Okousané jabloně



Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 57.54 (?)
22.2.2010 16:07

Já tomu rozumím tak, že kmen je zachován.Použijte rouby, pokud v koruně nějaké možno odebrat.Nebo sežeńte rouby jiné, roubujte 2 rouby za kůru.Na nepoškozený kmen. Pupeny z roubů obrostou a vytvoří budoucí korunu.Samozřejmě pokud máte dost peněz, můzete zasadit jiné... Kmínky natírám odpuzovači používanými v lese. Ještě lepší je, když pytláci s h. lístky vymlátí všechny zajíce ve vašem okolí.. Pak ušetříte za nátěr. U nás není zajíčka.Všichni skončili v troubě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 217.116 (?), 19.2.2010 15:55
Máme teď taky problém s okusem. Máme ovocné stromky tři roky po výsadbě, nikdy tady nebyli ani zajíci ani srny, tak jsme nedávali žádnou ochranu. Ale letos jsme právě zjistili, že všechny kmínky jsou okousané. Zkusíme je ještě zachránit stromovým balzámem, jak píšete. Ale mám dotaz, ten nátěr provést hned teď nebo až na jaře a teď kmínek jenom něčím obalit proti mrazu a tak? Moc děkuji za radu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?), 19.2.2010 15:59

Pokud není okus ve větším rozsahu, zatřel bych to hned, jak je to možné. Pokud však je kmínek ohoblovaný dookola, zvážil bych místo původních stromků výsadbu nových. 
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 200.106 (?), 19.2.2010 16:10

Taky bych to udělala hned, pouze stačí dobře začistit poškozená místa a zatřít. Navíc stromový balzám se prodává v dvojím provedení-použijte zimní úplně v pohodě. Stalo se mi to před pár roky s mladou hrušní. Po ošetření balzámem se sice trochu zpomalil růst, ale rána se krásně už téměř celá zacelila a hruštička plodí. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 19.2.2010 16:16

Letošní rok je v tomto směru nepříznivý, nebude to za 50 let poprvé, co budu obnovovat výsadbu, naštěstí si sadbu nekupuji a roubuji sám.Letos nové odrůdy přeroubuji do větví starších zákrsků, na které už zajíci nejdou a dodám na zimu víc větví (hlavně jabloní)k ohlodání.Letos ohlodali všechno beze zbytku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenpel - (49) - 0.235 (?), 22.2.2010 15:22

Zdravím, já jsem minulý týden po pravidelné kontrole zahrady doslova brečela,...Dva dny před tím bylo vše v pořádku. Za dva dny stihl zajíc sežrat 15 ovocných stromků. Všechny vysazené tři roky - všechny kmínky obalené chrániči, ale je tolik sněhu že dosahl na koruny. Rány jsem zamázla voskem a obalila vše bílou netkanou textilií. Podle toho jak tu píší zkušení, by neměl být problém s obrostem, pokud nemám poškozené kmínky? Jsou už parádně zakořeněné. Většina je roubovaná dole jeslti se nepletu? Akorát jedna ryngle je roubovaná na hoře. Tak asi bude výhodnější stromy ponechat když jsou zakořeněné asi že? Ale některé mají opravdu jen ty obalené kmínky,...Fakt děs,...hrozný pohled.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 57.54 (?), 22.2.2010 16:07

Já tomu rozumím tak, že kmen je zachován.Použijte rouby, pokud v koruně nějaké možno odebrat.Nebo sežeńte rouby jiné, roubujte 2 rouby za kůru.Na nepoškozený kmen. Pupeny z roubů obrostou a vytvoří budoucí korunu.Samozřejmě pokud máte dost peněz, můzete zasadit jiné... Kmínky natírám odpuzovači používanými v lese. Ještě lepší je, když pytláci s h. lístky vymlátí všechny zajíce ve vašem okolí.. Pak ušetříte za nátěr. U nás není zajíčka.Všichni skončili v troubě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 22.2.2010 18:53

Pokud jsou u vašich stromků okousány pouze větve, tak stromky porostou. Poškozené větve na jaře vhodně zakraťe, případně některé odstraňte úplně a zbylá okousaná místa zatřete stromovým balzámem.Určitě doporučuji stromky ponechat.

Jinak mám připomínku k p. Dukatovi, a to, že u nich nejsou zajíci

 je z naprosto jiných důvodů než píše!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.46 (?), 25.2.2010 20:28

Mám ten samý problém a doporučil bych Sanatex.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 116.56 (?), 26.2.2010 9:45

Tak vidím, že nejsem jediná poškozená. Dnes ráno mi málem oči vypadly. Všech 13 jabloní je okousaných na kmenu i větvích. Byly vysázeny na pěstování na drát, takže jsou nízké. Neokousané je pouze to, co bylo pod sněhem. Celou zimu nebylo kolem stromků vidět žádné stopy. Pozemek mám oplocen. Stromky jsou z jara loňského roku a byly jezky zelené. Peněz navíc nemám a je mi líto stromky vyhodit, když hezky zakořenili. Mám šedý stromový balzám, prý nejlepší. Ale mám i takový, co je jako klej. Který mám použít? Nejraději bych použila kravince s jílem, ale je nemám kde sehnat. Věřím léty ověřeným receptům. Pomůže zatřít stromky šedým balzámem a obalení jednou vrstvou textilní fólie? Tak jsem kdysi léčila velké rany po radikálním řezu. Děkuji. Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.2.2010 10:02

Myslím, že druh balzámu není rozhoující. Kacířsky řeknu, že možná není až tak velký rozdíl, jestli rány zatřete nebo ne. Důležité je, kolik vodivých pletiv zůstalo zachováno. Jsou-li stromky okousány dokola až na dřevo, nevěřím v zázračný účinek balzámu, kravince, ani gumových popruhů,  vzdor mnoha ústním i páísemným sdělením.
   Určitě je dobré rány začistit, zatřít, obalit, stromky zakrátit. Při nestoudných cenách stromových balzámů  (ať už na bázi disperzí či pryskyřic) je na zvážení poměr ceny těchto přípravků a nové sadby. Jinak ale zakořeněné stromky nevyhazujte, vyrazí ze spících pupenů na neporušeném kmínku pod sněhem rychleji než nově zasazený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika