Jak udržet cca 1000m2 nevyužívané travnaté plochy?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
   
host - 25.2 (?) 
6.3.2015 14:58

Bubnová sekačka je přo tento zpusob udržby jedinečná a ideální! Kžovinák je z toho sortimentu otrockým sekáčem, s tím by jste si moc nepomohla. Dotaz mám, tento, co holáte provozovat s posekaným materiálem. Pokud se domnívám, že nic nebo pálit, tak je to problém!  Čím delší seno tím déle se rozkládá, a v případě pálení, se vystavujete pokutě od obce! Nevím jak jste často na chalupě v době vegetačního roku a jak jste finančně schopná - řešením pro majtnější je robotická mulčovací sekačka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 178.13 (?), 6.3.2015 15:46

U robotické sekačky je nebezpečí, že ji někdo ukradne. Já jsem to vyřešil domluvou se sousedy, kteří si trávu sečou na seno a sami se starají, aby seno bylo kvalitní, čili sečou ve správné době. Nevýhodou je, že já naopak plochu nevyužívám, abych jim trávu neponičil a když tam potřebuji projít, tak si sekám cestičku. Něco za něco... Přebytek mnou posečené trávy dávám na hromadu a příští rok to využiji na pěstování brambor - ale těch moc nepěstuji, sklízím tak 50 kg a spíše je to bonus pro letní využívání chalupy, kdy mám svoje ranné brambory, což je příjemné.

 Křoviňákem kolem stromků je hazard - snad jen u starých stromů to jde, ale u mladších mám smutné zkušenosti - rány si nevšimnete a ta ve vlhku v trávě mně několik stromků zlikvidovala.

Se systematickým mulčováním nemám zkušenost: může někdo napsat, zda to jde, zda se trávník nezmění v mechoviště?

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
chrestysek - (19) - 190.83 (?), 6.3.2015 15:51

Posekany matrial davam na kompost. Nic jineho mi nezbyva, pokud ho budu sbirat. Premyslim, jestli kdyz na pozemek vysazim jehlicnany (ne vysokym vzrustem, ale vic do sirky), se to nezlepsi, i kdyby to melo byt pro budouci generaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 228.186 (?), 6.3.2015 21:51

Za sebe říkám, že mně je nejbližší názor a zkušenost/postup Ferdy Mravence.

Já v zahradě pobytovou a pochozí část udržuji nízkým sekáním (na nejnižší výšku), máně důležité části sekám jednou za čas na vysoko a s otevřeným zadním výhozem. Dodávám však, že u vysoké trávy seču třeba je půlkou záběru sekačky a rozhodně na ni nespěchám, aby to stačila zpracovat, rozcetlovat a vyhodit. Sekačku mám jednu z nejlevnějších, ABG a zvládá to.

(A pokud se mi chce, pak posekaný materiál po několika dnech trochu pohrabu a odvezu: je to v té době už polosuchý či suchý nakrátko posekaný materiál a tak je s tím daleko méně práce, než by tomu bylo s čerstvou dlouhou trávou třeba od bubnovky. Pokud to nechám dlouho, nová tráva tím samozřejmě také proroste).

Doporučuji tento postup také několikrát vyzkoušet (sekačku už máte) a teprve v případě potřeby, dokoupit třeba zmíněný křovinořez na obsekání okrajů a stromků.

Osázení jehličnany je samozřejmě déledobější a výhledové řešení. Chce to zvolit vhodné druhy a odrůdy přiměřeného tvaru a vzrůstu. A zpočátku jim dát více péče a také to, alespoň v první cca desítce let bude náročnější právě na to obsekávání jednotlivých stromků...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 202.6 (?), 6.3.2015 23:28

Sad 33 arů udržuji už 35 let pouze sekáním a to talířovou sekačkou vlastní výroby. Někdy vzácně tam pustím na pokrácení podrostu i berany.

Tráva a většinou kakost se rozprostře a za 14 dní tam není nic. Jakmile to proroste, tak to uhnije.

Rony


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 202.6 (?), 6.3.2015 23:30

Posečeno a rozprostřeno


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 202.6 (?), 6.3.2015 23:31

Pokos za 12 dní


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 9.6 (?), 7.3.2015 12:49

Kosit tak velkou plochu křovákem je otročina. Osobně bych se přikláněl na jednoúčelový mulčovač, který Vám poseče 15 cm i dvoumetrovou trávu za zlomek času.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 202.6 (?), 7.3.2015 18:06

Toto je ten jednúčelový stroj, kterým byla posečena plocha 33 arů nejméně 3 až 4x ročně v období 35 let (od roku 1980). Talíř z duralu je asi 4. v pořadí a řemeneice tak 2 až 3x. Odstředivých nožíků jsem spotřeboval nepočítatelně. Dá se říci, že jedna sada 3 ks vydrží maximálně rok. Rychlost sečení je jak člověk může rychle chodit nebo i běhat. Výkon elektromotoru 1,1 kW. Menší už nemůže být. Šířka záběru asi 600 mm. Rotace libovolná.

Doba sečení asi tak 4x 2 hodiny nebo 2x4 hod ale to už bolí nohy.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.138 (?), 9.3.2015 11:37

Rovnakú plochu prebehnem Dakrom s MC 100 a prívesnou sedačkou asi za 4 - 5 hodín. Sedím, stromčeky obchádzam. Zvláda to i nerovný terén (pole). Zostava vyšla na vyše 100 000 Kč a životnosť je zatiaľ otázna. Pravdou je, že si to cucne skoro 2 l benzínu na hodinu. Nohy nebolia, skôr chrbát.

Na 10 árov stačí normálna kosačka. 10 árov krovinorezom je o hubu, resp. chrbát. Krovinorez je motorová kosa, preto na ňom nemám strunu, ale disk a je vhodný i na mierne nálety a ťažkú burinu.

Odpoveď na pôvodnú otázku znie. diskovú kosačku (jedno či Vari alebo Dakr - ceny sú podobné) striedať s normálnou kosačkou a pojazdom ale i košom a 16 árov je za jedno dopoludnie hotové. Kto okúsil hydrodynamickú prevodovku už nechce inú, kto zakúsil slobodu štvortaktného motora už nechce kábel...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika