Okrasný listnáč - solitera



host - 40.161 (?)
10.9.2008 15:21

Acer Rubrum Red Sunset nebo October Glory  - tenhle javor je pres leto zeleny a na podzim se prebarvi do cervene. Dlouhodobe zkusenosti s nim jeste nemam, vybrali jsme si ho teprve loni, ale videla jsem podzimni zbarveni v zahradnictvi, vypadal uzasne.  

Taky Sakury jsou krasne, na jare nadherne kvetou, a na podzim se zbarvi do oranzovo- cervene. Existuji sloupove, nebo se sirokou korunou.

Treba nekdo prida jeste dalsi tip.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

ilča - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 51.198 (?), 10.9.2008 10:29, zobrazeno: 16732x

Potřebovala bych poradit:  Vymýšlím strom do rohu předzahrádky místo břízy, kterou musíme porazit. Je to ve městě, 350 m.n.m., celý den slunce. Půda je špatná, asi stará udusaná navážka. Chtěla bych něco zajímavého, co pěkně kvete nebo zbarvuje listy, a aby byla řidší koruna a výška tak do 6 m. Bříza se tam hodí, ale chtěla bych zase něco jiného, akáty se mi nelíbí. Líbí se mi buky, javory, jilmy, ale nevyznám se v jejich kutivarech.Chci si to pořádně promyslet, protože na ten strom se budu dívat snad až do důchodu. Byla bych vděčná za nějaký tip.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.161 (?), 10.9.2008 15:21

Acer Rubrum Red Sunset nebo October Glory  - tenhle javor je pres leto zeleny a na podzim se prebarvi do cervene. Dlouhodobe zkusenosti s nim jeste nemam, vybrali jsme si ho teprve loni, ale videla jsem podzimni zbarveni v zahradnictvi, vypadal uzasne.  

Taky Sakury jsou krasne, na jare nadherne kvetou, a na podzim se zbarvi do oranzovo- cervene. Existuji sloupove, nebo se sirokou korunou.

Treba nekdo prida jeste dalsi tip.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 10.9.2008 15:32

Šeřík, pěkně kvete, ale 6 metrů nevyroste.

Střemcha, na jaře bíle kvete a omamně voní.

Škumpa, udělá pěknou deštníkovou korunu.

Kroucená vrba, rychle naroste a má řídkou korunu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 10.9.2008 15:58

Acer rubrum je skvelý tip! Na jeseň je skutočne úžasný. Výhodné je, že má malé listy, takže nerobí veľký neporiadok. A rastie rýchlo. Problém je, že ho bežne nedostať, ale zohnať sa dá.

Zmarličník - Katsura -  Cercidiphyllum japonicum, tiež zaujímavý strom. Má peknú jesennú farbu a v lete voní celý strom "cukrovo-vatovo-karamelovo". Je nutné zalievať v úvode - inak predčasne zhadzuje listy alebo vysadiť na dostatočne vlhkom mieste.

Parócia perská - Parrotia persica - na jeseň farebne znovu úžasný strom alebo ker, podĺa toho ako sa zapestuje. Znáša bez problémov dlhodobé sucho a úpal. Nevýhoda - nerastie rýchlo.

Nyssa sylvatica -  dokonalá farba, nemá konkurenciu.  Nevýhoda - nerastie rýchlo.

Na vašom mieste by som volil červený javor - Acer rubrum "Red Sunset". U nás zostáva dlhšie červený, pretože sa vyfarbuje skôr. A práve o tej farbe to celé je.  (Alebo si zožente všetky spomínané, ako ja.  Nevedel som určiť, ktorý z toho je najkrajší". Zatiaľ sú malé, ale radosť z nich mám aj tak!)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ilča - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 51.198 (?), 10.9.2008 17:47

Díky všem za nápady, nejlépe se mi jeví nějaký ten javor. Musím zavítat do zahradnictví, co tam vlastně mají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 165.35 (?), 11.9.2008 11:01

I já bych ráda připojila svůj názor,

javor stříbrný, má rub listu šedý, vypadají pěkně, když vane vítr, jsou vzdušné a na podzim se barví do růžova, pak červena.

dále i buk sylv.Asplenifolia je zajímavý a netradiční, má jen úzké, stříhané listy, letos ho zkouším poprvé, takže podzim.zbarvení teprve čekám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 40.161 (?), 11.9.2008 13:41

javor stříbrný je také krásný, latinsky Acer Saccharum (pozor, nesplést s Acer Saccharinum...).

Pokud se vám bude líbíit Acer Rubrum - občas ho některá některá zahradnictví mají, ale ne často (já jsme ho viděla jen v Praze ve Stodůlkách). Pokud budete mít problém ho koupit, tak se domluvte s některým zahradníkem, ať vám ho doveze z Arboeka (velkoobchod).  Loni měli 4 kusy, tak neváhejte, těchhle stromů moc není. Bohužel si ho tam nemůžete prohlédnout, je to skutečně velkoobchod kam vás nepustí, ale mě se aspon povedlo s nimi telefonicky domluvit, že mi ten strom rezervovali, a zahradnik mi ho tam pak vyzvedl. Velký, 4 metrový strom stál něco kolem 1500 Kč.

prohlídnout si ho můžete na googlu, dejte si do vyhledávače Acer Rubrum, a hledejte v fotografiích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 40.161 (?), 11.9.2008 13:52

samozrejme jsem spletla ty nazvy:

javor stribrny = acer saccharinum - ale pozor, ten poroste do 10-12 metru, my jsme ho koupili loni, a uz kdyz nam ho privezli tak meril nejakych 5 metru... Je to velky strom s rozvolnenou, svetlou korunou.

javor cukrovy = acer saccharum (ten si ale neberte, hrozne trpi na skudce)

zahradnikum rikejte (posilejte)  vzdy radeji latinske nazvy, aby nedoslo k omylu a neprivezli vam neco jineho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.118 (?), 16.9.2008 12:19

Javor stříbrný - Acer saccharinum se hodí jen do opravdu velké zahrady či rozlehlejšího parku. Naroste do 20 m výšky i šířky jako nic! Zvlášť v předzahrádce by se moc dobře vyjímal: zasahoval by tak i ke 2-3 sousedom! A toho listí! Josef.

Co bych mohl doporučit, tak třeba zlatý sloupovitý jilm - Ulmus Wredei.

Sakury a další okrasné slivoně by také byly pěkné. Vemni pěkné jsou okrasné jabloně - kvetou, barvují listí (některé jsou červenolisté), plody drží u některých odrůd dlouho do zimy...

A další a další stromy. Důležité je, jak velkou tu předzahrádku máte. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 149.104 (?), 24.6.2009 11:00

Krásný strom jako solitera je Katalpa, na jaře má velmi zajimavé květy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika