Řez po výsadbě u ovocných stromků



Stránky: 1,  2   
host - 32.26 (?) 
6.10.2011 21:43, zobrazeno: 11416x

Zdravím, můžete mi prosím říci, zda mám provést ihned řez po výsadbě, nyní nastává doba výsadby ovoc.druhů, zajímají mě všechny druhy, mimo broskvoni (býsadba na jaře).

Velmi děkuji! Mirda

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.186 (?), 6.10.2011 22:21

Stromky sázené na podzim se řežou až na jaře.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 6.10.2011 23:18

Není to běžné ale občas některé jabloně s příliš dlouhými výhony hned při výsadbě zakrátim na polovinu i více s tím, že na jaře přijde výchovný řez a tudíž ještě se to přikrátí podle zásad výchovního řezu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 8.10.2011 11:54

Tak, jak píše Rony. Pokud má strolmek tak dlouhé letorosty, že se kvůli tomu nevejde do auta, mohou se tyto mírně zakrátit před výsadbou a doupravit na jaře. Stejně tak je lepší nechat si ořezat stromek správně prodejcem při koupi než jej na jaře neřezav vůbec nebo špatně. V ostatních případech bych řez nechal na jaro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 172.169 (?), 8.10.2011 16:36
Stromky sa na jeseň predávajú odlistené, tzn. že už "nedýchajú". Nie je dôvod skracovať konáre dokonca až o polovinu. Ak by došli silnejšie mrazy, je naopak lepšie mať rezervu na jarné zakrátenie a odstránenie zmrznutých koncov. Výsadbou stromku bez skracovania v žiadnom prípade rastline neublížite, navyše ak ju obalením ochránite proti vysušujúcim vetrom. Najviac náchylné k vysušeniu sú broskyne. Preto chápem, že výsadbu broskýň odkladáte na jarné mesiace. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 172.169 (?), 7.10.2011 20:57
Dobrý deň! Na jeseň skracovať korunky nemusíte, max. nevyzreté končeky. Treba odstrániť event. zabudnuté listy. Dôležité je chrániť drevo vysadených stromkov proti vyschnutiu príp. ohryzu zverou obalením napr. papierovými vrecami. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 8.10.2011 19:33

Stromky jsem dosud sháněl po celé republice. Pokud si pro ně jedu autem, mám vždy sebou nůžky na případné zakrácení letorostů, aby se mi do auta vešli. Jak uvádějí p. Rony a Vysloužil, stejně je čekají na jaře zakrácení, a tak i kdyby řezná rána případně namrzla, nic se neděje.

 Samozřejmě, že jinak se stromky stříhají až na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 137.100 (?), 8.10.2011 20:12
Stromky sa dajú prevážať aj na strešnom nosiči, najmä tie s vyšším kmeňom. V prípade, že som ich dával dovnútra auta, radšej som konáre ohnul do oblúka do batožinového priestoru, než aby som ich predčasne zakracoval. Držím sa zásady, že čím viac dreva počas zimných mrazov, tým lepšie stromky prekonajú toto rizikové obdobie. Na jar pri prvom výchovnom reze radšej odstrihnem veľa zdravého dreva, ako keby som mal zúfať, že to, čo som odfíknul na jeseň, mi teraz chýba. Rozumný a skúsený sadár na začiatku zimy s nožnicami do korún, hlavne kôstkovín, neide. Bez rozdielu, či ide o staré stromy alebo vysadené stromčeky. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva Koprlova - (10) - 108.172 (?), 4.3.2012 7:14

Zdravím. Prosím poraďte mi. Keď som teraz zasadila kostkoviny je pre ne lepšie keď ich zrežem hneď alebo až pocas vegetácie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 4.3.2012 8:39

Klidně je můžete ostříhat nyní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika