Rozluštím záhadu se jménem rostliny?



host - 183.242 (?)
9.2.2011 21:44

Dobrý večer, pročtěte si příspěvky nad Vámi. Je to lebeda zahradní červená, údajně odpuzuje krtky - taky v to věřím a mívám jich na zahradě několik, listy se dají použít i jako zelenina na salát, to jsem nezkoušela. Zelená forma této lebedy se používá jako špenát, ten vařím. Bohužel semínka nemám, neřeším, přesévá se ochotně sama (už asi 50 let zelená a 20 červená). Semena obou forem jsem viděla v nabídce gengel. Elena

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 38.167 (?), 21.7.2009 19:50

U sousedů jí měli plnou zahradu mezi zeleninou, domnívám se, že jde o rostlinu z čeledi merlíkovitých, nějaký druh lebedy. Pryšec křižmolistý se vyséval proti hryzcům. Červené zbarvení může mít až koncem vegetace.Odpuzující účinek obou rostlin je však pouze zbožným přáním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Romisek - (20) - 139.153 (?), 4.8.2009 9:13

Ano. Dodám, že je to podle nalezených fotografií Artiplex Hortensis, čili Lebeda Zahradní... Má mít prý i zelenou barvu. Ale tu jsem neviděl. Znám jen tuto vínovou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Brasica1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 19.216 (?), 27.3.2010 23:57

Nevím jestli tahle rostlina odpuzuje krtka.ale já jem si na krtky koupila na Karláku v Praze-odpuzovač krtků je to na solární energii zapíchnete to do záhonu a ono to po určitých intervalech píská a také mám na zahradě několik větrníčků a krtek u mě nebydlí i když na sousedovic zahrádce to vypadá po krtčím řádění jak na bramborovém poli

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
starling - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (156) - 59.152 (?), 28.3.2010 1:29

Ano, je to zřejmě Lebeda zahradní, mám ji od známého, že prý odpuzuje krtonožku.Ale nefunguje to. Proti krtkům snad jo.V záhonkoch, kde ji nechám sem tam růst, se neobjeví, zatímco v trávě, daleko od záhonků, jsou.Mám ji i v zelené barvě a normálně ji používám jako špenát.A na podzim je z nich tolik semen, že jich další rok používám jako zelené hnojení.:-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.60 (?), 9.5.2010 21:11

Lebeda zahradní, Atriplex hortensis, divoký špenát, Antikrt

Lebeda, méně známá listová zelenina, je stará kulturní rostlina. Pěstovala se již ve starověkém Řec­ku a Římě a i v našich krajích má hodně dlouhou tradici. Pěstuje se ve třech formách, zelené, žluté a červené. Všechny formy jsou velmi dekorativní a pěstují se i jako okrasné rostliny. V zahradě často zplaňují. Mladé rostliny se sklízejí celé a lze je konzumovat syrové v různých salátech. Ze starších rostlin (dorůstají výšky až kolem 2 metrů, s tím je nutné tak trochu počítat :)) otrháváme jednotlivé listy, které postupně dorůstají. Lebeda je jednoletá. Může se vysévat na jaře, ale i brzy na podzim k podzimní sklizni. A nemusí se vlastně vysévat vůbec, je výrazně samovýsevná :) Stačí nechat na podzim některou z rostlin dozrát :) Nejkvalitnější listy mají rostliny než dosáhnou výšky 50 cm. Velmi rychle roste, za dva měsíce po výsevu vytvoří 7-10 listů a můžeme ji sklízet.


Mladé listy jsou výborné jako špenát (samotné nebo třeba s kopřivou a s jahodou), vhodné jsou do zeleninových salátů, do polévek, připravuje se z nich omáčka, mohou se připravovat i na sladko jako osmažené. Starší listy je dobré spařit nebo povařit. Obsahuje méně kyseliny šťavelové než špenát, proto má i jemnější chuť. Připravuje se z ní i čaj (netuším, jak chutná, musím to zkusit :)) Červená forma barví smetanové omáčky na růžovo, antokyany se při vaření vylouhují a vařené listy jsou potom zelené.

A našla jsem i jeden její R O Z K O Š N Ý název - Antikrt. O tom, že se povídá, že je proti hryzcům, to už jsme tady někde s mámou řešily, hryzcům opravdu ani omylem nevadí :) :) :) Ale jestli vadí krtečkům a jestli název antikrt má nějaké opodstatnění, to opravdu nevím, ale je fakt, že krtky na přední zahrádce nemáme... ale nevím...
Krom jiných výhod je lebeda úžasný nezmar... i když babí pleje o sto šest :)))) (protože stále ještě je mnoho lidí ekozahradami nebo permakulturou nepolíbených a přetrvává představa nezaplevelených záhonů a na nich rostoucích kytek)... stačí "nestihnout" zlikvidovat a odstranit plodící rostliny a na jaře máme plno miminek...
Tady je ukázka, jak při předzimním odstraňování "klacků" různých jednoletek i trvalek, neboť dle babí i v zimě musí být záhony vystaveny větru, suchu, mrazu :))))), z "klacku" lebedy vypadaly do trávy vedle záhonu semínka, než se to vše odvezlo někam do pryč... takže vedle záhonku se na jaře v trávě objevilo plno miminek :)))


A potom stačí pár rostlinek ze země opatrně vyndat a přemístit do květináčků, které udělají velkou radost obdarovaným :) a pomůžou dál šířit tuhle skvělou rostlinku :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
hajank5 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (501) - 126.125 (?), 23.5.2010 17:23

Tak já tu záhadu pěstuji je to okrasná lebeda, před několika lety mi sem zřejmě zanesl vítr semínka a vyrostly velmi pěkné rostliny které každý obdivoval. Již si semínka sbírám a seju a rozdávám sazeničky. Rostlina se dá několikrát do roka sestřihnout a opět se rozkošatí a dělá parádu na záhoně.Přikládám foto.

okrasná lebeda
okrasná lebeda
okrasná lebeda
okrasná lebeda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 182.117 (?), 9.2.2011 13:12

tuto rostlinu také sháním, a název je mi zatím velkou neznámou, na krtka skutečně funguje.Když jsem byl chlapec otec ji dostal od jednoho zahrádkáře, a po krtkovi leta ani vidu...  Nyní se ovšem krtek vrátil a sháním ji také.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 4.162 (?), 22.1.2015 22:24

Tatínek tuhle rostlinu měl taky, bohužel před rokem zemřel, ale poctivě semena sesbíral a usušil, našli jsme je a já letos zesela prozatím do truhlíku, tak snad něco z toho bude :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 183.242 (?), 9.2.2011 21:44

Dobrý večer, pročtěte si příspěvky nad Vámi. Je to lebeda zahradní červená, údajně odpuzuje krtky - taky v to věřím a mívám jich na zahradě několik, listy se dají použít i jako zelenina na salát, to jsem nezkoušela. Zelená forma této lebedy se používá jako špenát, ten vařím. Bohužel semínka nemám, neřeším, přesévá se ochotně sama (už asi 50 let zelená a 20 červená). Semena obou forem jsem viděla v nabídce gengel. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika