Zákrsek Denar - jak řezat



host - 71.218 (?)
21.3.2014 10:54

Děkuji všem za odpovědi. Dám tedy delší oporu a přivážu. Zastřihnu a uvidíme co z toho nakonec bude :-) Snad pěkně poroste. Jinak je o něj myslím postaráno, půdu kolem sice nekypřím, ale přihojeno na jaře bylo, přihozen kompost a přes sezonu mulčováno trávou kvůli vysychání. Za sucha i zaléván. Měl v loňském roce dokonce 13 jablek. Možná kvůli proto moc nepřirostl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Silva - (9) - 71.218 (?), 20.3.2014 10:34, zobrazeno: 8552x

Dobrý den, prosím o radu zkušenější. Mám zákrsek Denar viz foto. Roste tak nějak nepravidelně. Jak byste ho upravili? Nastudovala jsem o řezu kde co, no ale střihnout do toho stromku mám přeci jen obavy, abych to neudělala špatně. Díky moc.

Denar
Denar
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 20.3.2014 11:14

Zdělte prosím název, druh podnože na které je stromek "udělán",je to podstatná informace vedoucí k dalšímu určení postupu při zapěstování budoucí korunky.Údaj najdete na prodejním štítku, cedulce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Silva - (9) - 71.218 (?), 20.3.2014 12:39

Jestli jsem to debře přečetla, tak by to mělo být M9.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Silva - (9) - 71.218 (?), 20.3.2014 12:48

Omlouvám se, opravuji je to M26. Spletla jsem si štítek z jiného stromku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 20.3.2014 13:33

M26 je dobrá podnož, vhodná i do travního drnu.Podnož dobře koření, později možnost odstranění opěrného kůlu.Sdělte, zda chcete vytvořit vřeteno s nízko založenou korunkou, nebo preferujete zákrsek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Silva - (9) - 71.218 (?), 20.3.2014 18:33

Chci se pokusit o vřeteno :-) Dle fotografií nalezených na netu se mi to zdá šikovný tvar do menší zahrady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 20.3.2014 19:22

Pokud chcete klasické vřeteno, jsem nucen to respektovat.Zastřižení letorostů znázorněné červenou čarou podpoří vzniku bočního obrostu, což je žádané, protože na něm vznikají květní pupeny.Zelenou šipkou na oblouku je vyznačen prostor, kde by mohl vzniknout nový terminál, pokud v těchto místech vznikne nový výhon, zapěstujte jej pro tento účel.

Pokud by jste se rozhodla pro tvar zákrsku se zapěstovaným vyšším kmínkem, tak stačí odstranit nejnižší obrost(tři, čtyři spodní větve).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 20.3.2014 21:38

Nebyl bych tak razantní Vypadá to, že stromek přirůstá a ve spodní části je cca 5 větví. Není to z fotky uplně jasné..

K stromku bych píchnul bambus, terminál vyvázal, lehce zakrátil a odstranil konkurent. Větvyčky v základu koruny bych vyvázal a zakrátil v jednoletém dřevě. Tu co je silnější než 1/2 terminálu bych ohnul pod vodorovnou rovinu, ty slabší bych vyvázal nahoru a případně jim pomohl zářezy nad rozvětvením. Stromek bych okopal či namulčoval, dodal dusík a vodu.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 116.166 (?), 20.3.2014 22:42

Hlavná os stromčeka je priviazaná ku krátkemu kolíku a ohnutá vpravo. Vymenil by som kolík za dvojnásobne dlhší a priviazal k nemu na 3 miestach (PVC-páskou) spomínanú vertikálu. Najdlhší bočný výhon vľavo by som skrátil o 2/3, ostatné cca o 1/3. M26 je síce menej náročná na agrokultúru ako M9, ale napriek tomu by som nezatravňoval až na doraz ku kmienku. Zdá sa, že naštepená odroda nemá moc bujný rast, alebo bolo nedostatočné štartovacie zásobné hnojenie pri výsadbe. Všetko sa dá napraviť. Pozor na hĺbku rýľovania- M26 korení pomerne plytko! Za suchého počasia nezabúdať na závlahu, jablone, najmä v ľahkých pôdach a na typových podpníkoch, sú na zavlažovanie náročné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 71.218 (?), 21.3.2014 10:54

Děkuji všem za odpovědi. Dám tedy delší oporu a přivážu. Zastřihnu a uvidíme co z toho nakonec bude :-) Snad pěkně poroste. Jinak je o něj myslím postaráno, půdu kolem sice nekypřím, ale přihojeno na jaře bylo, přihozen kompost a přes sezonu mulčováno trávou kvůli vysychání. Za sucha i zaléván. Měl v loňském roce dokonce 13 jablek. Možná kvůli proto moc nepřirostl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika