Mahonie - mám ji vysadit?



host - 90.250 (?) 
22.4.2013 21:03, zobrazeno: 7686x

Dobrý den, prosím o radu. Dostala jsem již vzrostlou mahonii od jedné paní ze vsi. Jenže jsem četla, že se dost rozrůstá a je mezihostitelem rzi. Chtěla bych ji na sz předzahrádku, do trávy, kde se kolem seká tráva, kousek od plotu z tůjí brabant. Na zahradě jsou i jiné jehličnany a různé okrasné trávy.

Děkuji za vaše zkušenosti.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.186 (?), 22.4.2013 21:55

Mahonie u nás normálně na zahrádkách jsou, sama ji mám v okrasném záhoně s keři, trvalkami, cibulovinami a travinami také. Kolem záhonu mám trávník (obyčejný, ne anglický).           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.186 (?), 22.4.2013 22:17

p.s. - s tím rozrůstáním to není tak hrozné, zatím ji mám asi 6-7 let a je pořád na místě. Pokud by časem vyhodila pod zemí nějaký šlahoun, není problém ho urýt. Stolístka mi to dělá také.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 233.60 (?), 22.4.2013 22:38
  1. Mahónie bych se nebál; ani přílišného rozrůstání, invazívnosti, ani jako hostitele rzi; klidně bych ji vysadil.
  2. Starší keře se dost špatně ujímají, záleží samozřejmě na tom, jaké má kořeny (obvykle jen pár silných, dlouhých nerozvětvených) a jak je veliká; raději ji hlouběji sestřihout, aby neměla příliš mnoho listů a málo kořenů.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 90.250 (?), 22.4.2013 22:42

Děkuji Vám i paní Lídě, tak ji vysadím a hluboce sestřihnu. Mám ji x rzi nějak ošetřit? Má oschlé konce listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 233.60 (?), 22.4.2013 22:47

Ošetření proti rzi je jistě možné, ale já bych se s tím asi tak nemazal. Nejzaschlejší lístky bych ostříhal.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 23.4.2013 13:08

Uvádíte, že se tráva seká. Tím se výmladky, které mahonie vyžene, snadno udržují na uzdě. Já bych s její výsadbou váhala spíš kvůli tomu, že jen málokterá mahonie vypadá okrasně. Přestože jsem také několikrát četla o její možné invazivnosti, zdá se mi, že vídávám spíše mahonie živořící (včetně té mé, která sice pěkně kvete a má i dost plodů, ale jinak působí tak nějak oškubaně). V zimě ale i tak člověk její zelené listí ocení. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.186 (?), 23.4.2013 22:14

No ona chce občas trošku pokrátit některé větve, aby vypadala zelená celá a ne jen na koncích.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 90.250 (?), 23.4.2013 22:28

Souhlasím s Lídou, ta moje taky vypadala docela zuboženě. Pokrátila jsem ji tak na 50 cm a vypadá mnohem líp. Jen doufám, že se ujme, bo jsem zjistila, že sousedka ji vyryla už v sobotu a já jsem ji dostala až dneska.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika