Javor japonský, dlanitolistý



Stránky: 1,  2   
host - 199.70 (?) 
8.8.2012 10:19, zobrazeno: 9519x

Dobrý den, nemohu nikde na webu najít informaci o tom, jaký je zhruba roční přírůstek těchto stomů ve volném prostranství. Poví někdo? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 193.5 (?), 8.8.2012 10:33

Dobrý den, tak všeobecně asi platí, že čím jsou listy japonského dlanitolistého javoru jemnější, tím dorůstá menší výšky, cca 1 metr. Roste velmi pomalu, my ho máme asi 15 let a je vysoký cca 2 metry. Nejedná se ale o ten s nejjemnějšími až krajkovými listy, ale přesný druh neznám.Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 152.102 (?), 8.8.2012 15:05

Dobrý den, když čtu, že máte javůrek už tak dlouho, tak mi jistě poradíte. My ho máme asi 5 let a každoročně na jaře musíme ostříhat konce větviček(jsou suché) a pak krásně obrazí a je krásný až do poloviny prázdnin. Pak ale najednou začne schnout na okrajích listů a je z něj takový chudinka... nevíme, co mu chybí. Je v polostínu a chráněný panašovanou svídou před průvanem, hnojený na jaře a přiměřeně zalévaný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 8.8.2012 13:38

Záleží na vzrůstnosti jednotlivé odrůdy, dost se to liší.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 199.70 (?), 8.8.2012 14:04

Jak to je u odrůdy acar palmatum bloodgood? Četl jsem že by měl ját tak do 3 až 6m. Ale tří metrů dosáhne za kolik let?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.7 (?), 8.8.2012 16:46

Na zahradě mám 2 javory Bloodgood (cca2m) a ročně mi přirostou dobrých 30cm. Literatura uvádí u tohoto javoru i 8 m výšky a 6 m šířky. Javor poroste nejdříve více vertikálně, později se začne koruna rozšiřovat, ale těch 8 m to být nemusí, záleží na podmínkách. Jinak co se týče stability zbravení je tento javor jedním z nejlepších pro ty, kteří upřednosňují červenolisté kultivary. Dobře odolný je i O-kagami, nebo Fireglow, klasické atropurpureum je více barevně proměnlivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 225.135 (?), 8.8.2012 20:09

Děkuji za informace, dnes jsem byl v zahradnictví. Koupil jsem na doporučení prodavačky ACER ATROPURPUREUM byl menší a levnější. Říkala, že to je to samé jako tam byl dražší a větší ACER PALMATUM BLOODGOOD, který jsem chtěl. Co teď čtu, tak jsem pravděpodobně koupil něco jiného. Tady na tom aceru atropurpureum je napsáno že roste do 1,5m výšky a 1m šířky. Je to pravda? Škoda že ve specializovaných obchodech jako je zahradnictví neprodávají lidé co tomu rozumí :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 112.7 (?), 8.8.2012 20:30

Acer palmatum atropurpureum na 1,5m určitě neskončí. Tento javor může po 20 letech mít dobrých 5 m výšky a 4 m šířky, tak jak ho vidím v sousedově zahradě. Budete-li procházet web a hledat informace o růstu jednotlivých kultivarů javorů, narazíte zpravidla na údaje výšky (šířky) po 10 letech. Někde je tato vztažnost této informace uvedena, někde ne! Proto je dobré vygooglit obrázky japonských zahrad, parků, kde můžete vidět javory v plné výšce a šířce a získat tak skutečnou představu o prostorových potřebách těchto stromů. Atropurpureum není špatná volba, jen musíte počítat s větším rozpětím barev v průběhu roku. A ještě si dovolím jedno poučné židovské přísloví, které platí obecně a v tržním hospodářství zejména: "Nikdy se neptej holiče, jestli potřebuješ ostříhat..."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 199.70 (?), 9.8.2012 10:37

Děkuji za radu. Když už jsme vyřešili toto, měl bych ještě jeden dotaz. Strom by měl být vyzasen do polostínu. Já potřebuju umístit strom tam kde polostín není. Jaká je pravděpodobnost v procentech, že strom na slunečném místě nepřežije? Ono v letních měsících, když je slunce vysoko, těžko najdu stín, třeba od baráku nebo okolních stromů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.182 (?), 9.8.2012 13:23

Některé kultivary jap.javoru snášejí i plné slunce, ale si to chtělo rozmyslet před zakoupením, protože slunce jim pálí jemné listy. Jinak je doporučováno umístění k vodní ploše (vlhčí vzduch) a zamulčování kořenů.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika