Co s kořeny šeříku?



Ribanna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 136.218 (?) 
16.4.2022 12:29, zobrazeno: 2128x

Soused má těsně u mého plotu mohutný keř šeříku.Větve plotem prorůstají, ale nejhorší jsou kořeny.Stále mi vyrážejí další větvičky ze země, takže asi dva metry od plotu mi nic neroste-jen plevel.Soused to nijak nechce řešit, jemu to nevadí, ale já bych ráda půdu nějak využila.Poradí mi někdo, co se dá dělat?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 91.196 (?), 16.4.2022 13:58

Snad by pomohlo zapustit v tom úseku plotu betonové, plastové či plechové desky-hloubka cca 40cm. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 16.4.2022 20:50

nevidím problém.Okolo plotu udělaqt výkop do hloubky aspoň 50cm, přesekat všechny kořeny a nasvislo uložit ve výkopu zábranu, kterou sousedovy kořeny šeříku nepřekonají. Sám jsem řešil letos podobný problém, soused má vlašský ořech 4m od plotu, ale větve jsou už skoro u mě. Dělal jsem nějakých 15m výkopu, tomu množství kořenů plazících se ke mně byste nevěřili, v podstatě všechno hnojení na mém pozemku by zkonzumoval sousedův strom, nejsilnější kořen tahnoucí ke mně měl 5cm tloušťky. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.84 (?), 17.4.2022 8:12

To W. Máte foto, prosím? Díky. J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 17.4.2022 9:31

dělal jsem to v únoru a v mém věku mě to stálo hodně sil. Ale u sebe mám záhony a jabloně na M9 a bylo mi jasné, že ve skutečnosti nebudu hnojit mojí zeleninu a stromky, ale sousedův vlašák. Kromě rýče byla nezbytným náčiním i sekyra na přesekání kořenů.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 18.4.2022 21:21
K prořezávce keřů a jiným zásahům není potřeba souseda ani upozornovat. V tom je to jednodušší, oproti stromům. Sousedovic červenolistá líska prorůstá našim drátěným plotem a kdybych ji nekrotil oka plotu větve zničí. Jinak doporučuju stav pečlivě fotodokumentovat před a po zásahu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 99.186 (?), 19.4.2022 7:19

To vše znám. Se sousedem nám na půl rostl šeřík keřový. Šeřík je starší, než my a může mu být tak 70 let. Soused si ho nějakým způsobem vykácel, ale stejně mu tam rostou mladé výhony. Zasadil si tam thuje cca 30cm od plotu na délku 10 metrů a tak mám dvojí práci. Redukovat omladinu šeříku, ale vykopat ho nechci, protože tam mám popelnici a ten keř ji schovává a prorůstá mi thuje skrz plot. Vždy mi říká, že s tím nepočítal, že tak poroste. Víceméne se dá šeřík zlikvidovat pouze celým a důsledným vykopáním...

Mám ještě jeden problémeček a to, že 20 m plotu je od silnice cca 5m a mezi rostou kaštany. Kdybychom je neredukovali řezem za totáče, tak už ho máme v zahradě několik metrů. Naštěstí je nyní řežou silnice, ale... mám záhony a víte co zryju a vykopám kořenů a vlásečnic od tech kaštanů? Ještě dobrých dalších 5 metrů mám ty kořínky v zahradě mimo korunu stromu a jelikož poctivě hnojím a starám se o zeminu, kaštany jsou nádherné a mám " alespoň stín " do 11 hodin. No letos prý půjdou k zemi. Bude se konečně dělat chodník, ale to je jiná historie.

Nejhorší na tom je, že když jsem potřeboval vykácet břízu, abych mohl vjet dopravou na můj pozemek a opravit barák, tak to byl problém na půl roku. Ne město, ale neziskovky si kontrolují rozhodnutí města a odvolávají se atd. To že u silnice 1 třídy s velkým provozem na úseku 200 metrů spadlo během 10 let 5 stromů 100 a více letých... Naštěstí byl pád vždy od silnice. Je to neuvěřitelný hazard a šlendriánství nic neřešit, dokud se nic nestane. Až se stane, bude pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 31.5.2023 16:52

Dovolím si přilípnout post s trochu jinou otázkou. U sestry na zahradě roste tmavý velkokvětý voňavý šeřík. Chtěl bych ho nějak namnožit pro sebe. Kořenové výmladky nemá a možná je i nějak roubovaný. Ví někdo nějaký spolehlivý způsob jak to udělat? divoké bezy na zahradě mám s dostatkem mladých výhonů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika