Hobby pila spolehlivost



host - 96.57 (?)
23.11.2008 17:15
Diky za tabulky. Muj opotrebovany mozek po delsi dobe spocital, ze potrebuji minimalne 19 prm. Priveze tu dvoumetrovou kulatinu V3Ska nadvakrat? Je to vubec mozne? Narezane a nastipane se mi to do kulny nevejde. Jak to resite vy? Pane J.S. mate pravdu na hobby pilu to neni. Radek.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 142.47 (?), 23.11.2008 11:57, zobrazeno: 19111x
Radeji jsem zalozil nove vlakno. Topim uhlim 45q rocne a chtel bych prejit na drevo. Podle odhadu asi 15m dvoumetrove kulatiny (vetsinou smrk). Na to by snad mela stacit hobby pila, ale chtel bych znat, ktera znacka je nejspolehlivejsi. Kolik pil urcite znacky ze sta ma nejmene zarucnich vad. Cetl jsem tady skoro vsechna temata, ale chytrej z toho zrovna nejsem. Nejde mi o vibrace, obsluhu, spotrebu apod., ale o klid v dusi pri dodrzovani udrzby. Dobre, kazdy jste ovlivnen svou znackou, ale urcite by se dalo vse brat s nadhledem. Dekuji Radek.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 23.11.2008 13:51

Jdete na to jinou, podle mě lepší cestou. Já bych na Vašem místě nejprve položil otázku sám sobě. Přecházím na topení dřevem - jaká bude asi spotřeba dřeva, to lze zatím jen odhadovat, neboť sám nevíte přesně, tedy kolik dřeva budu řezat? Dále, jaké mám možnosti při přípravě dřeva, tedy jaké dřevo budu řezat? Je změna topení dlouhodobá, pokud ano, potom bych měl pořídít skutečně osvědčenou, spolehlivou pilu, která mě nenechá ve štychu, když ji budu potřebovat, to stejné platí o servisu, dostupnosti ND, tedy kolik do toho chci investovat? Osobně bych hobby pilu nekupoval. Ne, že by to nezvládla, ale Vy chcete topit dřevem, to je něco jiného, jako skácet pár ovocných stromů, nachystat pár metrů dřeva do krbu. To je správné použití hobby pily, samozřejmě do toho patří příprava dřeva v lese, ale v lese se většinou taková pila snadno dostane nad možnosti vhodného použití, což je vyšší zatížení i pro obsluhu pily. Další hledisko je to, že drtivá většina těch, kteří topí dřevem, tak nepřipravují jen to množství dřeva, které spotřebují za jednu sezónu, ale většinou si nadělají podle možností více. Potom je limitujícím faktorem výkonnost pily. Mnohdy je třeba rychle dřevo zpracovat , když chybí výkon, nebo vůbec pila není stavěná na delší práci, je to více ke vzteku, než k radosti, že se to vyplatí dělat. Jinak je zajímavý Váš přístup z pohledu techniky, ale mě to připadá tak, že chcete to nejlevnější, zároveň nejspolehlivější. Většinou je špičková technika spojena se spolehlivostí, úrovní vibrací i spotřebou. Nebo si myslíte, že spolehlivost motorové pily je jen o motoru? Ptám se tak proto, že Vám nejde o vibrace, spotřebu, obsluhu, ale o spolehlivost pily při dodržování údržby. To je ale samozřejmé, to každý návod předpokládá, že se bude dělat. Právě Vy si můžete vlastní volbou vybrat ty vibrace, spotřebu, obsluhu, výkon, vybavení pily, značku, ale údržba, ta se nevybírá, ta se pravidelně dělá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 143.58 (?), 23.11.2008 14:12
Dobre, zatim nechme znacku stranou. Spalim 45q uhli, ktere ma vyhrevnost 19Mj. Pocitam, ze smrk ma asi 16MJ. Muzete mi poradit kolik metru dreva budu potrebovat? Myslim tim: 1q uhli =? m dvoumetroveho dreva. A kolik vlastne vazi 1m sucheho smrkoveho dreva tedy 0,67 m krychlovych? Jestli jsem ovsem uvedl spravny koeficient. Dekuji Radek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 23.11.2008 15:05

Tak, už se dostáváme k podstatným věcem, které musí budoucí majitel pily(určené k přípravě palivového dřeva) znát, aby se rozhodl při výběru správně.  Zde - www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=269 si můžete porovnat spotřebu a výhřevnost uhlí a dřeva.Pokud budete topit jen měkkým - smrkovým dřevem, tak jej spotřebujete více, než dřeva tvrdého. Je to proto, že i když je měkké dřevo - smrk, borovice, modřín, jedle výhřevnější kW/kg dřeva, tak tvrdé dřevo je hmotnatější - těžší. Kdybychom měli 2 naprosto stejné 1 m dlouhé válce, tak smrkový válec bude mít menší hmotnost než např. dubový, bukový, habrový. Další vliv, je to, co jste zmínil  - jak bude dřevo suché, dlouho uskladněné a kde. Potom je spotřeba až o 1/2 vyšší/nižší. Tím chci naznačit, že rozptyl spotřeby může kolísat dle podmínek, které budou od např. 18m do 30m. Ještě nevím, jaký máte kotel(co mě to má co zajímat :))), ale to jen, že i toto má vliv na spotřebu i vhodnost topení v takovém kotli dřevem. Mě osobně už začíná být jasné, co asi doporučit, tak dalším příspěvkem už budu psát přímo o konkrétních pilách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 23.11.2008 16:04

Pokusím se sem vložit jednu tabulku, která by měla dát víc jasno ohledně druhu dřeviny. Jen maličkost k tomuto, borovice a dub, povšiměte si výhřevnosti a měrné hmotnosti, je rozhodující pro dobu použití. Rychlé zatopení a ohřátí systému, nebo dlouhodobá výdrž.   Radek

Výhřevnost různých druhů dřeva

 

Druh paliva

Obsah vody

Výhřevnost

Měrné hmotnosti

[%]

[MJ/kg]

[kg/m3]

[kg/prm]

[kg/prms]

Listnaté dřevo

15

14,605

678

475

278

Jehličnaté dřevo

15

15,584

486

340

199

borovice

20

18,4

517

362

212

vrba

20

16,9

 

 

 

olše

20

16,7

 

 

 

habr

20

16,7

 

 

 

akát

20

16,3

 

 

 

dub

20

15,9

685

480

281

jedle

20

15,9

 

 

 

jasan

20

15,7

 

 

 

buk

20

15,5

670

469

275

smrk

20

15,3

455

319

187

bříza

20

15,0

 

 

 

modřín

20

15,0

 

 

 

topol

20

12,9

 

 

 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 11.107 (?), 23.11.2008 16:40

A nějaké hodnoty hmotnosti syrového dřeva třeba prm by nebyly, prosím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 23.11.2008 17:12

11.107, zdravím za večera, to nemáme vyhledávač? Já zase tolik času nemám, ale pro vás něco najdu. Nebude to asi v prm ale v m3.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 96.57 (?), 23.11.2008 17:15
Diky za tabulky. Muj opotrebovany mozek po delsi dobe spocital, ze potrebuji minimalne 19 prm. Priveze tu dvoumetrovou kulatinu V3Ska nadvakrat? Je to vubec mozne? Narezane a nastipane se mi to do kulny nevejde. Jak to resite vy? Pane J.S. mate pravdu na hobby pilu to neni. Radek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 23.11.2008 17:36

To je přibližně 10 m3 kulatiny a klecová P V3S měla " odvoznost" čerstvé kulatiny 11,5 m3, suché 17,5 m3. Valník narovnaný do 150 cm výšky je jak dlouhý? Výška x délka x délka polena tj. 2 metry, a máte prm na korbě!

Dám sem váhy a výhřevnost z lesnických tabulek, jsou to mé první a poslední co mám, takže omluvte tu kvalitu. Při jejich tisku nebyla velká část diskutujících na světě :o).

Radek

Údaje jsou v plm, tedy staré m3 !
Údaje jsou v plm, tedy staré m3 !
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.50 (?), 23.11.2008 19:25
Byl bych rad, kdyby jste mi poradili jak silnou pilu na toto mnozstvi dreva. Idealni by byla konkretni znacka a, i kdyz starsi, ale osvedceny typ. Rezal bych na 30cm spalky. Radek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika