řečeno, jde mi o to, když nějaká rajčata narozdíl od jiných přežijí zášleh choroby, jak rozlišit ta, která zdědila oba geny od těch, která zdědila jen jeden gen rezistence (a ten druhý se ztratil). Asi posbírám semena od všech odolných a budu doufat, že dříve či později se ta nejodolnější s dvojitým genem projeví...
Nepotřebuji mít dokonalou kopii, stačí mi rezistence a chuť, takže oželím počet 128 rostlin, který zde zmiňoval pan Vladimír, zkusím to s 32 rostlinami, prostoru mám dost.

Je fajn, že se zde našel ještě někdo, kdo takto experimentuje, dokonce i s nějakým výsledkem. Za pár roků si můžeme nějaká semínka vyměnit... wink

A jedna věta na závěr - kdo nic nezkusí, nic také nepokazí, ale také nic nezíská... wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika