Zoctovatělý kvas - přeměna na ocet



host - 139.205 (?)
26.6.2016 15:23

Předpokládám, že tuhý podíl bude usazen ve spodní části soudku a co plave nahoře půjde sesbírat cedníkem - pracoval bych dál jen s čirým podílem. A snažil bych se kvůli trvanlivosti o co největší koncentraci octu. Tzn. trochu přicukřit nebo přidat trochu lihu. Ještě bych zvážil přídavek běžného octu a bukových třísek.
(Ale jak se to prakticky dělalo, jestli se ten buk musel nějak zapařit, jestli ten ocet nesměl být sterilizován.., nevím).
A samozřejmě držet v teple a provzdušňovat.
I octové kvašení potřebuje své podmínky a čistotu. Třeba hrozí napadení křísem. Proto se ocet vyráběl z cca 10% roztoku lihu a ne ze slabších koncentrací...
Dnešní moderní průmyslové technologie neznám a ani žádné praktické zkušenosti s výrobou octů ne.
*
Ale v každém případě použitelnost poznáte podle chuti a žádná otrava "nebezpečným alkoholem" nehrozí!!!


Rafael.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
valecekm - (15) - 116.253 (?), 25.6.2016 23:26, zobrazeno: 16438x

Zdravím. Chtěl bych se zeptat, jestli je možné z rok starého kvasu vytvořit ovocný ocet? Minulý rok jsem nasbíral 50l bečku třešní a bohužel jsem otálel s pálením. Kvas po čase začal zavánět lepidlem (kanagon) a tak jsme nakonec nepálili. Bečka ovšem zůstala po celý rok na svém místě, prostě se na ní zapomělo (byla zavřená) a teď znovu po roce, kdy máme nachystané třešně pro kvašení a následnému pálení, tak jsem otevřel i zapomenutou bečku. Již nesmrděla kanagonem, ale hezky voněla byť silnou, ale zároveň zajímavě ovocně uhlazenou octovou vůní. Po lehkém ochutnání na jazyku šla i cítit ona kyselost asi po octu a na povrchu se udělala tuhá blána, viz. obrázek. Blánu jsem vyhodil, ale v zápětí po zkoumání na netu jsem ji vrazil zase zpět. Proč? Našel jsem články o výrobě ovocných octů. Je tudíž možné z této zapomenuté ovocné břečky, vyrobit ovocný ocet, který se člověk nemusí bát pít z důvodů případně nepřeměněných pro člověka škodlivých (někdy smrtících) alkoholů? Pokud probíhá octovatění alkoholu, jsou přeměněny i alkoholy jako metanol? Nikde se při výrobě těchto ovocných octů nikdo nezmiňuje o tomto "jedu", čili sám předpokládám, že se též přemění. Zkusil jsem změřit obsah alkoholu skleněným lihoměrem a ukazoval 0. Buď má již odslouženo a nebo to ukázal správně. Díky za případné rady kdo s tímto má zkušenosti.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.6.2016 9:18

Škodlivých látek v octu bych se nebál, alkoholů jako metanol už vůbec ne.. Při množství, které během kvašení vzniká a při objemech, v jakých se konzumuje ocet, nemá smysl se o něm bavit. Spíš bych se bál, že ocet nebude mít dobrou chuť, nelze vyloučit přítomnost nežádoucích mikrobů (např. hnilobných).  Ale škodlivosti se nebojte. Veřte, že řada lidí pije kvas z hroznové šťávy ještě dřív, než se ty škodlivé a smrtící alkoholy začnou přeměňovat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
valecekm - (15) - 116.253 (?), 26.6.2016 13:31

Chuťově na jazyku je to podle mého skvělé, bez pachutí, hořkosti či jiných nelíbivých vjemů ikdyž zatím ještě dost agresivní. Má to svou specifickou chuť a aroma od běžného octu. Nechám tu bečku otevřenou a zakrytou nějakým plátnem nějakej ten tejden ještě a uvidím. Jinak kdo by měl zkušenost s vlastní výrobou ovocných octů ať už plánovaných a nebo i právě takto nešťastně zvrhnutých kvasů na pálení, či nějaké fígle k této výrobě tak ať zde napíše své zkušenosti bude-li se chtít podělit o ně :-). Akorát zatím nevím, zda-li rozmělněné třešne sednuté ke dnu zde nechat, nebo tu bečku přecedit a v procesu nechat pouze tekutinu. Pak také těžko říci pokud se povede, co s takovým množstvím provést a jak ho uplatnit, když už je to v takové fázi :-D. Jinak děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.6.2016 13:38

Já bych to necedil. Kvas je jako bláto či kaše,  tudíž nepřeceditelný. Jenom bych hadičkou stáhnul tekutinu z povrchu a nechal ji ustát v úzké nádobě. Čirý podíl rozlil do lahví. uzavřel a uskladnil v chladnu. Rok stání v bečce je dost dlouhá doba.
   Jestli a jak to bude chutnat a co s takovým octem, to nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 139.205 (?), 26.6.2016 15:23

Předpokládám, že tuhý podíl bude usazen ve spodní části soudku a co plave nahoře půjde sesbírat cedníkem - pracoval bych dál jen s čirým podílem. A snažil bych se kvůli trvanlivosti o co největší koncentraci octu. Tzn. trochu přicukřit nebo přidat trochu lihu. Ještě bych zvážil přídavek běžného octu a bukových třísek.
(Ale jak se to prakticky dělalo, jestli se ten buk musel nějak zapařit, jestli ten ocet nesměl být sterilizován.., nevím).
A samozřejmě držet v teple a provzdušňovat.
I octové kvašení potřebuje své podmínky a čistotu. Třeba hrozí napadení křísem. Proto se ocet vyráběl z cca 10% roztoku lihu a ne ze slabších koncentrací...
Dnešní moderní průmyslové technologie neznám a ani žádné praktické zkušenosti s výrobou octů ne.
*
Ale v každém případě použitelnost poznáte podle chuti a žádná otrava "nebezpečným alkoholem" nehrozí!!!


Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
valecekm - (15) - 116.253 (?), 28.6.2016 19:42

Díky za obě reakce. Již je ocet přeceděn do 3/4 tří 5l sklenic které jsou uzavřeny látkou a gumičkou a krásně (aspoň pro mě smiley ) provoněl jednu domácí dílnu. Nechám ho jak jsem napsal trochu pracovat než jej definitivně sleji do lahví. Ještě teď i ve sklenicích si pořád sedají zbytky třešní na dno. Teď již k samotnému stálemu učení se o vedení kvasu a pak jeho následného pálení v pálenici ještě možná přibude výroba domácích octů díky jedné zkažené bečce smiley. Člověk se má stále co učit. Ještě jednou dík a kdyby měl někdo podobný dotaz ohledně ovocných octů, nechť klidně využije toto vlákno. Martin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Gareth - (14) - 65.137 (?), 11.8.2016 1:21

nastudoval by som si vyrobu balsamica. v praci mame rozne octy firmy Hont, vyrabaju za studena lisovane oleje a aj octy z lokalnych surovin talianskou metodou. skusal som dulovy, visnovy, jablkovy, hruskovy. vsetky su uplne uzasne, nadherne aromaticke. 

viem, ze ich dako redukuju a potom upravuju sladkost a kyslost, v poznamkach bolo aj cosi o zreti a vystavovani rozdielnym teplotam.

Kazdopadne z toho aspon este moze byt uzitok a zaujimavy produkt. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika