Roubování za kůru



host - 168.17 (?) 
2.4.2016 21:37, zobrazeno: 6632x

Dnes mi kolega, který udává, že se v tom vyzná narouboval 2 jalboně rouby za kůru. Jelikož až večer jsem se dočetl, že se má roubovat tímto způsobem až v době proudění mízy, tak mám pochybnosti o úspěchu tohoto roubování. Kůra sice částečně se dala odloučit, rány byly dobře ošetřeny Arbosanem. Bydlím v pošumaví 460 mn.m.,jabloně již začaly rašit.Můj dotaz se týká, zda je šance na ujmutí takto předčasně roubovaných za kůru roubů.A za jak dlouho poznám, zda se ujaly.

Díky Mirek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 231.250 (?), 21.4.2016 17:33

Začátek dubna, toho bych se nebál. Když má podnož mízu a jde oddělit kůra, tak v mírných zimách roubuju za kůru už od konce února a na jabloni se stejně chytí všechno. Ujmutí se pozná tak, že se rouby nescvrkávají a časem začnou rašit.

Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pepsy - (22) - 236.1 (?), 21.4.2016 20:37

Rouboval jsem letos za kůru renklódu, některé rouby se neujaly, což je znatelné, že ani nenarašily, ale u ostatních je znatelný rozdílný vývoj- některé rouby mají skoro listy, některé jsou pouze výrazně narašené do běla, jiné jen narašené - je normální, že se ty rouby, ač roubované ze stejných roubů ve stejný den na stejný strom, vyvíjejí nestejnoměrně? Nebo se ty méně vyvinuté již neproberou k listům a zaschnou? Jsem letošní elév v roubování, tak děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 21.4.2016 21:35

Je to normální. Roli hraje i fakt, že každý roub má jiný řez a jinak těsný spoj mezi kambiálními pletivy. 
    Já s roubováním renklód (a slivoní obecně) za kůru ještě počkám

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 21.4.2016 22:19
Já chtěl taky počkat ještě nějaký týden po odkvětu, ale rouby už začínají rasit. Budu muset někdy příští týden.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pepsy - (22) - 236.1 (?), 21.4.2016 22:20

Děkuji, tak nějak jsem to tušil - děti taky nerostou každé stejně :-). Je tedy stále naděje, že ty narašené se s mírným zpožděním proberou?-rouby nejsou zcvrklé a vypadají vitálně. Vím z pročtených předchozích diskuzí, že pan Vysloužil má zkušenost, že v míze po odkvětu je to u slivoní nejlepší, ale neměl jsem vhodné rouby, co by nezačaly rašit, tak jsem musel cca před měsícem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 22.4.2016 14:03

Vyzkoušejte si nanečisto, jak teče míza - jak se odlupuje kůra - ten týden po odkvětu. Myslím, že Vás to přesvědčí. Pokud kůra u peckovin nejde zcela snadno odloupnout, raději roubuju kopulací (silnější v nouzi do rozštěpu, ale výsledky mám horší). Pokud nařežete rouby v prosinci, v pohodě do květu vydrží svěží, nenarašené,. nezaschlé. a to jen zapíchnuté ve stínu v zemi - ostatně jsem to před pár lety nafotil, můžu i nyní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.125 (?), 22.4.2016 17:58
Ja som zaciatocnik vo vrublovani, ale mam osvedcene triky ako napr. vrublovat v obdobi tyzden pred splnom az do splnu, kedy miazgu stupa do konarov z korenov, namiesto vrublovacej pasky pouzivam lepiacu pasku, vruble ked sa zacinaju scvrkavat, tak odrezat koniec a strcit do vedra s vodou pred vrublovanim, vruble rezem vo februari alebo marci ked orezavam stromceky vrublujem do razstepu, hrubsie podpniky za koru a uspesnost je velmi vysoka, pred mesiacom som vrubloval hrusky za koru, aj razstep a vsetko uz raší. Minulorocne vruble taktiez vsetky rastu, aj ked som pouzil vselijake poscvrkavane vruble...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika