množení ořešáku



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 79.46 (?) 
23.3.2010 18:45

Také jsem slyšel jednu starou radu, a to, pokud ořešák neplodí, tak do koruny vhodit větev od jiného ořešáku s kvetoucíma jehnědama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
host - 76.219 (?), 2.4.2010 21:46

Jo tak s tím souhlasím. Měl jsem přesně ten samý případ. Koupil jsem roubovaný ořešák od Starkla a po 10 letech stále nic na něm. Tak jsem jednoho jara vzal pořádný klacek, poklepal po kmeni i po větvích a už od toho samého roku začal plodit a následně každý rok o něco víc. Není to babská pověra. Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 2.4.2010 23:20

Je to pověra. Jednoduše - lidi začnou mlátit v době, kdy si myslí že už by měl začít plodit. No a není divu, že zhruba v tu dobu začne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 5.4.2010 20:05
Roubovaný ořešák běžně plodí po dvou, třech letech.Jestliže nerodí ani po letech, vsadil bych se, že prodejce Vám prodal semenáč a tvrdil, že je ořech roubovaný.Roubovaný ořech poznáte podle znatelného šikmého srůstu podnože a roubu ve spodní části-asi 5-10cm nad zemí.Jestliže chybí znatelný srůst, je to semenáč s plodností nejdříve po 10-15 letech.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 5.4.2010 20:11
Ještě jsem zapomněl další poznávací znamení-roubovaný ořešák má většinou dutou vrchní část, takže výhon je placatý, jakoby seschlý.Jestliže vrchní část výhonu je v řezu napříč krásně zdravě kulatá, byl bych na pozoru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kaccerr - (9) - 188.99 (?), 16.5.2010 17:35

to je docela zajímavé s tím časovým prodlením, než začne plodit. Já přesadil "nálet", takže semenáč, je mu max 7 let a loni byla první úroda-asi igelitka spíše menších ořechů. Roste velmi pěkně. Loni jsem poprvé v Srpnu prořezal korunu a nechal vždy jen tři hlavní větve. Jinak asi možná bude něco na tom, že v blízkosti jsou daalší ořešáky- asi 50 a další 100 metrů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 252.250 (?), 20.5.2010 20:04

Nám letos prvně kvete pětiletý semenáč, tak jsem zvědav jestli se nějaký vzorek urodí. V roce 2005 jsem našel klíčící ořech v zemině, kterou jsme dovezli a tak jsem ho hodil do fóliáku, kde narostl do dvoumetrové výšky a na jaro 2006 jsem ho nasadil do výběhu pro slepice, takže má i hnojení. Pěkně zdravě roste a má velké listy tak snad bude i plodem zajímavý. Zatím má jen samičí květenství a žádné jehnědy, ale 50 metrů od něj je velký strom, takže opylení by mohlo ohrozit jen počasí, uvidíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.196 (?), 17.6.2010 22:23

Mám také jeden dotaz ohledně množení ořešáku.

Dá se ořešák rozmnožit tzv. hrižením?

Jednu větev naříznu dám ji do země,  a pak počkám až zakoření a potom ji oddělím a pak stromek jenom přesadím?

Předem děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 19.6.2010 14:27
S hřížením ořešáku bude jiný problém.Některé rostliny jdou bez problémů hřížit nebo řízkovat, avšak kořeny těchto řízkovanců rostou podstatně pomaleji než vrchní zelená část.Po čase zelená část rostliny je natolik velká, že kořeny již nestačí tuto zelenou hmotu zásobovat vodou a rostlina z ničeho nic uhyne.Typický příklad je popínavka přísavník tříprstý /psí víno/.Jde celkem snadno řízkovat, ale vlastní kořeny dokážou zásobovat rostlinu asi tři roky a pak rostlina uhyne.Vždy se musí roubovat na bujně rostoucí přísavník pětiprstý a při koupi je nutné na toto pamatovat.Do stejných potíží se dostanete s ořešákem.Po pár letech, kdy by měl ořešák přinášet bohatou úrodu, spláčete nad výdělkem.P.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.196 (?), 21.6.2010 8:48

Děkuji za Váš příspěvek.

Tak takový problém s kořenama jsem nečekal, myslel jsem si, že problém by mohl být snad někde jinde (větev se neujme nebo uschne atd). Teď zbýva jenom koupit ořech.  Zasadit plody ořechu zřejmě bude zbytečná práce.

Ještě jednou děkuji za objasnění problému pri hrižení

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika