Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky nářadí
Jednoduché držáky pro snadné uskladnění zahradního nářadí atp.
Držáky na dřevo.cz
Kvalitní držáky na řezání dřeva motorovou pilou
Železářství-online
Kvalitní nářadí pro zahradu, dílnu, dům a stavbu.

Zahradní technika > El. predlzovacka 100 m

stavba, topení, úspory energií, voda a odpady, sítě, interiér, dílna

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.111.1 (?)
9.12.2008 22:18

Tuším, že každých 50 metrů přizemnit vodič PE.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Pridam tak trochu svoji do mlyna. Kdyz mate vel..., host, 16.12.2008
 Drobne doplnenie prispevku.7.142 (?), 14...., host, 15.12.2008
Je tady uváděno příliš mnoho omylů, pokusím se je ..., host, 14.12.2008
Nemam v tomto velmi jasno, ... rast prudu ..., host, 14.12.2008
co sa tyka 24 a 240 V ziarovky myslel som to in..., host, 14.12.2008

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.188.179 (?)
9.12.2008 19:30, počet návštěv: 39665
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Dobry, chcem sa spytat akeho priemeru, materialu atd. by mala byt el. predlzovacka s dlzkou 100m pre zatazenie 2000w el. pilou. Vdaka. robo
Připojit reakci   

El. predlzovacka 100 m

1630 1640 (131) - xxx.xxx.23.43 (?)
9.12.2008 20:16
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

100 metrů je na prodlužovačku hrozně moc! pokud budete chtět mít rozumný úbytek napětí- srovnatelný s běžnou prodlužkou 1,5mm2 dlouhou 20m, musíte mít průřez 7,5mm2. Nejbližší vyšší se dělá 10mm2. To se asi nedoplatíte. Buď si do země zakopejte nějaký hliníkový kabel, nebo si raději kupte benzinovou pilu

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.96.14 (?)
9.12.2008 21:14
Doporucuji vam to same jako pan Suchy. Mam v zemi zakopany trifazovy hlinikovy kabel asi dvacet let. Na konci mam dve zasuvky 230 a 400v. Odtud pak pouzivam obycejnou prodluzovacku. Podotykam, ze to mam zkontrolovane elektrikarem, protoze mokra trava a proud neni idealni kombinace. R.
Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

xxx.xxx (3398) - xxx.xxx.103.201 (?)
9.12.2008 21:19

S tím souhlasím, i když to tu dříve bylo hodně diskutováno. Na videu na www.youtube.com jsem natočil řez ES2135A, ale dole v zahradě, kde je nutné použít 70 m prodlužovačku. Tehdy jsem si toho až tak nevšiml, ale teď jsem nedávno řezal chvíli na krátké prodlučovačce a potom na té dlouhé. Rozdíl je značný. Asi jedině ten větší průřez vodiče by pomohl, ale to není potom prodlužovačka, ale kabel, který je nepraktický i nevhodný jen tak položený na zemi, nebo se s ním přemisťovat.

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.111.1 (?)
9.12.2008 22:18

Tuším, že každých 50 metrů přizemnit vodič PE.

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

Chalupář (300) - xxx.xxx.236.3 (?)
9.12.2008 22:37

Hliníkový dnes už ne, raději měděný . Kdyby nic jiného, rozmontovávat už zakrytovanou zásuvku kvůli hliníkovému vodiči zlomenému v izolaci je krajně k vzteku...

Zakopat kabel bude ve výsledku méně práce než neustále rozmotávat a smotávat prodlužku tak monstrózní délky. Dejte si před něj proudový chránič 16 A, na nejmenovaném dražebním serveru jej běžně seženete za třetinu krámské ceny. 16 A proto, že ze zkušenosti vím, že moje el. pila 2200 W při náběhu vyhazuje historický motorový jistič na 10 A.

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

Chemický Alí (1222) - xxx.xxx.7.210 (?)
9.12.2008 22:43

mohu se pouze připojit k ostatním. Pouze bych upřesnil, že pro spotřebiče s uvedeným odběrem je limit 20 m a průřez 2,5 mm2. Zároveň i takto krátkou prodlužovačku musíte při zapojení spotřebiče s velkým odběrem zcela odmotat z cívky, a to i kdybyste potřeboval i jen několik metrů. Kabel se navinutý dokáže velmi zahřát a to někdy i tak, že se kabel roztaví..

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

10.12.2008 6:52
vdaka za informacie, ak by som teda zakopal ten medeny kabel cca 70m, aky typ/oznacenie/ by to mal byt? Dalo by sa to potom podla potreby pripajat na zasuvku v dome? /ak by sa prave nevyuzival/ Alebo to zapinat cez ten istic? S tou pilou a isticom 10a mate pravdu, tiez mi to na zahradke vyhadzuje istic, ale v starom dome su este klasicke poistky.
Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.133.102 (?)
10.12.2008 7:24

stavající zásuvka v domě může ale nemusí mít proudový chránič. Pro venkovní prostředí by měl být proudový chránič. Jaký kabel použít se odvíjí od toho, jestli chcete 1 nebo 3 faze. A podle toho, jestli je v baráku elektrika TN-C či TN-cS (oddělený ochranný a nulový vodič) Nicméně 70 metrů nebude nejlevnější.  Káblik v mědi Kabel CYKY 4x10 mm2 kabl v hliníku Kabel AYKY 4x16 mm2 najděte si nějakého místního elektrikáře,  na dálku se moc radit nedá:)

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

host - xxx.xxx.142.148 (?)
10.12.2008 8:39
Mam ten zakopanej kabel na trifazovou zasuvku v dome abych mel jistotu. Proste to doma vytahnu ze zasuvky a vim, ze do kabelu zadny proud nejde. Co se tyce kabelu zkuste se zeptat ve sbernem dvore nebo kovosrotu. Budto vam ho daji nebo prodaji za cenu medi nebo hliniku. R.
Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

10.12.2008 11:56
vdaka, nie som odbornik na elektriku, ale 3fazova zastrcka nie je na 380 V? Ja potrebujem klasickych 220 V. Aky typ rozvodov je v dome, nemam ponatia, ale zatial som s pilou /1800w/ pracoval na 50 m predlzovacke 3x1.5 a fungovalo to /zatial/. Skusim teda ten medeny kabel.
Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

host - xxx.xxx.168.167 (?)
10.12.2008 12:12

Já mám na konci 3F prodlužovačky vyvedené obě koncovky, 380V i 220V. Když už rozmotávám prodlužovák, většinou potřebuji mít na konci i 220V.

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

host - xxx.xxx.142.45 (?)
10.12.2008 12:35
Kdyz uz to budete zakopavat popremyslejte o tom jestli v budoucnu nebudete kupovat cirkularku nebo jiny trifazovy spotrebic aby vas to pak nemrzelo. Na 230 V vam staci trojzilovy kabel, ale nevim jaky prumer, protoze nejsem elektrikar. R.
Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

10.12.2008 14:16

zakopávat by se měli kablíky o min. průřezu hliník 16mm2, měď 10mm2    

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

11.12.2008 9:58

Proč ne menší?

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

Jiří Janča (1038) - xxx.xxx.73.206 (?)
11.12.2008 12:28

Šedivá veškerá teorie...

Už minimálně 10 let používám na zahradě el. kabel 3x1,5 mm2 dlouhý 150 metrů pro strunovou sekačku 1000 W a el. řetězovou pilu 1300 W. Nepozoruji rozdíl ani u jednoho přístroje ve výkonu, ať jej zapojím na prodlužovačku 10 metrů nebo na tento kabel. Snad jen u sekačky na 150 metrovém kabelu při sečení vyšší trávy občas vypne její proudová pojistka, ale práci to zásadně neovlivńuje.

Největší práci dá rozmotat a zase smotat těch 150 metrů. Poslední 2 roky jsem to vyřešil navinutím kabelu na levný navijecí vozík na zahradní hadici. I když si odvinu jen potřebnou délku a zbytek nechám navinutý, kabel se nezahřívá, alespoň na pohmat to není poznat.

... a strom žití věčně se zelená!

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

11.12.2008 14:16

se zahříváním mám jinou zkušenost. mám prodlužku z dvojlinky 3x1,5mm. asi 15 metrů. Je to namotané na metrovém prknu podél. dám li na konec 2 kw spotřebič -topení, začne mi prkno vonět, rozpouštět se smůla a po čase hnednout. 

150metrů 1,5mm je opravdu moc. vodič má v tom to případě odpor 3,84 Ohm.

při 10 Ampérech se na něm ztratí 38 voltů zož je 380W.

Ztrátu výkonu u sekačky možná nepoznáte. má asi asynchronní motor a jeho otáčky nejsou skoro závislé na napětí, ale na frekvenci.

pro kladení vodiče do země je norma. minimální možné průřezy jsou spíše z hlediska mechanického namáhání. Pokud budete mít kabel na své zahradě a řádně ho mechanicky ochráníte (např. pískem) nebudete mít problém ani u 2,5mm2

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

Miloš Vysloužil (11130) - xxx.xxx.94.12 (?)
11.12.2008 14:51

Dvojlinka 3x1,5 mm? 
   Když jsem svařoval branku na druhém konci zahrady (asi taky těch 150 metrů a napojené všechny prodlužky, co jsem doma našel), říkal jsem si, že silnoproudař by ze mě radost neměl. Oblouk kupodivu hořel. Co mi zbylo, autogen nemám a vykopat plot nešlo.

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

host - xxx.xxx.234.140 (?)
11.12.2008 16:43

Reakcia na Jiří Janča - xxx.xxx.73.206 (153), 11.12.2008 12:28 :

Uvadzate vo svojom prispevku dost nebezpecne hluposti, ktore mozu niekomu, kto by sa riadil vasimi "skusenostami" nielen majetkovu ujmu, ale mozno aj ujmu na zdravi. 

1-add.Šedivá veškerá teorie...:   sused fajcil od svojich 12 rokov (t.j. dlhsie ako vasich 10let) viac ako krabicku cigariet denne, a este pred nedavnom tvrdil, ze podla jeho "skusenosti" mu to neskodi

2-add. a strom žití věčně se zelená!  : zmieneny sused to uz netvrdi, prednedavnom zomrel na rakovinu pluc...

3-add vas citat "Nepozoruji rozdíl ani u jednoho přístroje ve výkonu"  je zrejme pravdivejsi v tvrdeni "NEPOZORUJI" ako v tom ostatnom. Ostatne nebohy fajciar(=kuřak) tiez nic nepozoroval, ze? A ti doktori len sedivo teoretizuju... Ovsem, ako uvadzate, vasa prudova poistka je ineho nazoru, pravda?  Ked vypne el.stroj nadprudova ochrana, znamena to, ze el.stroj pracuje v neudrzatelnych podmienkach  a treba ho vypnut, lebo nastal havarijny stav. a to podotykam iba pri 1300W el.prikone.  Dnes su bezne el.pily (aj ine el.spotrebice)  s prikonom 2000-2200W, co moze viest ku "zabavnym" nasledkom, ked vezmeme do uvahy tepelne ucinky prudu, rastuce s druhou mocninou velkosti prudu, ale to uz je zase sice sediva, ale pravdiva teoria.

4-add. zvinuta snura: nema byt, z dovodov, ktore su tu uz uvedene. Ak ste mali stastie, ze priemer zavitov je velky, pocet zavitov maly, iba ste si vyrabali straty, ale len dovtedy, nez se ucho utrhne

Poznamenavam, ze prvoplanovo nemam tendenciu vas urazat, ani znevazovat, ako by sa zdalo, iba sa snazim uviest veci na spravnu mieru.  ___pooh.

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

Jiří Janča (1038) - xxx.xxx.178.81 (?)
11.12.2008 17:11

Moc nerozumím tomu, co má společného kouření Vašeho souseda s probíraným tématem. Jen popisuji stav, který u mne dlouhodobě funguje.

P.S.  ta pojistka ve strunové sekačce při kosení husté přerostlé trávy vypíná i při zapojení na 20 metrovou šňůru - evidentně je to způsobené nadměrnou zátěží struny v husté trávě a ne délkou přívodu.

P.S. 2 - tepelný výkon 380 watů na 150 metrech to je něco málo přes 2 waty na metr, to nemůže kabel ani zahřát, natož spálit.

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

11.12.2008 18:57

Já si tedy nemyslím, že by Jiří Janča někomu něco radil. Pouze popsal to co dělá a co zpozoroval, nic víc, nic míň.  
   Ostatně ruku na srdce.  Většinou víme, jak se máme chránit. Ale kdo z nás si pokaždé na sváření nasazuje boty a rukavice k tomu určené a svářečskou zástěru? Opravdu neuříznete prkénko bez nasazených brýlí, sluchátek a odsávání?

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

11.12.2008 21:30

to je sice pravda, ale 100 metrovou prodlužovačku si člověk nepořizuje k občasnému uříznutí větve. I když návod to zrovna nebyl, někdo to může pochopit jinak. On řeže už deset let, proč bych nemohl já?? použít pár spojených prodlužovaček na jednu akci pochopím, ale 150m průřezem 1,5mm2    ? ztráta 2w na metr je sice malá u 20metrové prodlužovačky, ale u takové délky už je to trochu moc.

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

Chemický Alí (1222) - xxx.xxx.166.66 (?)
12.12.2008 10:07

PAne VYsloužile, většinou s Vámi souhlasím, ale rozdíl je přece jen v tom pokud občas riskujete (Což je také hloupost samozřejmě), nebo pokud programově sázíte na štěstí. Pokud někdo hrdě pravidelně používá dlouhé a zcela a naprosto nevhodné prodloužení pro napájení výkonných elektrických spotřebičů, není otázka postavena : "stane se něco", ale "kdy se to stane?"

V podobě pozitivní a zlehčujícím způsobem podané osobní zkušenosti se tato často stává pro ve fyzice neorientované jedince dokonalým návodem...

Ale podobných hloupostí vidíte okolo sebe fůru - osobně jsem opakovaně viděl (opakovaně) na stavbách provizorní napojení plynových spotřebičů zahradní (!) hadicí, zcela nevyhovující elektroinstalace v koupelnách,lidi, kteří do flexy upnou vidiový pilový kotouč a libují si, jak jim s tímto nástrojem jde tesařina pěkně od ruky...

To, že to většině z nich prošlo ale neznamená, že je to jednání na pohodu. A hazardování s elektrickým proudem je skutečně hloupé.

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

12.12.2008 9:54

hmm pane Jančo, jste miláček štěstěny, ten nahoře Vás má opravdu rád...

Argumentovat, že to tak pěkně jde a to že je ta správná praxe, je dětinské, pokud by se diskuse zúčastnil jediný profesionální požárník, dokázal by hravě oponovat mnoha špatnými zkušenostmi. Taková argumentace , jak "zelený je strom života" už není ani směšná, pouze smutná.

Nejsem požárník, ale osobně jsem viděl tři vyhořelé špulky, z nichž jedna odešla do věčných lovišť v garáži s dílnou a s sice obstarožním, ale pojízdným a majitelem ceněným automobilem. To si fešák opravdu pěkně vydělal...

Kumulace tepla i v jen částečně navinuté šňůře je větší, než byste si mohl myslet.

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

12.12.2008 10:45

Alí, nejde o to, obhajovat postupy, které jsou proti bezpečnostním předpisům nebo polemizovat s nimi. To máte samozřejmě pravdu. Je si třeba uvědomit a minimalizovat míru rizika, které podstupujem a ne vždy si jej uvědomujeme.
  Uvedu malý příklad, který s tématem skoro nesouvisí. Elektrický sporák mi připojoval odborník.  Viděl, jak jsem měl do zděné dílny zavedené světlo -   pomocí šňůry z prodlužovačky napevno vedené po zdi. Vcelku slušně a logicky mi vysvětlil, že bych to měl vytrhat a nahradit odpovídajím instalačním kabelem - tedy nahradit lanko drátem.  Dal jsem na něj, asi ví, proč to říká. Že z něj táhlo jak ze sudu, co na tom, má to v malíku a zapojit sporák zvládl. Jenže nakonec sedl do auta a odjel domů 4 km daleko. A v tom byl náš rozdíl. Svářečku v nouzi na prodlužku bych připojil, do auta se 3 promilemi ne.

Připojit reakci

el. predlzovacka 100m

12.12.2008 11:18

Samozřejmě, že v tomto s Vámi souhlasím, jen jsem upozornil na fakt, že je rozdílné, zda člověk udělá ojedinělou hloupost, nebo jí dnes a denně programově opakuje.

Jen pro usmání přikládám fotografie Indického svářeče a jeho dlouhodobě používané svářečky :-))

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

11.12.2008 23:02

Jen pro jistotu - nevím, zda si rozumíme a nevím ani jak se řekne "proudový chránič" slovensky, ale pro připojení venkovního kabelu jsem nemyslel obyčejný "jistič" na 16 A (za asi 70 Kč), ale "proudový chránič" (na krámu kolem 1200 - 1500 Kč). Princip funkce těchto dvou zařízení je odlišný, lépe než já vám to osvětlí google.

Jednoduše řečeno, když máte před prodlužkou jen jistič (nebo historickou porcelánovou pojistku) a sáhnete na živý drát, zabije vás to. Když tam máte chránič, dostanete pecku, ale zůstanete naživu

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.130.20 (?)
12.12.2008 11:07

Velmi stručně:

únosné riziko znamená, že jsem schopen "unést" i když to nevyjde, Příklad je sázka do Sportky.

rozumné riziko musí být nejen únosné, ale mít ještě dost velkou pravděpodobnost, že vyjde a jeho přínos je zajímavý.

Všechna ostatní rizika (vědomá) jsou holý nerozum. Není umění si to uvědomit v teple domova, spíš jde o to, poznat to v terénu, když člověk staví žebřík, zapíná levý blinkr, či hazarduje s elektrikou.

Na druhé straně tu nebylo řečeno: Spotřebiče, označené symbolem dvou čtverečků v sobě, mají tzv. dvojitou izolaci a pokud jsou v pořádku a pravidelně kontrolované, mělo by být jejich užívání bezpečné. To samozřejmě neplatí pro případ přeseknutého kabelu.

Popravdě řečeno, tohle všechno vím, a stejně občas udělám nějakou blbost. Inu, člověk je nepoučitelný. Z.E.

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.4.108 (?)
12.12.2008 16:43

Zdarec všem

Dnes sem mluvil s elektrikářem co učí na vysoké škole jak to doopravdy je!

Máme kabel 100,průměr 1,5 rozmotaný a né v klubku, zátěž 2000W  ,,tak jsou hodnoty takovéto: Proud 9A, Proudová hustota na jeden mm2 je 6A má být 2,5 ale řekl mi že je to ještě pořád v pořádku a v normě, na sto metrech se příde o 16V takže je na konci místo 230 -214,kabel je takto naprosto ¨vhodný a nehrozí že by schořel! Odpor má přibližně 1,8ohmů.

Pozor!!!

Když máte 100 metrů kabele a rozmataných jen 50m pak sou takovéto hodnoty: odpor 10ohmů minimální.,,proud 9A, proudová hustota 6A na mm2,Alen ztráta napětí je 90Voltů a tedy máte na konci jen 140V!!!Kabel klade obrovský odpor a je velice pravděpodobné že oněch 50 metrů na cívce vám může jednoduše schořet nebo min se stavit do sebe!!!

Tudíž pokud dlouhý kabel tak proč ne! ale musí se celý rozmotat a v žádném přpadě při velkém zatížení nenechat smotaný!

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

12.12.2008 18:47

Reakcia na host - xxx.xxx.4.108 (?), 12.12.2008 16:43 :

Zdarec aj vam, Mr. "Schořel", potesilo ma, ze ste dnes " mluvil s elektrikářem co učí na vysoké škole jak to doopravdy je! " Je akiste len moj problem to, ze si myslim,  ze ten vas elektrikar uci na hodne vysokej skole, urcite aspon na 5-poschodovej skole, (a mozno aj vyssej), pripadne, ze ste ho videli v len v zrkadle...

Inak by totiz ani posledny asistent uciaci vysokoskolsku elektrotechniku nemohol u striedavej komplexnej reaktancie s dominantnou zlozkou indukcneho charakteru (ako typicky elektromotory su) ratat elektrodynamicke pomery pomocou vzorca Ohmovho zakona pre jednosmerny prud kdesi zo zakladnej skoly. Verte, ze ani po desiatom pive. Teda, aby som bol presny, akysi dobre utajeny, hmlisty naznak vypoctu indukcnosti by sa v druhej casti vasho prispevku pri velkej snahe dal tusit, aj ked ratat v ohmoch induktanciu je jaksi znacne neurvale.  Inymi slovami, verme, ze ste ratali induktanciu, lebo ako je inak mozne, hodnota vami uvadzaneho odporu 1,8 ohmu odrazu skocila na 5.55-nasobok: 10 ohmov len prostym zvinutim!  Ani sto takto Vami vyprofilovanych elektrikarov nezmeni nic na fyzikalnom fakte, ze predlzovacka zvinuta, alebo rozvinuta, alebo akokolvek zmuchlana ma stale rovnaky ohmicky odpor (tzv. cinna reaktancia).   To, co sa pocas skrucania predlzovacky pri striedavom prude meni, to je indukcia, resp. indukcna reaktancia. Ak ale pripustime toto, a teda velky priestor na laborovanie nam fyzikalne zakony v tomto pripade uz nedavaju, tak musime pripustit existenciu induktancie a indukcnej reaktancie aj u zvinutych "vlaken" v "lanku" medenej  "duse" predlzovacky. Ejha! Ale ta je tu, ci uz je predlzovacka skrutena alebo nie. A preto nemozno zanedbat ani tuto zlozku celkovej reaktancie, a ani dynamicky sa meniaci ubytok napatia na nej. So sarmom sebe vlastnym takticky zamlcujete frekvenciu, asi preto, ze sa jaksi predpoklada 50 Hz. Chyba lavky! Moderne elektricke spotrebice, a navyse casto prave tie vecsieho el.prikonu maju casto elektronicku regulaciu, nezriedka zalozenu na pulznom regulovanom menici, ktory tych driemajucich 50Hz "rozcvici" na nemalo desiatok TISICOK Hertzov! A to teda induktanciu vzrusi prevelice! Obzvlast zabavne to moze byt u zvaracieho invertoru, ktory si to dzemuje na 40 000 az 60 000 Hz. Preto sa uprimne a bez naznaku ironie tesim, ze invertor pana Vyslouzila na dlhej predlzovacke to vydrzal. Mozno ze to vydrzi aj nabuduce. Lebo moze to vydrzat. Ovsem aj nemusi...

A este poznamka pre p." Schořela" :  Ak ste necitali moju argumentaciu vyssie, tak vedzte prosim, ze som v nej nesuhlasil s vasimi tvrdeniami typu  "... 100m/1.5mm kabel je takto naprosto ¨vhodný a nehrozí že by schořel"  a snazil som sa strucne naznacit ze aj pri rozvinutej predlzovacke mozu vzniknut skody a to dokonca aj ked predlzovacka sama nezhori...        ___pooh.

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

13.12.2008 12:06

u vodiče se neudává průměr, ale průřez. to by mohl vědět. proud kabelem teče jedním vodičem do spotřebiče, druhým vodičem ze spotřebiče. celková délka je potom 200m. celkový odpor je tedy 2,4 Ohm

http://www.prevod.cz/index.php?str=414&raz=1

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.121.238 (?)
12.12.2008 16:54

Mozno cely problem chapat tak, ze odpor rastie priamo s dlzkou a nepriamo s velkostou prierezu vodica. Takze ak mame nejaky spotrebic, a 240 V striedaveho... tak sa k spotrebicu vdaka velkemu odporu privadzacieho vodica nedostane napatie 240 V, ale menej. Pri rovnakom vykone spotrebica moze vyznamne narast prud, co sa prejavi zahriatim vodica, co este zvysi odpor vodica az moze dojst k spaleniu kabla. Pripadne moze dojst aj k poskodeniu spotrebica?

Pocul som, ze napr. pre vykonne svetla na 24 Voltov zapojene v serii treba  hruby kablik. Vzhladom na nizke napatie a relativne vysoky vykon v serii zapojenych svetiel prechadza cez vodic vysoky prud. Podstatne vyssi ako by to bolo pri svetlach s rovnakym vykonom ale na 240 V.

Alebo je to inak?

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.4.108 (?)
12.12.2008 17:15

Já si to myslím asi takto, příklad.jste zviklí na to že máte 20 metrový kabel, zmáčknete na pile (nevím jak se tomu říká)prostě tlačítko pro rozběh řetězu a řezání, pila se vám roztočí jako divá a vy řežete!

A teď máte kabel 100 metrů,50 metrů na namotaných na cívce se strátou 90V-160V, vezmete pilu a zmáčknete opět tlačítko pro rozběh řetězu, pila se opět rozběhne jako divá a vy možná ani nepoznáte rozdíl, zaříznete jí do dřeva a co se stane :,1)v nejlepším přpadě nic jen pila nebude řezat jako vždy ale bude slabší,2)v lepsším případě vám spadne jistič kvůli přetížení3)V horším přpadě vám schoří kabel4)V nejhorším dojde k obrovskému přetížení, schoří kabel, schoří vám motor u pily napětí se může vyšplhat i přes 310V chvilkově při tom přetížení, nebezpečí i pro vás že dostanete ráno-ale to je silně nepravděpodobné

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.4.108 (?)
12.12.2008 17:19

K těm žárovkám to vážně nevím s tím nemám zkušenosti ale do obvodu 230V,, bych zapojoval jen žárovky určené pro 230V

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

12.12.2008 18:20

To "Zdarec všem":

Jsem rád, že Váš známý elektrikář potrvdil mou epirickou zkušenost s naprostou funkčností rozmotaného kabelu velké délky.

Nyní by měl ještě vysvětlit. proč se mi netaví a nepálí ani kabel částečně namotaný na hadicovém vozíku.

Úkolem fyziky totiž není říkat věcem kolem nás, jak by se měly chovat, ale vysvětlit, proč se chovají tak, jak pozorujeme...

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

12.12.2008 18:30

Dá se toho najít víc se stejným doporučením. Mohu potvrdit, že v jednom katalogu Dolmar bylo k prodlužovačce uvedeno, že musí být rozvinutá. V podstatě bych se být Vámi zaměřil na radu, jak to má p. udělat, aby kabel v takové délce vyhovoval a byl správně jištěn. Zabývat se tím, že to nevadí, nebo stačí je opakování diskuze, která již byla. Vždy se někdo najde, kdo si myslí, že když to jede, tak to stačí.   

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.142.48 (?)
12.12.2008 18:22
Ja jsem doma omylem zasrouboval 24 V zarovku, a kdyz jsem rozsvitil tak shorela zarovka a zaroven to vyhodilo jistic. Duvod neznam. R.
Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

12.12.2008 19:07

Reakcia na host - xxx.xxx.142.48 (?), 12.12.2008 18:22 :

Pane R., to iste sa stalo omylom aj mne, a ak by Vas to nahodou zaujimalo, pokusim sa priebeh a dovody popisat:

Vlakno v kazdej ziarovke je vypocitane tak, aby pri menovitom napati dosiahlo taky stupen rozzeravenia, kedy uz svieti s relativne dobrou ucinnostou (dobrou ucinnostou pre ziarovku), ale len tolko, aby malo este definovane mechanicke vlastnosti, ktore drzia zvycajne wolframove vlakno pokope. Pri tejto teplote ma vlakno urcity odpor, (dominantna je cinna reaktancia), a tu je teda namieste s pomerne dobrou presnostou aplikovat Ohmov zakon. Teda pri vacsom napati pretecie vacsi prud vlaknom ziarovky, tepelne ucinky su umerne druhej mocnine velkosti prudu a vlakno sa rozzeravi tak, ze prestane mat zodpovedajuce mechanicke vlastnosti, na niektorom mieste sa prerusi, vznikne el. obluk a ten dielo skazy dokona.

P.S.: ak ste vas prispevok mysleli ironicky a nie uprimne, ospravedlnujem sa, ze som tu ironiu nepochopil.         _pooh.

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.96.63 (?)
12.12.2008 19:17
Pane "pooh". Ironicky jsem to urcite nemyslel, ale zarazilo me, ze shorela zarovka a zaroven to vyhodilo jistic. R.
Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.4.108 (?)
12.12.2008 20:17

To je přece normální když vám praskne žárovka na 220 při zapínání tak to také vyhodí jistič, tedy aspon u me doma.řekl bych že je to tím že jak do žárovky teče proud najednou žárovka praskne tak dojde k přetížení a vypínač se vypne můj názor, odborně si nejsme jistej.

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.4.108 (?)
12.12.2008 20:22

Pro pana.4.108 váž názor já vám ho neberu.ale když mi to poradí elktrikář kterej ještě učí na škole tak já tomu věřím a nebudu se bát toho že by mi kabel o délce 100m schořel.

A už vůbec nevím proč se do mě navážíte jako do pana Schořela hlavně že vy jste elektrický genius já jsem se jen zeptal někoho druhého a on mi to podal takto, už kvůli tomu nevím proč zrovna já sem pan Schořel a vy pan Elektrikář!

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.4.108 (?)
12.12.2008 20:32

Pro pana 73.206 podle mě je to způsobeno, že vy používate spotřebiče s mnohem menším odběrem než já sem uvedl já sem uváděl příklad na 2000W, ale vy uvádíte tedy pokud sem správně všiml že používáte spotřebiče okolo 1000W to je poloviční rozdíl a v tom bych viděl jeden z důvodů.

Ještě něco vážně máte kabel dlohý 150m s průměrem 1,5?

Já jen že jsem takový kabel ještě neviděl myslím tak dlouhý, ale netvrdím že je to nemožný jen mě to zajímá...

Pro pana Elektrikáře toto je jen můj názor, a chodím na střední strojírenskou zaměřenou lektrotechnicky takže o tom taky něco vím, ale určitě né tolik jako VY. 

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.4.108 (?)
12.12.2008 20:33

mělo tam být elektrotechnicky ale přemáčkl jsem se

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

12.12.2008 20:50

Pro pána 4.108

Netušil jsem, že kabel o délce 150 metrů je taková zvláštnost.

Vznikne velmi jednoduše tak, že v obchodě s elektromateriálem si necháte z cívky kabelu 3x1,5 odmotat 150 metrů - na cívce jej dobře ještě polovina zbyla, takže by šlo koupit i 300 metrů... Na jeden konec namontujete zástrčku, na druhý zásuvku a je to!

Jak jsem uvedl již v prvním svém příspěvku, používám strunovou sekačku 1000 W a řetězovou pilu 1300 W.

S pilou jsem letos v létě za odpoledne pořezal na kousky o délce 25 cm - vejdou se do kamen -  odumřelou třešeň starou asi 60 let, průměr kmene přes 30 cm. Motor pily jsem občas musel nechat zchládnout, kabel byl po celou dobu studený.

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.4.108 (?)
12.12.2008 21:58

Pro mě je to vážně zvláštnost, tedy ještě sem to neviděl.

Ale věřím vám a myslím si že už kvůli tomu že vám se kabel ani nezahřeje a to na 150 metrech tak je jasné že 100kabel s odběrem 2000W také nic neudělá

Já mám třeba prodložku 50n, odmotal sem asi 5 metrů a zbytek nechal na cívce a zapojil sem spotřebiče o odběru 3000W dohromady a cívka byla po hodině práce jen nepatrně vlažná(dělal jsem na podzim),podle mě záleží hodně na okolonostech tedy jestli pracujete v létě na sluníčku kde se kabel ohřeje na 30stupnů jen od slunce atd...

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.4.108 (?)
12.12.2008 22:32

Tím předchozím textem nemyslím že jsou prodlužovačky jen na léto a jen na zimu, říkám tím jen že o tom jestli se vám kabel seškvaří nebo ne závisí taky na tom kde a v jakých podmínkách pracujeme..Ale to je celkem jasné

Nechtěl jsem jen aby to pro někoho vyznělo že podle mě záleží jen na ročním období tak to rozhodně není

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

Miloš Vysloužil (11130) - xxx.xxx.100.5 (?)
13.12.2008 9:49

Jednu věc prosím vysvětlit. Jaký je rozdíl mezi vedením nainstalovaným po domě ve zdi, desítky, často stovky metrů a prodlužovačkou obdobného průřezu. Jistě, rozdíl lanka a drátu, jiínak je to ale té elektřině snad jedno, ne?

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.111.1 (?)
13.12.2008 11:11

V bezpečnosti, prodlužka se může snadněji mechanicky poškodit.

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

13.12.2008 12:01

Já jsem ten dotaz pochopil jinak. Neberme v úvahu to, že se může prodlužovačka poškodit, ale to, že rozvody v domě jsou vedeny např. od podružného rozvaděče 2,5 mm CU(není to tedy jeden třeba 50 m vodič vcelku) , ale potom z rozvodných krabic ke světlům 1,5 mm CU, k zásuvkám např. 2,5mm CU, tím je průřez vodičů nastaven možnému odběru, navíc jsou jednotlivé okruhy jištěny od např. 6A do 16A. Ale na prodlužovačku od nějaké délce a průřezu vodičů napojíte někdy spotřebič 500W, ale jindy třeba 2000W.  

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

13.12.2008 15:19

Myslím, že hlavní důvod je v tom, že kabel s lanky je dražší než s dráty, proto se používá jen tam, kde je nezbytně třeba zajistit pohyblivost.

Kabel s měděným drátem 1,5 mm2, pokud si to dobře pamatuju z tabulek, které jsem měl stažené, by měl postačit pro proudy do 16 A, 2,5 mm2 do 25 A.

K zahřívání kabelů a drátů můžu ze své zkušenosti říct jen tolik, že kritické jsou vždy spoje (zásuvka/zástrčka, dráty ve věnečku atp.), nestalo se mi, že by byla řekněme teplá 30m prodlužovačka uprostřed při řezání pilou 2200 W nebo 3f prodlužovačka pro svářečku, zásuvky na nich ale občas ano.

K tomu mě napadlo například: Z důvodů zahřívání ve spojích, hlavně hliníkových kabelů, se pod zásuvky, vypínače aj. dávaly azbestové podložky, zatímco kabely jako takové se mohly vést např. po dřevěné stěně chaty. Jestli to předpisy vyžadovaly i pro měděné vedení, to nevím.

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

14.12.2008 3:20

Prosté vedení v domě nikdy nedosahuje délky stovek metrů. Výjimečně desítek. Počítám samozřejmě délku jednotlivé větve, nikoli sumární součet. Navíc - vedení k silovým spotřebičům soudný projektant doporučuje vést průřezem 2,5 mm2.  V projektové dokumentaci se počítá s tím, aby spotřebiče s vysokým odběrem (trouba, pračka a podobně) byly na svých sólových větvích vedení. Norma počítá s přechodovými odpory, ztrátami ve vedení, úbytkem napětí, jeho oteplením (vedení).  Vedení je navíc chráněné a nedochází (nikde) ke snížení průřezu.

Pokud zapojíte dlouhou prodlužovačku, pak na 100m máte při průřezu 1,5mm2 úbytek napětí okolo dvaceti volt, řeknete si, to není příliš, ale přidejte k tomu přechodový odpor v zásuvkách a zástrčkách, fakt, že frekventně používané prodlužka trpí na lámání drátků ve svazku - na některých místech se tak snižuje aktivní průřez a tedy dál zvyšuje odpor.Napětí v prodlužce dále klesá.. Zcela pomíjím fakt, že některé asijské prodlužky mají menší aktivní průřez, než je deklarováno - no a do takové soustavy zapojíte třeba pilu- ty hobby jedou na doraz, co se týče vinutí (z hlediska proudového), a co se stane? Pokud začnete řezat - tak se musí mechanický výkon nějak vytvořit, pokud zapojíte do obvodu ampérmetr, uvidíte, jak při řezání letí proudy nahoru. A my jsme na dlouhém prodloužení, napětí je nižší, ale ne o "ideálních 20V", ale díky popsaným jevům třeba i o 30, nebo 40, na starých nevhodných prodlužkách i více V. Ale P=U x I. Takže proudy letí nahoru, teplota kabelu též, je-li navinutý, teplota letí v hloubce navinutého kabelu vzhůru. I když nedojde k poškození kabelu, technika na konci, zvlášť ta hobby dostává zahulit (hobby mají menší rezervy v průřezech vinutí motorů), vinutím motoru protékají při odevzdání stejného výkonu při nižším napětí logicky vyšší proudy. Majitel se pak diví, že tu pilu, nebo jiný stroj zase veze do opravny, co že je to za šunt...

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

13.12.2008 21:21

Cituji:

"Na jeden konec namontujete zástrčku, na druhý zásuvku a je to!"

Ten konec  :"A je to!" bych doporučoval vytesat jako epitaf na náhrobek, pokud by Vás (A skutečně Vám to nepřeji)  Vaše lehkovážnost připravila o pobyt v našem slzavém údolí.

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

13.12.2008 23:17

Pánové, končím tuto diskuzi, motá se stále kolem mého očekávaného špatného konce zapřičiněného mou prodlužovačkou.  Až se tak stane, kolega Vysloužil vám dá vědět.

Do té doby si já budu po zahradě rozvádět proud jako dosud a vy si dělejte, co uznáte za vhodné a pro vás bezpečné. Konec konců největší riziko úrazu proudem představuje přeseknutí či přeříznutí kabelu, a to na délce vůbec nezávisí.

A je to!

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

14.12.2008 10:01

Ještě poslední reakce na noční příspěvek pana Chemického Aliho:

"Pokud začnete řezat - tak se musí mechanický výkon nějak vytvořit, pokud zapojíte do obvodu ampérmetr, uvidíte, jak při řezání letí proudy nahoru. A my jsme na dlouhém prodloužení, napětí je nižší, ale ne o "ideálních 20V", ale díky popsaným jevům třeba i o 30, nebo 40, na starých nevhodných prodlužkách i více V. Ale P=U x I. Takže proudy letí nahoru,..."

Tedy nevím, elektrotechnické školy nemám, ale přece jen jsem se učil fyziku na střední a dosud jsem se zřejmě mylně domníval, že s poklesem napětí klesá výkon spotřebiče a nestoupá proud jím tekoucí. Podle Vaší teorie by musel být proud při nulovém napětí nekonečný..., což je evidentně v rozporu s pozorovanou skutečností. 

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.217.144 (?)
14.12.2008 16:26

Nemam v tomto velmi jasno, ... rast prudu mozno nie je v kazdom pripade. Mozno to zavisi od vnutorneho odporu spotrebica. Asi v niektorych situaciach naozaj moze dojst k narastu prudu ak klesne napatie, ked sa vykon kompenzuje vyssimi prudmi. Je tu nejaky elektrikar, co by to vedel rozsudit?

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.217.144 (?)
14.12.2008 16:20

co sa tyka 24 a 240 V ziarovky myslel som to inac. Dve riesenia na rovnaky vykon jedno z toho riesenie cez trafo na 24 V. Mensie napatie pri rovnakom vykone ziada vacsi prud a kabelaz s hrubsim prierezom ako by to bolo pri 240 V svetlach. 

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.7.142 (?)
14.12.2008 19:40
Je tady uváděno příliš mnoho omylů, pokusím se je uvést zčásti na pravou míru. Skutečné napětí v zásuvce bývá většinou vyšší, než je stanovených 230V, toleranci norma povoluje i v rozvodné síti. Takže pak není úbytek na konci tak dramatický. Samozřejmě jde i o stav celého rozvodu od sítě až ke spotřebiči i o situaci v provozu dalších připojených spotřebičů, ale pro hobby přístroje toto vše nemá až tak velký vliv, hůře jsou na tom počítače či televizory. Často ale díky napětí příliš vysokému či jeho kolísání. Ohřev vodiče nějakou dobu trvá - ale pila stále neřeže, tzv. činitel soudobosti u nás kutilů nebývá vysoký. Jinak je tomu např. u el. boileru, kde odběr je několik hodin stálý a plný. Ve skutečnosti nejčastější jsou problémy s mechanickým poškozením kabelů a pak také v krabicích či zásuvkách, vystavených dlouhodobě větším odběrům, blízkým štítkovým. Zásuvka na 10A, je-li jim vystavena dlouhodobě, spolehlivě vyhoří. Problém dělá i "tečení" hliníkových vodičů pod šroubovými spoji v krabicích - málokdo je dotahuje, nalomený vodič při montáži, neodborně vyrobené prodlužky atd. atd. Ale kabel na špulce - mi zatím problémy nedělá. K uvedenému nárůstu proudu: Je možná tato příčina: Při nižším napětí je skutečně nižší výkon motoru a snáze se přibrzdí až zastaví. Zabržděný motor je obdoba zkratu - odebírá vysoký proud, vyhazuje jištění, ev. "odejde", jednofázové jsou na přibrždění zvlášť citlivé. Jediné, co mohu doporučit: Vše kolem elektriky ponechte odborníkům a svá zařízení si často kontrolujte ve vypnutém a odpojeném stavu, zda vizuelně, mechanicky nevykazují závadu. A také dodržujte návody. Z.E.
Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

15.12.2008 13:57

Drobne doplnenie prispevku.7.142 (?), 14.12.2008 19:40:  Som toho nazoru, ze p. Z.E. velmi dobre popisal rad praktickych aspektov problematiky el.napajania el.spotrebicov v sietach 230/400V.  Mozno by som len doplnil pohlady na -narast prudu pri poklese napatia na svorkach elektromotora.  a  -"kabel na spulce".

Co sa tyka narastu prudu pri poklese napatia, je to v zasade jasne:  Proti prudu pretekajucemu el.motorom posobi hlavne vplyv indukcnej reaktancie,  co sa (len z didaktickeho hladiska) povazovat za akysi "premenlivy odpor". Takze pri nemennom el. napeti po zapnuti el.motora stupa velkost pretekajuceho striedaveho prudu motorom a tym aj jeho indukcna reaktancia az po stav, kedy su tieto dve "protisily" v rovnovahe (z didaktickych dovodov v tomto priklade vynechavam vplyv cinnej aj kapacitnej reaktancie, ktore nie su dominantne, ale v realnom svete sa pripocitavaju k induktancii. ) a tento stav pretrvava v rovnovahe az do doby, kedy poklesnu otacky (z vlastnej definicie indukcie - rychlost ktorou vodic v elektromagnetickom poli pretina elmg.silociary), alebo AK POKLESNE napajacie napetie, cim by poklesol aj pretekajuci prud, a tym by poklesla aj indukcna reaktancia (zase z definicie), ale pokles induktivnej reaktancie vyvola ZVYSENIE PRUDU tecuceho elektromotorom. Tato zavislost vsak nie je linearna a nedaju sa z toho odvodzovat zjednodusujuce nezmysly. Je to vsak jednym z dovodov, preco sa niekedy laicky hovorovo tvrdi, ze 1KW elektrickej pily je viac ako 1kW benzinovej pily. Fyzikalne je to samozrejme jedno, kW ako kW, lenze ta elektricka si tak akosi "prida" pri pretazeni (a mozu tomu napomoct aj boost-obvody), kdezto benzinovy motor pri pretazeni "straca" vykon, lebo poklesom otacok je pracuje v casti vykonovej krivky s nizsim vykom aj krutiacim momentom. Preto to pilcik pocitovo vnima rozdielne. V strucnosti asi tak.

Co sa tyka navinuteho kablu na spulce, zmienim iba maly pribeh o Darwinovu cenu, zo zivota, z praxe, ale doma to neskusajte!  :o)  Chlapik tu od nas, (dobre ho poznam), si potreboval rychlo vyriesit napajanie svetiel vianocneho stromceka. Ako muz cinu, skocil do garaze, doniesol spulku s 50m / 1mm2 kablu, nechal ho zvinuty, umne ho skryl za stromcek a napojil z neho svetla vianocneho stromceka (iba cca 0,3Ampera/230V!), ktore nechal trvalo svietit. Este stastie, ze kvoli stresu nemoze spavat, tak isiel v noci do obyvacky a tam uz kopa dymu, co sa tavila izolacia na zvinutej predlzovacke na spulke... Uz vobec sa mu nelenilo zajst az do hypermarketu a kupit si 5m predlzovacku... Este ze dobre dopadlo...  ___pooh.

Připojit reakci

El. predlzovacka 100 m

host - xxx.xxx.252.44 (?)
16.12.2008 19:58

Pridam tak trochu svoji do mlyna. Kdyz mate velky ubytek napeti, tak se maximalne vrtacka... nerozbehne. Podpeti. Problem nastava jinde. Zkrat tzn. silny narust proudu ktery vznikne: na zarizeni/ kabelu nebo clovek proti "zemi" (coz je pus... r). Pri spravne impedanci obvodu zkrat vytvori takovy proud ktery jistic vybavi V pripade dlouheno vedeni, tento vypinaci proud kabel utlumi. Jistic "nevidi" zkrat a vesele drzi obvod sepnuty. (u cloveka je to trochu jine, tvori odpor) Zarizeni shori, clovek umre. Resi se to proudovymi chranici na 30mA, ktere hlida vektorovy soucet proudu. Kazda vernkovni zasuvka by mela mit proudovy chranic. To plati i pro "nepevne" ulozene kabely.

Vetsina motru s moznosti regulovani otacek: vrtacky, pracky... je komutatoroveho typu- kartacky.  Nekdy samodomo pouziva asynchronni motory spoustrene "natvrdo" se pri velkem ubytku napeti- dlouhe kabely s malym prurezem- nerozbehnou (zaberny proud az 10x jmenoviteho). Pri pouziti frekvencnich menicu je to bez problemu.

Hlavne jde o zivot a ten za tech usmolenych 1000 Kc stoji. Kdo nekdy zustal na dratech, tak vi o cem mluvim. Miras

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Drtič větví Vares Shark 12621.11.201427100
Trojramenný nůž do sekačky5721.11.201421667
Husqvarna CTH 126 poraďte1920.11.201432675
Koza na řezání dřeva2418.11.201415636
Otocny pripoj vari2815.11.20143483
Velka komprese při startování814.11.20141156
McCulloch M125-97TC zahradní traktor3914.11.20147161
Jakou benzínovou sekačku vybrat?3512.11.20145231
Výměna startovací šňůry Oleo Mac strunovka310.11.20147542
I toto je Mountfield3589.11.2014358046
Lištová sekačka Rotax288.11.201435351
Malotraktor MKS-60 Kawasaki 6HP 4-00/8´´1507.11.201413850
Výměna oleje v sekačce366.11.20142639
Gufero Dana Spicer26.11.2014273
Vari - co kupit?16.11.2014348
Drtička větví645.11.20149349
Traktor Castel Garden XT180HD85.11.20141595
Divné otáčky u Vari dvoutakt304.11.20144318
Poradí někdo jak nastavit měřič otáček a motohodin? 123.11.20141247
Rider Husqvarna r 320 AWD vs. r 316TS AWD či něco jiného?502.11.20144469
Vari - Motor Honda 190 a převodovka pro 2T Jikov102.11.20141385
Drtič nebo štěpkovač182.11.20142974
Brigs and Straton - porucha?111.11.201418562
Honda GCV160 motor nelze nastartovat421.11.201426996
Countax K18 twin11.11.2014204
Jaké jsou zkušenosti s křovinořezy Oleo-mac?4431.10.201475414
Jakou vybrat strunovou sekačku do 1500,- Kč1231.10.20141143
Přípravek na rovnání klikovky motorů sekaček1628.10.20144124
Rider XF 140 HD2728.10.201413707
Opravy a údržba malotraktoru TZ 4K 145027.10.201482675
Odvoz zahradniho traktorku do servisu825.10.20141018
Rotační sekačka Vega S4654224.10.201454755
Kde vyraba Dolmar4223.10.201421349
Zahradní traktor2422.10.20143692
rozdiel medzi tvarom silonu do vyžínača1922.10.20147208
Motor Briggs & Stratton 35 Classic3822.10.201458806
Stabilizátor paliva3321.10.20144330
Yard Man 12597619.10.2014856
Ojniční ložisko - Stihl FS55316.10.2014537
Příslušenství k MT8-070 mini2016.10.201444810
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Paliva a motorové pily, topení, krby a kamna, komíny, zateplení a úspory energií
Stihl 661 zkušenosti19.11.2014
Zasobnik teple vody19.11.2014
Stihl 661 zkušenosti19.11.2014
Jednoduchý termostat s možností nočnícho poklesu řízený externím vstupem18.11.2014
Řetězová pila Mc Culloch 833AV 32cc18.11.2014
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2014