Cílené poškození stromů nebo těžba pryskyřice?



Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 78.222 (?)
9.6.2010 23:02

Ta cyklostezka tam bude již určitě nějaké to desetiletí.Před deseti lety si pamatuji, jak jsem tamtudy jezdil na kole a to již byl asfaltový povrch docela rozrušený, teď je celý nově udělaný.Jestli to tam lesáci zapomněli, tak to je jejich velká blbost a velká nezodpovědnost.Zase na druhou stranu, pokud tyto borovice vykácí, na určitém místě zbyde akorát několik listnáčů a jinak nic.

Co jsem koukal, tak Kladno celkově,,kašle" na zdravotní stav stromů kolem komunikací.Několik let stál na rohu jedné křižovatky suchý smrk vedle polosuché břízy, ve větru se smrk vysoký cca 15 m zlomil asi 3-5 m od špičky a opřel se o břízu.Nechci si domyslet, co by se stalo, kdyby špička projela střechou osobního auta.Než smrk pokáceli, uběhly asi 3-4 měsíce.Dále kolem železnice a silnic vedoucí skrz nebo u lesa je nepočítaně suchých borovic již bez kůry (tloušťka kmene odhadem 10-30 cm) ve vzdálenosti několika m od komunikace.Vždy, když kolem jedu autem, tak si v duchu říkám, ať tam ještě pár minut vydrží, než ji minu.Z vlaku pozoruji, když zastaví v lese před návěstidlem, že mají již značně ztrouchnivělý kořenový krček, pokud se to tak dá nazvat.Možná to je jen problém ve vlatnictví pozemků, kde suché stromy stojí, ale město podle mne má nějaké páky na odstranění takto rizikových suchých stromů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 78.222 (?), 9.6.2010 21:34, zobrazeno: 9187x

Minulý týden jsem si všimnul, že v lesoparku u Kladna jsou zvláštně poškozené pouze borovice a jen podél části cyklistické stezky.Dnes jsem si vzal foťák a vše nafotil.Připadá mi poněkud divné takto narušovat stromy u cesty, kde se denně pohybují stovky, ne-li tisíce lidí, když mají na to celý les.Některé stromy jsou už vyhnilé a dle mého názoru hrozí riziko pádu, na to mi ale bohužel došli baterie a nestačil jsem to vyfotit.Tyto stromy se nachází na cca 10-150 m úseku podél cyklostezky za aquaparkem.Láďa.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.150 (?), 9.6.2010 21:48

Těžba pryskyřice v lesoparku? Podél cesty, kde chodí lidé a je to tudíž na očích? Můj instink mi říká, že ty stromy se tam někomu nehodí, žádná těžba. Teda alespoň pokud jde o pryskyřici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.2 (?), 9.6.2010 21:55

Jasná těžba pryskyřice. Takhle jsme to dělali pře 40i lety. Dola byl ještě zatlučený takový kovový prvek a do něj se nasadil skleněný kalíšek, a do něj ta pryskyřice stékala. Nařezávali jsme to značkovacím nožem, kterým se označovaly stromy určené k normální těžbě. Ty nože se stále vyrábějí. Dle hojivého závalu u poranění je to hodně stará věc a spíš bych řekl, že je lesáci zapoměli pokácet. Tenkrát žádné lesoparky neexistovaly. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 134.105 (?), 9.6.2010 22:00

Asi je to hloupý dotaz, ale mohu se zeptat, na co je dobrá pryskyřice? Zatím jsem o tom neslyšel...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 9.6.2010 22:04

Jsou to velmi kvalitní suroviny pro chemický průmysl. Používají se na celém světě. Ty nejlepší úpravy třeba historického nábytku se dělají také pomocí látek z přírodních pryskyřic. A spousta dalších využití. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 78.222 (?), 9.6.2010 23:02

Ta cyklostezka tam bude již určitě nějaké to desetiletí.Před deseti lety si pamatuji, jak jsem tamtudy jezdil na kole a to již byl asfaltový povrch docela rozrušený, teď je celý nově udělaný.Jestli to tam lesáci zapomněli, tak to je jejich velká blbost a velká nezodpovědnost.Zase na druhou stranu, pokud tyto borovice vykácí, na určitém místě zbyde akorát několik listnáčů a jinak nic.

Co jsem koukal, tak Kladno celkově,,kašle" na zdravotní stav stromů kolem komunikací.Několik let stál na rohu jedné křižovatky suchý smrk vedle polosuché břízy, ve větru se smrk vysoký cca 15 m zlomil asi 3-5 m od špičky a opřel se o břízu.Nechci si domyslet, co by se stalo, kdyby špička projela střechou osobního auta.Než smrk pokáceli, uběhly asi 3-4 měsíce.Dále kolem železnice a silnic vedoucí skrz nebo u lesa je nepočítaně suchých borovic již bez kůry (tloušťka kmene odhadem 10-30 cm) ve vzdálenosti několika m od komunikace.Vždy, když kolem jedu autem, tak si v duchu říkám, ať tam ještě pár minut vydrží, než ji minu.Z vlaku pozoruji, když zastaví v lese před návěstidlem, že mají již značně ztrouchnivělý kořenový krček, pokud se to tak dá nazvat.Možná to je jen problém ve vlatnictví pozemků, kde suché stromy stojí, ale město podle mne má nějaké páky na odstranění takto rizikových suchých stromů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 10.6.2010 7:01

Jsou to velmi kvalitní suroviny pro chemický průmysl...

Ano. Borová pryskyřice je výchozí surovinou pro výrobu terpentýnu (spolu s lněným olejem ho používají výtvarníci při olejomalbě), používá se i při výrobě vosků na nábytek, býval i v kreémech na boty... Destilační zbytek je kalafuna, která má taky dost široké použití.

S přírodními smolami má hodně společného i kadidlo...

A co se týče povinnosti majitelů lesa - něco o tom vím, protože naše širší rodina les vlastní - letos strejda dostal pokutu, protože v termínu nestihl neodstranit několik uschlých stromů (ale na Kladensku to nebylo).

 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika