Jehličnany do zamokřené půdy?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 14.170 (?) 
2.11.2014 17:06

Myslím, že borovice podceňujete. V trvalém zamokření roste P.x pseudopumilio. Blatka by měla snést vyšší hladinu spodní vody. Otázka je jestli seženete vhodný ekotyp. Blatka bývá v zahradnictvích často zaměňována s borovicí pyrenejskou. Možná i borovice černá by to snesla. Viděl jsem ji použitou při rekultivacích na hodně extrémních stanovištích.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 10.11.2014 8:39

Zkuste se obrátit na Sempru Mažice, tam k záměně za borovici pyrenejskou nejspíše nedojde. Tam je doma blatka. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 2.11.2014 18:01

Vemte si borovici kleč na "Labské louce". Když taje sníh, je voda i nad terénem, jinak celoročně v suti cca 1/2 metru pod povrchem. špatná kombinace by byla trvalé podmáčení a těžká půda. Pokud uděláte mírně vyvýšenou skalku, v které bude kotvit pařez se svrchí částí hlavních kořenů, tak kolísání hladiny v rámci dolní části výsadbové jámy vyplněné směsí písku a hrabanky (rašeliny, listovky a kompostu) určitě nepovede k chřadnutí borovic.

Další možností jsou roubované kultivary na podnože snášející vysokou hladinu podzemní vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.133 (?), 2.11.2014 23:19
Díky moc všem za cenné rady. PS. Borovice černá mi bohužel chradne. Je oproti stejnemu kultivaru vysazenému na vhodnější místo taková chudinka.ridka, kratší jehlice... no, Nic moc.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 3.11.2014 12:07

a jakou máte pod ní půdu? Těžkou nebo písčitou?

Nevýhodou vysoké hladiny podzemní vody je i vyplavování živin, proto je potřeba hnojit tak, aby uvolňování živin bylo postupné a především co nejvíce řízené potřebou kořenů. Proto se například dusík pro vodní a bahenní rostliny dodává v močovinoaldehydové formě nebo jako hrubě drcená rohovina. Fosfor jako málo rozpustný fosforečnan vápenatý (drcené kosti). Draslík ve formě alkalických živců nebo sorbovaný na alkalický zeolit, ....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.133 (?), 4.11.2014 12:13

právě že těžkou- až jílovitou. samozřejmě jsme kolem borovice vyměnili půdu, tak v průměru 1,5 metru, asi málo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 4.11.2014 18:22

Mám na zahradě jen velmi těžký jíl a vesele mě v něm roste přes 30 různých sbírkových borovic. I ty výše popisované metasekvoje a spousty dalších. V nejhorších místech (kde se nejvíce držela voda) mám udělané do hloubky 30 cm drenáže (mám velmi mírný svah). Standa to píše dobře. Pokud je hlavní "uzel" kořenů nad úrovní vody, neměl by být problém (na plném slunci). Na dobrém oslunění by to měla většina borovic zvládnout, dle mých zkušeností je na podmáčení nejcitlivější P. strobus. Popište lépe stav "vysoká hladina spodní vody". Je to na úrovni terénu nebo 50 cm pod ní?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.133 (?), 5.11.2014 15:43

Když zaprší, stojí voda i několik dní nad úrovní terénu :-/

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 6.11.2014 7:15

To není spodní voda. To běžným rostlinám tolik nevadí. Na jílových půdách zcela normální jev. Když kopete výsadbovou jámu (v období bez deště), v jaké hloubce se vám na dně objeví vodní hladina (které po vybrání zase doteče)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 112.7 (?), 9.11.2014 20:51

Zkuste Pinus uncinata "Rejvíz", mám ji 8 let v místě, které je bohatě zásobováno vodou z okapu, a roste dobře, ale pomalu. V letošním roce si udělala terminál, je cca 80 cm vysoká, hustá a jehlice mají zajímavou šedozelenou barvu. Má ale dostatek slunce!. Jinak souhlas s tím, že borovice blatky snesou hodně vlhká stanoviště. Jíl borovicím nevadí, mám 30 cm čenozemě a pod tím jíl. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika