Co chybí borovici, jak jí pomoci?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 102.197 (?) 
24.4.2015 6:43

Tak, vrták už mám a mohu začít vrtat.

V jaké vzdálenosti od kmene to navrtat (aby to bylo dostatečně blízko, ale abych nepoškodil kořeny)?

A co nasypat do děr? Napadlo mě, jestli by nebylo dobré např. do 2/3 hloubky díry nasypat jemný kačírek (frakce 4/8, který mi zůstal po stavbě) a zasypat to pískem. Kačírek je přeci jenom "vzdušnější" a zároveň by sloužil i jako drenáž. Ale nevím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 27.4.2015 22:50

Nejlepší by bylo nasypat písek kopaný, ale pokud ten kopaný nastavíte 1/3 až 1/2 kačírku, vyjde to zhruba nastejno. Samotný kačírek je bez filtračního obalu k ničemu. Do prázdných mezer se během 3 let vplaví jíl a borovice bude znovu chřadnout. Poškození kořenů tak metr od kmene se nebojte, však ony se rády obnoví vrůstáním do drénu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.197 (?), 29.4.2015 20:14

Děkuji za tipy.

Zeminu jsem navrtal v okruhu 70-100cm od kmene. Hloubka děr 70-90cm, průměr 10cm. Vysypané jsou směcí křemičiého písku a jemného kačírku. Tak jsem zvědavý, jestli to pomůže.

Při vrtání mě překvapilo, že i ve vzdálenosti cca 70 cm od kmene stromu bylo jen velmi málo kořenů. A také to, že v hloubce nějakých 50cm se již jíl drolil (byl dost suchý). Horní vrstvy byly naopak vlhké až moc. Prostě "krásná" zemina... :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 29.4.2015 21:05

Dejte fotky, pokud máte.

Ale sám dobře vím, že když se zápalem pracuji, nemám myšlenky na fotodokumentaci...wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.197 (?), 30.4.2015 21:47

Máte pravdu. Při vrtání jsem vrtal s takovým zápalem, že bylo funění určitě slyšet i u sousedů. Pak jsem vše zamaskoval a "odpadl" únavou. Jinými slovy - na focení jaksi nezbyl čas... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.197 (?), 28.9.2015 10:39

Tak mám dílčí poznatek po pár měsících.

Po provzdušnění a pohnojení se barva jehlic dost spravila. Zejména letosní přírůstky mají správnou barvu, jsou ale menší. Uvidíme, jak to bude vypaat na jaře.

Na loňských přírůstcích jsou ale dobře patrné žluté "kroužky" (téměř na každé jehlici loňského přírůstku jsou 2-3 "kroužky" tloušťky cca 2mm, jasně žluté barvy - viz foto). Co myslíte, jedná se o již na jaře řešený problém živin/přemokření/nedostatku vzduchu nebo o nějakého škůdce/nemoc?

Díky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.66 (?), 31.10.2015 20:39

Borovice se hodí na písčité, kamenité podloží s dobrou drenáží, odvodnění od nadbytku vody. Myslím si, že to jílem, nebude, vypadá to na nějakého parazita, zkuste i ted posříkat Mospilanem, nic tím, nezkazíte... po 14 dnech zopakovat, na 10 litrů vody 50mg Mospilanu. Pokud borovice doted rostla a pak začla chřadnout, zeminou to nebude, když jste psal, že je v nižší úrovni zemina lepší...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika