Lze si naroubovat doma ořešák?



moto.gaba - (7) - 152.212 (?)
21.7.2010 12:10

Děkuji za reakci, dám si tedy pozor :)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
moto.gaba - (7) - 152.212 (?), 21.7.2010 9:38, zobrazeno: 12314x

Dobrý den.

Po přečtení příspěvků o ořešácích se chci zeptat, zda má smysl roubovat doma ořešák? objevili jsme totiž ve volné přírodě cca 2 m vysoký ořešáček, tak jsme uvažovali, že si ho vyryjeme a naroubujeme již starým, plodícím ořešákem. Lze to? A jaké má ořešák kořeny? Do hloubky nebo do šířky? Slyšela jsem, že se má sadit co nejdál od domu, aby nevadily kořeny... Děkuji za odpovědi, Gabča

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.97 (?), 21.7.2010 11:42

dobrý den, Nevím jakou mají ostatní zkušenost, ale ořešák má střední kořen strašně hluboku. Pokoušel sem se zasadit pár ořechů, s tím jak vylezou že je přesadím. Překvapila mě délka kořene, tak nevim..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
moto.gaba - (7) - 152.212 (?), 21.7.2010 12:10

Děkuji za reakci, dám si tedy pozor :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 21.7.2010 12:25

A co se týče roubování... Ořešáky se očkují (nevím zda použít slovou "pouze") a to podstatně složitějším způsobem než jiné ovocné druhy. Radil bych radši zakoupit již hotový stromek - dle odrůdy vyberete vlastnosti a máte zaručenou brzkou plodnost. (Platí(+-) pravidlo, že objem koruny se = objemu kořenů, k tomu kuželovitý růst kořene ořešáku... asi bych nechtěl dobývat ze země 2m ořešák.)

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 146.135 (?), 21.7.2010 13:16

Moje zkušenost. Na zahradě rostl u plotu ořech, snad 3. letý. Překážel, tak jsme ho vysekali. Na jaře opět vyrazil. Na záhoně nic nerostlo, tak jsme ho vykopali. Trvalo to snad půl hodiny, museli jsme kořeny usekat sekerkou. Zbyly mu asi půlmetrové kořeny. Zasadili jsme ho do trávníku a zalili. Víc jsme se o něj nestarali. Zároveň jsme vysadili roubované ořešáky. Náhodný semenáč je o polovinu vyšší,  roste rychleji. Nějaké velké poškození kořenů mu neublížilo. Zruším ho. Není to tak dlouho, co vysílali v televizi pořad o roubování ořechů. Chce to mít praxi a znalosti. Také doporučuji si koupit už naroubovaný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
moto.gaba - (7) - 152.212 (?), 21.7.2010 15:37

Děkuji moc všem, co zareagovali. Po přečtení vašich rad jsem se tedy rozhodla pro koupi roubovaného, nevěděla jsem, že je to tak složité... S ovocnýma stromkama si člověk poradí, ale ořech je ořech... Takže děkuji, hold tam chudáka necháme růst dál :) S pozdravem a přáním zahrádkářských úspěchů, Gabča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.235 (?), 21.7.2010 23:15

Ale, ale Gabčo.Likvidovat nahodílé semenáče umí každý.Ale naroubovat semenáč ušlechtilým roubem ne všichni.Zkuste osvědčený ořešák naroubovat na vaše mezní semenáče metodou čípku a nic nepokazíte.Sdělte nám pak své zkušenosti.Metoda čípku spočívá vložení dřevěného čípku do stejně silné podnože i roubu.Nejdříve si to ale přečtěte.Budu rád, že máte nové zkušenosti.  AB(70) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika