Pěstování orchideí



host - 111.1 (?)
14.7.2008 20:31
Pokud vám u dendrobia nobile na stoncích vyrůstá nová rostlinka ponechte ji tam do doby pokud nemá alespon 5 kořínků, pak opatrně odřízněte a zasadte pokud jich máte více dávejte je dohromadyasi 3 na květináč, záleží na velikosti.Přesazovala jsem takto loni o prázdninách a letos na jaře mě již kvetla.At se daří.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Katka L. - (30) - 166.54 (?), 27.6.2008 12:10

Nejlepší je asi dešťová voda, ale kdo má možnost ji sbírat? Já jsem to vyřešila tak, že ji zalévám přefiltrovanou vodou z filtrovací konvice Brita. Zalévám 1x týdně shora, nechám v květináči vodu 0,5-2 hod. (podle toho, jak si vzpomenu - jednou tam zůstala i přes noc!) a pak ji vyleju. Hnojím 1x měsíčně. Orchideje (phalaneopsis) mi kvetly od prosince až do minulého týdne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.9 (?), 27.6.2008 14:14

Určitě nejlepší voda je dešťovka a to nejen pro orchidee. Když nemáte možnost si ji nachytat, tak si vemte kanystřik- 5l i větší, nebo takovou tu velkou petku od kupované vody a potom někde v potoku, řece naberete vody kolik chcete... Zalévám z vrchu, tak akorát až vidím, že jsem průhledný květináč prolila durch. Nechám vyschnout. Mlžím vzdušné kořeny a listy. Květy by se rosit neměly.   Nepřesazovat až je to opravdu nutné, to znamená až Vám kořeny vytlačují rostlinu ven. Potom pokud možno použít zase kousky kůry, zrovna tak jak jste je koupili.Prosypávat. Přes léto je dám na verandu, kde je velmi jasné světlo. Když si vzpomenu použiji zálivku, s hnojivem. V tomto případě a to platí i pto ostatní rostliny, nepoužívat zálivku s hnojivem, když je květináč suchý. Nejlépe nejdřív prolít květináč vodou a potom vodu s hnojivem (kristalon). Říká se, že květina začne kvést, když strádá a je hladová. Orchidejky mi kvetou opravdu celý rok. Můj první pokus dopadl tak, že jsem ji vyhodila, protože jsem měla jen zelené listy. Když jsem ji kupovala nikdo mi neřekl, že ji nemám ustřihnout stonek a, že ji nemám tolik zalévat. Dnes stonky skracuji na třetí až čtvrté očko, ale to až stonek po odkvětu trošku zaschne. Neříkám, že když stonek odstraníte úplně, tak Vám nevyroste nový. Vyrostli mi u posledního očka nové výhony, které mají květy. A zalévám po vyschnutí. Atˇvám dělají kytičky radost jako mě! :-))    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.2 (?), 7.7.2008 9:41

Také mám tuto odrůdu, doma se daří všem, dodržuji zhruba to co ostatní - tím jak se daří jsem i od tchýně odvezla páreček - jedna maličkatá a druhá větší, obě v naprosto žalostném stavu - (tchýně květiny po odkvětu vyhazujea kupuje nové) - tyto ještě nestihla, tak jsem se jich ujala.

Větší v květináči s naprosto plesnivým substrátem - přesazena do skleněné misky - na dno skleněné oblázky navrh dřevěné uhlí, zastřižené plesnivé vzdušné kořeny a ponechána doma na okně - velmi dobře se vzpamatovala, listy, co byly "napadené" nebo omlácené (nedokážu rozeznat, jak špatně jí bylo) začali žloutnout a sesychat, vyrosly nové, které jsou již krásné a nic jim není - jen stvol uschl také a zatím nový neraší. Vzdušné kořeny začali znovu růst - vypadá celkově dobře. Zalévám jen po skleněné oblázky - ať se voda odpařuje.

Malinkou jsem vzala do práce - snaha o podobnou péči - také velmi žalostný stav, naopak ale úplně suchý vnitřek - zaschlá plíseň, ale jeden z listů byl ještě ucházející. Stvol úplně suchý. Přesadila, umyla, zastřihla kořeny - v krásném sklěněném květináčku, v němž byla - jen jsem ho vymyla a vysypala zdola pískem - neměla jsem už skleněné oblázky. Neboť ji nechci :vylévat nebo vyndavat z květináče - (u té předchozí nedělám, a daří se jí) - navrch dřevěné uhlí. Celý týden vypadala skvěle - hodně rosím, zalita jen 1x - ve velkém vedru a jen opravdu nepatrně - je skutečně malinkatá a květináček mrňavý. Tedy jen cinknuto do písku. Začaly růst buď vzdušné kořeny nebo stvolek - nevím, je to skutečně tak malý výhonek, že to může být cokoli. Vzdušné kořeny začaly narůstat. 2 listy se vzpamatovaly a začal vyrůstat i nový list.

ALe OUHA přes víkend - přišla jsem a spodnější list je scrvklý (u toho bych to ještě unesla, vypadá skutečně starší), ale horní je také už nascrvrklý a přitom je novější, jinak ale nárůstky jsou také větší a nový lístek povyrostl. Mám tedy dotaz - neodchází? Nemohla jí vadit klimatizace přes víkend? Ale v noci běží celý týden a nemělo by to být tak hrozné - není ani na přímém slunci - nemůže to být pískem na dně, že nedělá tak dobře jako skleněné oblázky? Nebo jen opravdu zbavuje těch starých listů?

Děkuji za odpověď, nerada bych ji zahubila...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.226 (?), 12.7.2008 23:06

Dostal jsem za úkol přesadit několik orchidejí - phalaenopsis. Nejsa ani amatérsky vzdělán v pěstební problematice, prošel jsem si zdejší příspěvky a stále, kromě zálivky, toho moc nevím. Prosím, můžete mi poradit v následujícím:
1. V kterém období je nejlépe tyto orchideje přesazovat? Lze přesazovat i teď?
2. Jak se orchideje přesazují? Tak jako většina květin, že se opatrně i se substrátem výjmou a nasadí do o něco většího květináče nebo se substrát zcela odstraní (a jak nejlépe) a květina se nasadí do nového substrátu?
3. Používáte kupovaný substrát nebo si jej mícháte, a pak z čeho?
4. Ohledně druhu květináče se asi neshodnete, ale má význam, kromě snažší kontroly kořenového systému, používat průhledné nádoby, když tyto jsou pak umístěny v neprůhledných dekorativních obalech?
Uvítám jakoukoliv radu vaší praxe a děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.226 (?), 12.7.2008 23:10

Omlouvám se, ten nadpis se mi nelíbí a nevšiml jsem si, nevím proč ta změna, úplně mimo problematiku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 14.7.2008 14:47

Ahojky, jsem taky ttakový začátečník se dvěma orchidejkama, koukněte na Rady ptáka Loskutáka z 16.12.2007 Orchideje hrnkové a řezané,snad Vám to pomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.70 (?), 14.7.2008 17:08

Dobrý den, prosím o radu... asi před třemi lety jsem dostala orchidej bohužel nevím o jaký jde druh, ale myslím si že jde o Dendrobium Nobile... Ale asi před půl rokem se na na několika stvolech objevil další stvol který vyrůstá do stran. Nevím co s tím, jestli se má ponechat nebo odstranit. A na některém stvolu je příliš vzdušných kořenů. Ty mám ponechat??

Předem Děkuji za odpověď

           Drbotová Julie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 14.7.2008 18:01

Nové výhony v žádném případě neodstraňujte - čím silnější trs, tím lepší kvetení. A dendrobium navíc kvete jen z nových výhonů, kvetení ze starých výhonů se neopakuje. (Ale to neznamená, že by jste je měli odstranit - viz výše). 

Zrovna tak vzdušné kořeny určitě neodstraňujte :-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.1 (?), 14.7.2008 20:31
Pokud vám u dendrobia nobile na stoncích vyrůstá nová rostlinka ponechte ji tam do doby pokud nemá alespon 5 kořínků, pak opatrně odřízněte a zasadte pokud jich máte více dávejte je dohromadyasi 3 na květináč, záleží na velikosti.Přesazovala jsem takto loni o prázdninách a letos na jaře mě již kvetla.At se daří.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 14.7.2008 21:08

Máte pravdu -  já jsem si neuvědomila, že paní se ptá na nový výhonek, vyrůstající zboku ze stonku.

Moje odpověď platí pro nové výhony zespodu, od kořenů :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika