jedlé kaštany



host - 83.150 (?)
4.12.2007 23:27

Semenáčky bych asi doporučil zpočátku v zimě přeci jen chránit před přímým mrazem třeba chvojím. Já už sázel stromky asi 120 cm vysoké.  Jinak mohu doporučit, je to krásný strom celý rok a plody i když jsou částečně prázdné, zaujmou každého kolemjdoucího. Přeji mnoho štěstí. Liberec

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 83.150 (?), 25.9.2007 22:19
Před pěti lety jsem dostal dva stromky jedlých kaštanů. Dnes jsou to stromy čtyři metry vysoké, krásné a druhým rokem obalené plody. Malý problém. Po puknutí plodu vypadnou min. čtyři semena (kaštánky), velikostně i barvou odpovídající, ale jakoby splasklé, bez "jádra" - hluché. Hnojil jsem jak plnohodnotným hnojivem, tak letos i draselnou solí. Bydlím v Liberci, půda je dobře propustná, v základu "žulový perk". Již jsem se ptal v několika renomovaných zahradnictvích, arboretech, bohužel, jedlé kaštany znají pouze
teoreticky, praxe žádná. Jsou to krásné, dekorativní stromy rostoucí i u nás na severu. Prosím poraďte, nebo mne odkažte třeba na prodejce (mimo různých Marketů a pod.). Za poskytnutí jakékoliv rady, předem děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.199 (?), 29.9.2007 14:48
Jsem sice zahradnický laik, ale troufám si tvrdit, že v Liberci nemají šanci dozrát. Máme tady v Praze (blízko centra, cca 250 m. n m.) kousek od domu velký kaštan, který má každoročně tyto "šlupky" bez jádra, pouze loni, když byl mimořádně teplý konec léta a podzim, jsem našel asi 6 velkých kaštanů, které se daly jíst. Prostě na našem území na to nejsou klimatické podmínky s výjimkou mimořádných roků.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 94.237 (?), 29.9.2007 22:26
Po mnoho let měl u nás rostoucí kaštanovník jen pár kaštanů, jinak mnoho prázdných slupek. Teprve v posledních letech má bohatou úrodu, nejspíš proto, že v jeho blízkosti začaly kvést další mladé kaštanovníky. V asi 300 m.n.m. v chladnější oblasti než je Praha, 15 km severně od Hradce Králové.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 219.194 (?), 1.10.2007 13:57

V zámecké zahradě na Sychrově jedlé kaštany dozrávají a jsou normálně velké jako v obchodě. A je to kousek od Liberce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.165 (?), 1.10.2007 18:14
V Nasavrkách okr. Chrudim je velký sad jedlých kaštanů. 500m.n.m. severní svah, každoročně plodí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 83.150 (?), 3.10.2007 1:19
Host 83,150 z Liberce. Děkuji za Vaše názory. Když jsem se na Vás obracel s dotazem, "malý problém", bylo krásné teplé, suché babí léto a první hluché kaštany začaly pukat. Nyní pukají poslední, ale téměř vždy je v plodu jeden až dvě plně vyvinutá semena. Přitom se silně ochladilo, ale zato pršelo. Že by stačilo v době dozrávání dodat pouze vláhu???
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 3.10.2007 6:37
Zdravím bratranec má jedlý kaštan na zahradě a vypadá to, že co se týká citlivosti stromků, je zhruba stejně citlivý jako ořešák, možná o trošičku citlivější. V zimě, kdy namrzly větve ořešáku a některé uschly taky podobně namrzly a uschly některé větévky toho kaštanu. Poloha asi 350 metrů severní Morava.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Liberec - (2) - 83.150 (?), 6.10.2007 23:15
Podle GPS je je naše nadm. výška 424 mnm. V příloze posílám fotografie ze zimy 05, teplota 21°C minus. Dva roky po výsadbě. Letošní habitus stromů nemám, pouze plody počátkem Září. Ani po zimě 05  nebyl žádný ze stromků mrazem poškozen, přestože nejsou ničím chráněny před silnýmy větry.
Jedlý kaštan
Jedlý kaštan
Jedlý kaštan
Jedlý kaštan
Jedlý kaštan
Jedlý kaštan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.130 (?), 29.11.2007 8:52

Už několik let si chci kaštanovník zasadit a po všech známých cestujících do jižních zemí pochtívám sazenice. Všichni se na mě vykašlali s tím, že u nás je moc zima a že by se mi stejně kaštany neurodily. Po přečtení vašich přízpěvků chvátám do zeleniny a těším se, jak jim vytřu zrak. Díky za povzbuzení. HŽ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 83.150 (?), 4.12.2007 23:27

Semenáčky bych asi doporučil zpočátku v zimě přeci jen chránit před přímým mrazem třeba chvojím. Já už sázel stromky asi 120 cm vysoké.  Jinak mohu doporučit, je to krásný strom celý rok a plody i když jsou částečně prázdné, zaujmou každého kolemjdoucího. Přeji mnoho štěstí. Liberec

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika