Správné řezáni



host - 90.168 (?)
8.6.2010 0:29

Tady jde o přelíznutí jedním tahem pilníku - takhle udržovat řetěz absolutně ostrý je opravdu lepší než brousit až po důkladném ztupení.

PS: To ta vaše pila už má za sebou 80m3 - to že má původní lištu a nepotřebovala servis mi přijde normální. Jediný nárok na odejití mají snad jen membrány v karburátoru, zbytek je chvíli po záběhu a měl by vydržet ještě 10x tolik...   Gl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 90.168 (?), 8.6.2010 0:29

Tady jde o přelíznutí jedním tahem pilníku - takhle udržovat řetěz absolutně ostrý je opravdu lepší než brousit až po důkladném ztupení.

PS: To ta vaše pila už má za sebou 80m3 - to že má původní lištu a nepotřebovala servis mi přijde normální. Jediný nárok na odejití mají snad jen membrány v karburátoru, zbytek je chvíli po záběhu a měl by vydržet ještě 10x tolik...   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lubos25 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 48.252 (?), 8.6.2010 8:24

To přelíznuti řetězu pilníkem nikomu neublíží a pomáhá. I když je člověk patlal tak je to práce do 10 minut.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.252 (?), 8.6.2010 14:42

Naprostý souhlas, Dělám to taky po každé nádrži. Stačí opravdu dvakrát, třikrát přelíznout každý zub a tlačit jen velmi lehce. Řetězu to hodně pomůže, pile taky - nemusí pracovat s takovým odporem - a nakonec i ta práce jde podstatně líp. Takhle mi to hustil do hlavy táta, dělal s pilou skoro celý život, a nepamatuju si, že by někdy dával řetěz brousit. Nedělám to ani já. Navíc si tím člověk aspoň pořád procvičuje ruku, což se pak hodí, když řetěz přece jen vezme hlínu nebo jinou nečistotu v dřevě, řetěz se hodně ztupí a ostří je třeba opravdu obnovit. D. Stojčev

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 206.1 (?), 8.6.2010 17:54

Nikdo mě to neučil, ale taky jsem k tomu dospěl. Dělám s pilou každej den a ostrej řetěz je základ. Jedno lehký líznutí každýho zubu zabere tak minutu a beru to jako součást pauzičky při dolévání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 224.9 (?), 8.6.2010 19:39
Tak to je půl hodiny přebrušování mezi doléváním benzinu. tak to bych nic neudělal.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lubos25 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 48.252 (?), 8.6.2010 21:58

Jestli půl hodiny brousíte řetaz tak novím co vám sněj zbyde...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Roxteedy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (143) - 242.192 (?), 8.6.2010 22:54

Za minutu, dvě neni co dělat. Chcilku si odpočineš.

2-3x je zbytečný, pokud fakt někde nechytneš šutr nebo jinou zrůdnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.61 (?), 11.6.2010 11:06

Dobrý den, podle mých letitých zkušenosti mám ostrý řetěz tehdy, když při špalkování jde pila do řezu i na plnou lištu jen svoji váhou. Do lesa chodím se třemi řetězi a ješte mám v záloze lištu 45cm+řetěz. Člověk nikdy neví, co se kdy vyvrbí. Řetězy jsem zprvu brousil jen pilníkem podle šablony. Později jsem si pořídil přípravek na ostření zubů od Oregonu.Šlo to s ním celkem dobře, až na to, že oba popsané způsoby jsou dost časově náročné a obtížně se dodržuje stejná délka jednotlivých zubů. Proto jsem si pořídil brusku, zprvu plastáka (nebylo to pravé), později profi brusku Gude 2500, na které lze nastavit všechny úhly (bez zbytečných vaklů), a s přesností broušení na desetinu mm. Zkrátka paráda. Zuby jsou nabroušené jako břitva a dřevo pila doslova krájí. Než abych v lese pižlal řetěz pilníkem, tak jej během chvilky přehodím za ostrý a jede se dál.Ten pak v klídku doma jenom "přeleštím" bruskou. Objektivně se mi zdá, že ostří řetězu z brusky má delší výdrž, než ostření jen tak v ruce na pařezu, či ostřičkou Oregon.Důležité je taky kontrolovat i opotřebení lišty. Někdy se stane, že velkým otupením řetězu příliš tlačíme na pilu a ta začne najednou podřezávat. Děje se to tím, že jedna strana vodící drážky řetězu je nerovnoměrně opotřebená a řetěz je tím pádem nakloněný. Pohmatem je na jedné straně větší otřep. V tomto případě je nutné dát lištu do svěráku, jemným brouskem orovnat a pomocí malého úhelníčku vyúhlovat. Není od věci také kontrolovat rovinnost lišty, zvlášte po nějakém ošklivém sevření pily, či jiném katambolu, kdy mě pila hezky nakopla. Nejvhodněji oc. pravítkem, ale i pohledem je možné ověřit, je-li dráha řetězu OK.  Š.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Roxteedy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (143) - 242.192 (?), 11.6.2010 11:50

Jasný, každýmu vyhovuje jinej postup. Já jen dodám moje zkušenost s tím "ansáblem" od oregonu je špatná. Takovej cirkus na nic. Ani jednoduchej pilník, ani pořádná bruska.

Gude 2500 - kdo má, chválí!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika