Co je to za keř?



i-slunicko - (1) - 142.1 (?) 
7.11.2011 17:45, zobrazeno: 6412x

Dobrý den, chtěla bych poprosit o info co je to za keř.




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 57.182 (?), 7.11.2011 21:31
Lidičky, už skoro 100 návštěv a ještě žádná odpověď? Prozatím napovím alespoň iniciály českého rodového a druhového názvu: h. s. Kdo bude pokračovat? Doplním ještě část popisu: opadavý keř či malý strom, 2–5 m vysoký, listy leskle stříbřité, drobné nenápadné žluté květy silně vonné... A jen jako dovětek: pochází ze Severní Ameriky. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.35 (?), 7.11.2011 21:37

Jestli myslíte Hl. st., tak tu jsem naživo ještě neviděla, u nás je v okolí jen úzkolistá...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 57.182 (?), 7.11.2011 21:58
Ano, je to ona. Pěstuje se podstatně méně často, než ta druhá. Lído, ta Vámi jmenovaná je známější, ale taky podstatně větší a tedy vhodná spíše pro parky a stráně u silnic apod. Hl. st. je sice menšího zpravidla vzpřímeně keřovitého vzrůstu, takže by se svou stříbrnou barvou listí byla vhodná i do zahrádek, ale zase odnožuje od kořenů a to v zahrádkách není příliš vítané :-(. Tak kdo doplní další písmenka a další údaje pro určení?Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 54.27 (?), 7.11.2011 22:23

St. by mohla být barva listů, neříká se jí také česká... jako dobrý olej? Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 54.27 (?), 7.11.2011 22:26

Samozřejmě té úzkolisté variantě. Prý jsou i u ní plody po dozrání jedlé, to jsem nevěděla. E

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 222.18 (?), 7.11.2011 22:27 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 57.182 (?), 7.11.2011 22:42
O.K. Je to opravdu hlošina stříbrná - Elaeagnus commutata. Poznámka k Eleniným příspěvkům: Když jsem plody hlošiny úzkolisté, které se také říká česká oliva (podle tvaru a barvy listů a podle vzrůstu a nepravidelného, "uzlovitého" kmene), kdysi na zkoušku ochutnal, rozhodně jsem z jejich moučnatosti nijak nebyl nadšen. Ale údajně existují i ovocné hlošiny; i tady na fóru se o tom kdysi někdo zmínil. A ještě dodám, že ze stejné čeledi (hlošinovité) je i rakytník. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 7.11.2011 22:35

A botanický řeckolatinský název rodu znamená "olivové jehně" - pozoruhodné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika