Podzimní výsev mrkve



host - 104.200 (?) 
2.10.2008 0:19, zobrazeno: 20325x

Máte někdo zkušenost s výsevem mrkvičky na podzim? Chci vysít mrkev teď na podzim, pro brzkou sklizeň příští rok, ale nevím jaké zvolit osivo, jestli rannou nebo nějakou běžnou odrůdu? Díky předem, Mirek D.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 21.12.2008 13:58

Už jsem tady někde popisoval výsev zeleniny na podzim. Tuším, že to bylo o cibuli. Podívejte se tam. Já jsem letos vysel kudrnatou petržel na Mikuláše. Na odrůdě vysévané mrkve snad ani tak nezáleží. Jako značkovací rostlinu jsem přidával ředkvičku. Tu ale okusují dřepčíci. Tak přidávám řeřichu, nebo salát. Není pozdě. Semena můžete zasít během celé zimy, pokud je stav záhonku takový, že se půda nelepí a dá se uhrábnout hráběmi. Podívejte se do té diskuze o cibulové zelenině a zkoušejte. Přeji hodně štěstí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.190 (?), 3.2.2009 10:14

Zkoušel někdo set mrkev do hrůbků?Údajně se ve velkovýrobě již jinak neseje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 19.2.2009 18:43

Přímo hrůbky na něž bych sel mrkev nedělám. Ve velkovýrobě jsou hrůbky podmínkou dlouhých válcovitých kořenů.  Pro tvorbu pěkných kořenů potřebuje mrkev hluboko zpracovanou půdu. V mělké půdě, kde kořen narazí na ulehlou spodinu se kořeny deformují a větví (jiné větvení způsobuje hmyz o němž podrobnosti neznám). Některé odrůdy jsou náchylné na zelenání hlav a na mrkvi škodí moucha Pochmurnatka mrkvová, která klade vajíčka právě v okolí těch hlav a jejíž larvy způsobují červivost mrkve. Postřik není vždy to pravé, tak jsem to řešil nahrnováním půdy ke kořenům při okopávání. Tím vzniknul menší hrůbek. Když použijete odrůdy odolné k zelenání a ochráníte proti Pochmurnatce, nemusíte hrůbky dělat, ale hluboká půda je třeba v každém případě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 13.4.2009 20:00

V této diskuzi jsem psal, že jsem zasel kadeřavou petržel o Mikuláši. Chci svoji informaci jan doplnit, že dnes je vzešlá včetně ředkvičky, kterou jsem použil jako značkovací rostlinu. Zdravím všechny ty, koho to zajímá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 13.4.2009 20:57

Já tomu rozumím tak, že vytvořením hrůbku se zvýší hloubka půdy pod mrkví i tam, kde normálně není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 14.4.2009 23:13

To máte asi pravdu. Viděl jsem to takto pěstovat v okolí Nymburka, kde je hloubka černozemě dostatečná a přes to dělají hrůbky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 47.123 (?), 28.5.2009 9:43

Dobrý den,

i já jsem vyzkoušela naset mrken na podzim, aby byla brzy na jaře čerstvá.Ale moc dobře to nedopadlo.Z 80% začala druhý rok růst do květu, kořen zdřevnatěl, takže bala nepoužitelná.Myslela jsem si, že musí být nějaké specielní semeno, ale popřečtení předešlých příspěvků snad ani ne.Takže první zkušenost nic moc.Kunátová Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 29.5.2009 21:39

U nás se těm vyběhlicím říká "mrkvous". Mrkev a petržel vysévám jak to jde - před Vánoci, v lednu, únoru a nejdéle v březnu. Hlavně v době oblevy koncem února, kdy jde pozemek zpracovat hráběmi. Taky míváme mrkve, které jdou do květu, ale nikdy jsem to nepřikládal časnému výsevu. Domníval jsem se, že je to výsledek tvorby nových odrůd mrkve a zbytky po křížení. Pamatujete si odrůdu, která se vám tak nepovedla? Zkuste jinou. Nám se daří RUBINA, KAROTINA a z karotek NANDA. Stejně tak vysévám cibuli VŠETANU, KARMEN a letos jsem zkusil ELISTU. Nevzdávejte to a zkuste příště znova. Můžete sít už koncem listopadu a ne moc hluboko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 64.146 (?), 6.12.2022 20:41
Dobrý den, Připojím zkušenosti s podzimním výsevem, mě se osvědčila mrkev Višňovská žlutá, a zimní odrůdy cibule, i když trochu vzejdou, na jaře pokračují bez problémů, a to v nadmořské výšce 670 m.n., to samé petržel, řepa, občas nějaká vybíhá v květ, ale semena už mám od všeho Sva, žádné moření, a vždy ujmutí na 90%. Tedy za mne zkousejte, doporučuji zimní odrůdy. Co se týče hnojení, pouze beru vlastní kompost, a listovku, na jaře je minimální okus škůdci, zelenina roste dobře. Ať se Vám daří, s pozdravem Kolář Ladislav
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika