Jasan a jeho půdní nároky



host - 112.7 (?) 
23.3.2012 15:39, zobrazeno: 5355x

Potřebuji poradit se záměrem vysadit jasan fraxinus ornus Meczek do místa, kde je trvale vlhká půda a za deště se dokonce občas vytvoří kaluž. Viděl jsem jasany na parkovištích ve velkých vydlážděných plochách, kde mi přijde, že je dost sucho. Tak nevím co snese. Děkuji za názory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 23.3.2012 21:49

Bojuji s náletem jasanů (prý až 3 druhů-já je nerozeznám) na části teplé zahrady s těžší, nadprůměrně vlhkou půdou. Plodící matečné jasany rostou kolem potoka, takže jsou jejich kořeny zřejmě přímo smáčeny vodou. Půda tam však není blátivá, ale je poněkud vlhčí. Myslím, že váš pokus vyjde, ikdyž mi ten druh nic neříká. Co je na tomto druhu zvláštního? (Omlouvám se za neznalost. Pro mě jsou jasany jen plevel, ikdyž pěkný.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 112.7 (?), 24.3.2012 9:28

To s čím bojujete je s nějvětší pravděpodobností pajasan žláznatý (Ailanthus altissima), ten se mi taky na zahradě každoročně taky objevuje.

Jasan Meczek je jasan s přibližně kulovou korunou, podobně jako javor acer platanoides globosum. Díky za názory, zřejmě mu tedy najdu jiné sušší místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 10.48 (?), 23.3.2012 21:54

Jasan zimnář pochází ze slunných suchých strání. Jako takový asi nebude dobře snášet přílišné vlhko.

Oproti tomu běžný jasan ztepilý dost často roste i ve velmi vlhkých místech.

Stromek jasanu zimnáře Mecsek bude asi naroubován na jasanu ztepilém. Ale jak to je s vlhkovzdorností této kombinace, nedovedu posoudit.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika