Jaký strom na zahradu /platan - liliodendron - ambroň/



Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 78.222 (?)
26.6.2010 1:05

Já bych tam zasadil již zmíněný platan, roste ze všech uvedených rostlin nejrychleji.Půdu písčitou až jílovitou neznám, píščitá půda je lehká, jílovitá těžká, je to jako specifikovat konkrétní písmenko A-Z.

Než ovšem ze stromu vyroste strom schopný zastínit dům, bude to pěkná řádka let.Napadá mě jedině topol japonský nebo topol kanadský, ale pro něj by musela být obrovská zahrada (obrovská zahrada pro t. kanadský myslim opravdu obrovská, není to žádný drobeček, když rozprostře své větve, koruna má v průměru několik desítek metrů za jen asi za 50 let, průměr kmene necelý metr).

Láďa.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 21.172 (?), 25.6.2010 21:01, zobrazeno: 20848x

Mám zahradu,

kde jsou staré stromy (duby, jasan, javor...), do prostoru na jih od domu bych rád, zasadil strom, který by zastínil trochu dům, vytvořil stín pro posezení a pod..

Poloha vcelku suchá,  půda písčitá až jílovitá. Prostor pro strom mám cca 25x15m

Uvažuji o platanu, liliodendronu a nebo ambroni.

Pro uvedenu polohu je pole příruček asi nejlepší platan, z uvedených stromů u však nás dorůstá asi největších rozměrů a já nevím, zda 8-9 m od domu není málo. Poraďte prosím.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 26.6.2010 0:26

Platan, ambroň i lilodendron mám taky, bohužel o druhou ambroň jsem přišla při poslední bouřce. Nemám to štěstí jako Vy - mít krásné staré stromy v zahradě  moje je poměrně mladá, budovaná na,,zelené louce" - tudíž i stromy ještě ne moc velké. Konkrétně ambroně mi nějak nejdou, jsou to ne moc rychle rostoucí stromy, při výsadbě je poškodili a špatně se z toho vzpamatovávaly, až ta druhá při větru prasknula  Vybrala bych asi liliodendron, roste taky sice pomalu, ale je to strom s pěknou korunou a zajímavým listem, v daleké budoucnosti  i květem. Na platan je 9m od domu málo, já ho mám cca 15m. Ten byl zasazený před 4 lety a roste krásně a rychle, jsem z něho mile překvapená (s kvalitou vysazených stromů jsme byli opravdu dost zklamaní)

vlevo liliodendron, vpravo ambroň (ta co zůstala) obojí vysazené asi před 6lety
vlevo liliodendron, vpravo ambroň (ta co zůstala) obojí vysazené asi před 6lety
platan - dům začíná asi tam, kde stojí fotograf
platan - dům začíná asi tam, kde stojí fotograf
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 78.222 (?), 26.6.2010 1:05

Já bych tam zasadil již zmíněný platan, roste ze všech uvedených rostlin nejrychleji.Půdu písčitou až jílovitou neznám, píščitá půda je lehká, jílovitá těžká, je to jako specifikovat konkrétní písmenko A-Z.

Než ovšem ze stromu vyroste strom schopný zastínit dům, bude to pěkná řádka let.Napadá mě jedině topol japonský nebo topol kanadský, ale pro něj by musela být obrovská zahrada (obrovská zahrada pro t. kanadský myslim opravdu obrovská, není to žádný drobeček, když rozprostře své větve, koruna má v průměru několik desítek metrů za jen asi za 50 let, průměr kmene necelý metr).

Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 93.175 (?), 7.7.2010 10:40

Platan i Liriodendron mají velké listy a silný vítr Vám bude díky tomu lámat větve. Navíc, hlavně Liriodendron Vám vyroste do obrovských rozměrů! Pokud jste od Ostravy, podívejte se na Liriodendrony v zámeckém parku v Šilheřovicích. 40-50 m výšky!

Jednoznačně doporučuji Ambroň (Liquidambar), přes léto husté olistění sytě zelené barvy, která se na podzim mění ve všech odstínech oranžové, červené a fialové, a listí zůstane na stromě až 2 měsíce. Nádherný ozdobný strom. Navíc, listy Ambroně nádherně voní, dříve se z nich dělaly vonné esence do žvýkaček.

V zahradnictvích je mají.

Mo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika