Záměna podnože u stromku z ovocné školky Mezice



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 45.252 (?) 
30.3.2014 14:19, zobrazeno: 57918x

Před 12lety jsem zakoupil jablon Rajka na A2 v Oš Mezice. Prvních cca 7let stromek rostl jako z vody a dělal jsem každoroční řez. Poté až do dneška stromek sice dosti plodí, spíše ale menší jablíčka, ale přírůstky jsou 0, slovy nula. Koruna má rozměr pouhých 2,5x2M. Je každoročně hnojen komplexním hnojivem, ale přírůstky nula a to i v lonském velmi deštivém roce, kdy vedlejší stromky měli přírůstky i metr... Myslím že na Rajce není podnož A2, ale nějaká intenzivní málorostoucí a tomu by odpovídala i ta menší velikost plodů, protože tyto intenzivní podnože vyžadují nezatravněnost a výrazné hnojení. Takže koupě stomků v u oficiálních pěstitel apod. je rovna sázce do loterie, co vlasně bude plodit a na jaké podnoži...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 18.68 (?), 30.3.2014 15:09

Pokud si to jen myslíte a nevíte to určitě, tak bych jistě nepoužíval tak příkrá slova. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.252 (?), 30.3.2014 18:13

Tak stromku jistě neschází nic než právě ta deklarovaná podnož A2. Vše tomu nasvědčuje. Ale vlastně můžu být rád že mám aspon odrůdu kterou jsem chtěl, že...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 30.3.2014 21:03

Pokud prvních 7 let rostl astromek jako z vody, tak máte tu deklarovanou A2.

To, že 12 let nehnojíte je věc druhá. I A2 potřebuje hnojení, pokud má mít přírůstky a koruna zmlazovací řez, pokud strom zbabčí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 30.3.2014 21:11

Jestli prvních sedm let stromek rostl jako z vody a teď nic, máte pravdu něco bude s podnoží.Tedy nemusí jít vůbec o záměnu a stromek můžete mít na A2,ale něco se nejspíš stalo s kořeny a teď nejsou schopny regenerace.Může k tomu přispívat třeba i nadměrná péče.Nadměrná výživa a zálivka právě ve Vašem domění, že máte jinou podnož, která potřebuje lepší výživu.Ale taky mohou být kořeny poškozeny natolik, že žádný postup stav nezlepší.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.252 (?), 30.3.2014 22:29

Tady zase někdo vůbec neumí číst. Nikde jsem nepsal že nehnojím 12let. Psal jsem že hnojím! Naučte se číst, než odpovíte tak drze Standa V.

Samozřejmě že stromek byl každoročně stříhán a to dosti, pokud měl nové přírůstky. Také je pořád hnojen komplexním gran. hnojivem brzo na jaře a někdy i v květnu, a vždy mu to stačilo. Nikdy nebylo třeba stromy obrývat a ničit trávu a jistě i nechtěne část kořenů tímto intentivním zásahem. Zkrátka sousední stromy při stejné péči rostou, ale tento ne a to ani loni, při tak velmi deštivém roce, kdy všechny stromy rostly ještě více.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 31.3.2014 7:23

Odpověď od p.Standy se mě teda arogantní nezdá ani omylem.Něco se Vám s jabloní stalo, nevíte co, takže preventivně kopete kolem.Mezice, i do těch, co Vám nezištně chtějí poradit.Přehlédnutí něčeho v příspěvku a pak nesprávná odpověď je spíše běžná.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?), 31.3.2014 9:26

stromek byl každoročně stříhán a to dosti, pokud měl nové přírůstky Nepomohlo by tomu stromu kdybyste ho začal řezat i přes to, že nemá přírůstky? Řez není za trest, že strom moc roste, má jiný účel. Možná jsme se chytli špatné formulace ve Vašem dotaze... Jinak: Jaký je to tvar? Jak vysoko máte očkování nad zemí? Dělá se u toho stromu nějaký "kloub" v místě srůstu podnože a štěpu (větší, nebo jiný než u ostatních odrůd na stejné podnoži)? Není kůra pod místem štěpování někde výrazně poškozená (nemusí to být vidět, může to být schováno pod na první pohled zdravě vypadající kůrou. Jinak k záměně podnoží může dojít, to se občas stane. Záměna A2 - M9 je i ve školce dost pochybná. Při přehlídce v řádce by si toho školkař všiml. Už možná při školkování,... Předem se omlouvám za aroganci s jakou si dovoluji se ptát na věci určitě zřejmé

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 45.252 (?), 31.3.2014 18:19

Opakuji znovu, že stromek byl každoročně stříhán a hnojen. Tvarem je spíše středokmen s vyšší protáhlou korunou cca až 3M výšky, jak to tak u mladých stromků v růstu bývá. Co na stromku mám stříhat, když má NULA lonských přírůstků cca 5let po sobě?? Leda starší dřevo, kterého má však tak akorát, koruna je dosti pečlivě založena, není v žádném případě přehoustlá. Místo štěpování je z největší pravděpodobností zarostlé v trávě či max. 5cm utopeno, stromky tak sázím desítky roků a nikdy nebyl problém, nechci aby trpěli ještě více letním suchem, když mají štěpování jako u někoho 7-17cm nad terénem. Kouknu se schválně kde přesně je místo štěpování. Děkuji za věcné odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 31.3.2014 18:40

Omlouvám se, jestli Vám připadla moje odpověď arogantní. Mně například Váš názor, že je jiná podnož zjištěná jednoznačně až po 12 letech připadá trochu zavádějící. Faktorů je mnoho od nesprávného hnojení, kdy jste nedával "dusík navíc pro trávu" a tím přehnojil fosforem, přes zpravokořenění utopeného stromku až po docela prostou virózu přinesenou hmyzem.

A zmlazení je řez do starého dřeva, pro někoho velmi psichicky náročný, protože si nedokáže představit, jak výrazným "poškozením" stromu mu vlastně pomůže.

Můžete-li dát fotky nejen předmětného stromu, ale i referenčních v okolí a detail trávníku, budu velmi rád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika