Jak používat rotavátor



MirekCh - (11) - 249.3 (?)
4.8.2008 9:03

Snad by jste měl ještě objasnit co si představujete pod pojmem zahrádka, když tam jezdíte s traktorem se zavěšeným rotavátorem. Jak tam ten traktor dostanete, aby jste nezničil zbytek zahrádky. Spíše si myslím, že máte nějaké pole, kde je traktor opravdu přínosem, ale do zahrádek je opravdu nejvhodnější malá technika. Výsledky práce jsou více než dostačující a taky zůstane nezdevastované i okolí a na to my zahradkáři taky hodně hledíme. Zahrádku a práci na ni máme spíše pro vlastní potěšení a odpočinek, než pro snahu velkých výnosu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 44.15 (?), 30.7.2008 8:52
Rotavátor opravdu hodně pomůže neznamená to však že se s ním nezapotíte... Kolečko můžete dát pryč a nebo ho nastavit do vyšší polohy pokud to lze. Při rotávátorování držíte stroj pevně za řídítka a podle potřeby zatlačíte na řídítka, aby radlička zajela do země a brzdila stroj v podstatě s tím strojem zápasíte... zapomeňte na to že se budete jen procházet za rotavátorem a on to nějak rozemele.(rotavátor musí rozkrajovat půdu a pomalu se prokusovat dál postup opakujete v různých směrech rotavátor nesmí po půdě jet to je špatně). Musíte ho trochu krotit zvláště v těžké jílovici jak jsem to dělal já letos na jaře. Až budete obdělávat půdu opakovaně bude to mnohem snažší práce. Příklad letos jsem na jaře rotavátoroval louku kde byla jílovitá půda plocha cca 30m2 a byl jsem nadřený jako prase prostě založit pro začátek malou zahrádku. Jak to viděl soused tak chtěl abych mu rozrotavátoroval pole a můžu říct, že na obdělávané půdě to byla pohodička o proti tomu co jsem zažil u sebe.Hodně štěstí přeje Z.M. Příště bych ale pozemek první postříkal roundapem a nebral bych zadarmo hnůj od souseda, který byl plný semen a ze všeho nejbujněji tam roste plevel.Rotavátor mi hodně pomohl zlepšit fizykální vlastnosti půdy (zapravil jsem do půdy zmiňovaný hnůj a asi 15 koleček staré zvětralé omítky) půda je propustnější mnohem lépe se obdělává.Naopak plevel jsem si parádně nařízkoval a rozmnožil.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 217.173 (?), 30.7.2008 19:59

Ďakujem za radu, ste super človek. Skúšal som to dnes z koliečkom hore(čo som nevedel) a bolo to o niečo lebšie, ale mám záhradu do kopca a to parádneho a chodil som bokom a roty... mi schadzal stále dolu do boku. Ale bolo to lebšie ako včera. Skúsim to zajtra smerom hore a dole. Len ma hnevá to že keď pritlačím tak stojí na mieste a keď povolím ta mi utečie po vrchu ako by mal kolesá. Dodávam že záhrada predtým rotavátor nevidela. A ešte niečo, stačí na zimu len zrotamovať alebo treba aj poorať. Nazory sú všeliaké, jedny hovoria že stačí zrotamovať a iný tvrdia že treba aj (v mojom prípade aj rýlovať) poorať. Chcem svoj rotavator spraviť aj na oranie, radličku už mám spravenú, ešte kupim kolesa zo závažím, Ja si myslím že to utiahne. Radlička je malá(25cm do hlbky) a to bude na mrkvu a zemiaky stačiť nie?    S pozdravom MISHO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.7 (?), 30.7.2008 21:13
Podle toho co píšete máte nejspíš těžkou půdu a když rotavátor nadzvednete tak se nezahrabe a jede. Zkuste ho pevně držet s vytaženou radličkou a on se zahrabe dělal jsem to taky tak ze začátku ale byla to neskutečná dřina. co to máte za model? Pokud výrobce k němu vyrábí příslušenství tak nebude problém aby utáhl malou radličku na orání. Co se týká rytí nebo rotavátorování dost záleží jakou máte půdu pokud je hodně jílovitá a má jen tenkou úrodnou vrstvu je lepší jen zrotavátorovat povrch v opačném případě je rytí vhodnější. Mráz vám krasně nakypří porytou půdu a na jaře bude hezky kyprá, přejedete ji rotavátorem a nebo kultivátorem či kombinátorem a máte nachystáno na sadbu.a co odplevelení?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 217.169 (?), 30.7.2008 22:10

Začnem od konca odplevelenie chystám tak na jeseň. Mám rotavátor od firmy MTD z nemecka. Ja viem že to nieje žiadna sláva ale silu má a to poriadnu.Neviem či na to robia neaké dielce je to len rotavator. To čo k tomu ja vyrobím je proti záruke ale má to slúžiť mne nie? Zasa je jasne že neohrozím funkčnosť rotyho. Ma záber iba 40 cm ale je to dosť pre moju záhradku(100metrov štvorcov.).     misho

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MirekCh - (11) - 249.3 (?), 1.8.2008 8:58

Vlastním dva rotavátory, elektrický vlastní výroby se záběrem max. 75 cm (výkon motoru 1.1 kW a vari se záběrem 110 cm. U obou rotavátoru můžu ubírat řady nožu, jenže čím je pak rotavátor uzší, tím je práce namáhavější, hlavně v tvdé udusané pudě. Naopak se ale nože do půdy lépe zahrabávají, jenže stroj je více labilní a musí se více držet řídítka. U tohoto zařízení jde opravdu jen o to, zvyknout si na vhodný způsob obsluhy. Já osobně hlavně s tím malým elektrickým dělám snad všechno kam se vejdu min. s jednou řadou nožú na každé straně převodovky. Okopávám jahody, rozemílám kompost a dělám přípravu půdy před každým sázením. Přední kolečko nepoužívám, určitě by to jen ztížilo manipulaci při práci. Radličku, jako opěru taky nedávám, používám jen trubku dole zakončenou přivařeným malým trojůhelníkem. Dost tady píšete, že si rotavátor dělá co chce. Důležité je vyvíjet na řídítka stále takový tlak, aby opěrtná patka za rotavátorem rovnoměrně brzdila dopředný pohyb hrabajících nožů. Já mírně tahám za řídítka i ze strany na stranu, aby se rozhrabala půda, která je pod převodovkou, jinak se může stát, že rotavátor hrabe na místě a nechce popojíždět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 217.174 (?), 1.8.2008 17:17

Ďakujem za rady, a skúsim to z tým nahýbaním zo strany na stranu. A chcem sa ešte spytať kedy sa ma postrekovať proti plevelu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.118 (?), 2.8.2008 6:54

Ten příspěvek o rotavátoru do sběrných surovin jsem napsal já. S rutavátorem jsem pracoval a pracuji ale opravdu s rotavátorem a ne s atrapou rotavátoru. Rotavátor musí být nesený za strojem a musí mít vlastní pohon s trochu vyššími otáčkami, než jaké mají vaše atrapy. Potom je s ním parádní a kvalitní práce bez dřiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MirekCh - (11) - 249.3 (?), 4.8.2008 9:03

Snad by jste měl ještě objasnit co si představujete pod pojmem zahrádka, když tam jezdíte s traktorem se zavěšeným rotavátorem. Jak tam ten traktor dostanete, aby jste nezničil zbytek zahrádky. Spíše si myslím, že máte nějaké pole, kde je traktor opravdu přínosem, ale do zahrádek je opravdu nejvhodnější malá technika. Výsledky práce jsou více než dostačující a taky zůstane nezdevastované i okolí a na to my zahradkáři taky hodně hledíme. Zahrádku a práci na ni máme spíše pro vlastní potěšení a odpočinek, než pro snahu velkých výnosu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.146 (?), 4.8.2008 9:42

Nepleťte sem nesené rotavátory. Je to jiná kategorie. Větší otáčky jsou na nic, zbytečně rozmixují půdu a ta se potom sprašuje a dochází k vysychání. Rotavátory v zemědělství téměř nevidíte, snad při rekultivaci zatravněných ploch. Nesený rotavátor používám pouze ve vinohradě na jaře, tam uvedené nedostatky tolik nevadí. Na zahrádky patří klasický ruční rotavátor, který půdu zezhutní a celkem snadno se dá regulovat stupeň rozmixování zeminy. Já mám zahradu v kopci, takže rotavátoruji z kopce dolů a navrh pozdvihnu řidítka a jedu "naprázdno" po již obdělané půdě a tím zároveň zahladím šlápoty. Prací z kopce dolů také předcházím zahrabávání. Chce to experimentovat s nastavením řidítek (pokud to jde) a radličky podle typu půdy, postavy a požadovaného stupně rozmixování. Ruce musí rotavátor pouze usměrňovat, ne silou tlačit, či brzdit, pak je práce pohoda. Chce to ovšem praxi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.254 (?), 5.8.2008 14:50

Zdravím, kromě již popsaného se dá s rotovátorem docela slušně kopat drážka třeba na kabel. Nasadím na každuu stranu jedu sadu a jedu, nakypřenou hlínu vyházím lopatou a jedu znovu atd. Tak můžete pokračovat až po motor. Používám Vari. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika