Rubinola



Stránky: 1,  2   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.170 (?) 
6.12.2013 23:22, zobrazeno: 19119x

Zdravím

Dobrý den. Je na čase si zase kousnout do sladkého jablka.

Rubinola... To je ten nejlepší červenoplodý rezistent, který existuje. Je to plně nahraditelný Rubín v odolné serii. Na opavsku má tato odrůda problémy se silnou citlivostí na mrazové desky.

sadař vlada

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.170 (?), 7.12.2013 0:08

Zdravím

Jako první si sám sobě odpovím. Pro Rubinolu je teplý Prosinec a následně krutý Unor snad i Leden hotová pohroma. Hlavně to odnáší kmen Rubinoly a to je jedno na které podnoži silným roztrháním kmene a kosterních větví.Proto jako prevenci doporučuji při oznámení počasí silné mrazy a to byť v noci obalit kmen pytlovinou a to jak Rubinolu plus Rubín a Bohémii tak i meruňky s broskví a mladý ořech. Jestli mi nevěříte tak to prosím udělejte už pro ochranu Vašich peněz a stromek bude vděčný.Já osobně balím citlivé stromky do pytloviny pokaždé jakmile v počasí oznámí trvale nízské teploty a mrazy. pro mě je impulz noční teploty - 10' C.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 19.196 (?), 7.12.2013 6:30

Dobrý den. Pěstuji asi 15let několik stromů Rubinoly, ale s roztrháním kmene nebo větví jsem se zatím nesetkal. V minulých letech u nás bylo dokonce i pod -20°C. Tento problém tedy zatím neřeším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 7.12.2013 10:21

Pane vimon Vy Rubinolu neřešíte, ale taky nevíme v které oblasti tuto Rubinolu máte. Před 2lety jsem také vysadil Rubinolu,(ZL192m) ale pan Vlada mne vystrašil. Po shlédnutí do uživ. nastavení zjišťuji, že sadaří ve vyšší poloze než já.Zahrádkaření a sadaření souvisí s počasím, nadmořskou výškou a polohou.Proto zahrádkáři uvádějte přibližně polohu svých pozemků na kterých hospodaříte!  Viz příspěvek : Všem registrovaným uživatelům!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.12.2013 11:22

Jojo, kmínek mé 14-leté Rubinoly je znetvořen a zeslaben přesně, jak popisuje p. Vlada. To 9-leté vřeteno Rubínu, také na slabé podnoži, zatím mraz. deskami netrpí. Je však na poměrně chráněném stanovišti. Mám však u něho podezření na bakteriální infekci v oblasti kořenového krčku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 39.14 (?), 3.4.2014 10:02

Dobrý den, spěchám pro radu k pěstitelům jabloně Rubinola a Topaz. Tyto dva stromky jsem zasadila před 8 lety, korunky jsou krásné, stromy netrpí žádnou viditelnou chorobou a přesto ještě pořádně nezarodily. Možná nemají v okolí vhodné opylovače, možná se jim ve zdejších podmínkách nedaří. Nebo prostě dělám něco špatně. Poloha je cca 330 m, Krnovsko - Pietrowické pohraničí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 1.106 (?), 4.4.2014 15:04

Co je to "pořádně" - měly alespoň 1 plod?

Rubinola na M9 u mě rodila po 2 letech - jaké máte podnože?

Topaz je znám svou línou plodností.

Zatím doporučuji vynechat řez, ohlídat si na jakém dřevě nasadí květy.  Někdy se přísným řezem odstraní květné pupeny. Nepřehánět hnojení N, přidat P, K. Zdravím - J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.14 (?), 5.4.2014 0:14

U Rubinoly je na lístku uvedena podnož M IX (římská devítka). U Topazu je to dosti rozmazané, takže to lze číst jako KG, KQ, KS nebo také K9.

Tím, že zatím pořádně nezarodily, jsem měla na mysli, že kupř. v roce 2013 měla Rubinola asi 10 plodů, z nichž nakonec zůstaly 4 a ještě červivé.

Topaz měl asi 25 - 30 jablíček, ale drobných a různě zdeformovaných. Pravda však je, že chuť měly výbornou.

Přesto se mi zdá, že po tolika letech by mohly plodit více.

Ostatní stromky, stejně staré, např. meruňka Maďarská, broskev Redhaven, švestka Gabrovská, ryngle Althanova, třešeň Germersdorfská atd. plodí docela slušně už 3-4 roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 32.81 (?), 5.4.2014 8:17

Květů mají také málo, nebo naopak dost? VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.14 (?), 5.4.2014 16:09

To je právě to, že už třetím rokem jsou vždy stromky obsypané květy. Pak se ukážou malinké plody, které během léta pomalu padají a padají až tam zbude pár kousků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika