Proč mi nechce prokvasit kvas ze špedlíků a myrabelánu?



host - 167.230 (?)
30.3.2024 11:49
Takže jsi neřekl nic, neporadil jsi, ale hlavní je to, že jsi se projevil...
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2   
host - 157.254 (?), 29.3.2024 13:56, zobrazeno: 651x

Protože nám teď švestky moc nerodí, sbíral jsem z nouze myrabelán a žluté špendlíky. Vždy jen zralé, které samy spadly, beru jen pěkné, plnou bečku posekám vrtačkou na kaši (pecky neprasknou), cukernatost je kolem 16 (optickým cukroměrem). Letos bylo dlouhé teplé léto, kvas kvasil (ve stodole, od země izolován) bouřlivě cca 14 dní (50l bečky, kvasné zátky), pak zpomalil a další týdny už bublal velmi zvolna. Bohužel kvašení končí při cukernatosti cca 11, přestože ještě bylo teplo. Zkusil jsem i přidat na začátku cukr, nebo použít turbokvasnice, ale vždy to dopadá stejně, zatímco švestky dokvasí do cukernatosti cca 3..4, se špendlíky se pod 10 nedostanu. Jako ano, podle tabulek mají mít špendlíky menší výtěžnost, než švestky a jew tam hodně objemu pecek, ale přesto, v čem je problém, dá se prokvašení zlepšit? Dříve jsem ovoce nedrtil, ale výsledek byl stejný. Z nějakých 160 l kvasu mám jen cca 4,5 l 80% destilátu. Sice dobrý, s pěknou o ovocnou chutí, ale i na tom destilátu je poznat, že je sladký. Proč kvas přestal kvasit tak brzy, když bylo teplo, neoctovatí, voní, deka drží..?
 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KORZÁR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (226) - 49.56 (?), 29.3.2024 18:53

Musíte dať do vášho kvasu aspoň 1kg - 2kg cukru 10l vody 100g kyseliny citrónovej na 100l kvasu rozmiešať a bude to ok. 

Kvas
Kvas
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.254 (?), 29.3.2024 23:10

Tu sladkou vodu cca v tonto množství jsem přidával loni a nepomohlo. Kyselinu teda ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.237 (?), 30.3.2024 8:03

Chce to vyšši teplotu okoli kolem 18 az20stupnu.Hlidat octovani.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 118.84 (?), 30.3.2024 15:25

Hmm. Loni bylo velmi teplé léto, a hádám, že ve stodole měl tazatel určitě víc jak 20°C. Napadá mě jen toto: vysoký obsah nezkvasitelných cukrů. Jak a proč nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 30.3.2024 7:44
Já mirabelky nekvasím tak nevím a nedokážu posoudit ani to, jestli májí pecky opravdu tak velký vliv, že je mnoho pěstitelů cedí. Měření cukernatosti pokud nepálíte jen mošt je zavádějící. A řeknu Vám otevřeně, že ani u nejvyzrálejších švestek přírodně nakládaných (bez cukru a v žádném případě bez jednou přepáleného neprodejného vína což je záležitost některých samohonkářů, kteří takto posilují třeba merunkové kvasy) jsem prvních 5 litůr neměl v takové síle a to z většího množství kvasu (mám ve zvyku si zapisovat lihovitosti 1.,5.,10., atd litr protečený počitadlem. Z mirabelek divokých a že jich je více druhů než jen ty dnešní podnožové myrobalány a pak klasické mirabelky je ale kompotová zavařenina díky velkému obsahu pektinů velmi trvanlivá. Samotné kvasinky nejsou zlo, ale přípravky, které se používají pro štěpení dalších škrobů z ovoce na zkvasitelný cukr, to už je ale jiná liga, se kterou já nemám zkušenosti a ani mít nechci...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 167.230 (?), 30.3.2024 11:49
Takže jsi neřekl nic, neporadil jsi, ale hlavní je to, že jsi se projevil...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 30.3.2024 14:25
Netykejte mi, s Vámi po tom co zde píšete za parametry, husy pást nebudu. ;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 138.138 (?), 30.3.2024 16:24

Ale já jsem žádné parametry nepsal, kde jsi k tomu přišel?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 81.144 (?), 30.3.2024 16:56
Nekrmte trola, kterému nevykvasil kvas, ale nateklo mu 4,5 l 80% pálenky. A jak to bylo v té pohádce dál?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika