Odrůda vhodná pro alergiky?



host - 183.140 (?)
4.12.2014 12:14

Santanu považuji za nadějnou raně zimní odrůdu, u nás je již snědená. evidentně nemá problém se strupovitostí, a letos bez jakékoli ochrany měla nádherná velká a vyrovnaná jablka. david

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Fawn - (4) - 83.159 (?), 5.8.2009 22:24, zobrazeno: 27116x

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti ktrerá odrůda je vhodná pro alergiky. Bohužel jsem alergik a když sním syrové jablko tak začnu kýchat a pálí mně v krku. Na internetu jsem našel informace existují některé většinou starší odrůdy které nejsou tolik alergenní. Už párkrát se mi stalo, že jsem v létě někde ze stromu utrhl jablko a žádná reakce nepřišla. Naproti tomu když koupím jablka v obchodě tak vždycky spolehlivě kýchám. Jablka velmi miluji a někdy ho sním i když vím co bude následovat. Kdyby měl někdo nějáký tip tak budu rád.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 31.135 (?), 6.8.2009 11:13

V Holandsku a Nemecku pestujú odrodu Santana ktorá je rezistentná a vraj je vhodná pre ľahších alergikov.Zohnať ju však bude asi problém. Zdroj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 93.86 (?), 6.8.2009 13:53

Díky za tip, to vypadá že bude jablko pro mně. Švagrová má květinářství a jezdí do holandska pro zboží, tak se ji zeptám jesli by se po této odrůdě nemrkla. Na internetu jsem našel i informace o výzkumném projektu EU jenž má za cíl pomoci vypěstovat jablko s minimem alergenů. Ve zpravodaji ovocnářské unie 04/2005 zase psali že se soudruhům ze Švédska podařilo vypěstovat novou odrůdu s pracovním označením B0654 která je také také vhodná pro alergiky. No jěště vypěstovat třešně bez pecek a na světě bude hned líp.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 246.18 (?), 19.11.2011 12:13
Moje zkušenosti s jablkem Santana jsou velmi dobré. Od přítele sadaře z jižní Moravy jsem letos získal bedýnku těchto jablek a okamžitě se staly těmi nejoblíbenějšími jablky pro celou moji rodinu - jen se po nich zaprášilo. Jablka na fotce jsou veliká 80 mm, chuť je příjemně vyrovnaně sladkokyselá a mimořádně šťavnatá. Dužnina má svoji jemnou charakteristickou vůni a je pouze středně tvrdá, čímž se snadno kouše. Na internetu jsem pátral po původu této odrůdy a zjistil jsem, že pochází z Holandska z křížení Elstar x Priscilla a je to rezistent na strupovitost s genem Vf. Poznámka k rodičovským odrůdám : Elstar má původ z křížení Golden Delicious x Ingrid Marie a Priscilla zase vznikla z křížení Starking Delicious x hybrid PRI 610-2 s genem Vf. Santana je raně zimní jablko, neboť ten sadař ji sklízí současně s Rubínem, takže je určitě vhodná i do vyšších poloh. Na holandských webových stránkách jsem dále zjistil, že tato odrůda je vhodná i pro lidi s mírnou alergií na jablka. V nabídce stromků jsem ji u nás našel pouze v ovocné školce ve Strážnici za 145,- Kč v kontejneru. Mně už získaný roub dobře roste, takže snad za 1- 2 roky se první plody předvedou i u mě na zahradě. Santanu jsem také viděl na několika výstavách ovoce v Olomouci, Hodoníně či Vyškově, kde byly plody ještě více vybarvené do červena. Máte někdo z přítomných diskutujících nějaké další pěstitelské zkušenosti s touto jistě zajímavou odrůdou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 6.8.2009 22:00

Pokus x omyl - alergie nejsou homogenní ve svých vlastnostech, to znamená, že "čistě nealergenní" může konkrétního senzibilizovaného alergika klidně i zabít...

Podotýkám, že pokud máte prokázanou konkrétní alergickou odpověď na konkrétní potravinu, je její další požívání "taháním tygra za ocas".

Jednou jste senzibilizován a každé další setkání s alergenem může být zdraví poškozující až život ohrožující. Pokud se zeptáte na názor ošetřujícího alergologa, bude opakovanou expozici známým alergenem jistě považovat za nepříliš uvážené jednání.

Zajímá-li Vás problematika více, přečtěte si knihu Dr. Fuchse - "alergie číhá v jídle a pití"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 90.168 (?), 6.8.2009 23:20

Asi záleží na co přesně jste alergický, jestli na jabko, nebo třeba na chemii používanou pro pěstování... Jinak souhlas s Alím - tahat tygra za ocas není to pravé...   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Fawn - (4) - 93.86 (?), 7.8.2009 9:07

Alergií trpím zhruba od svých 15 let, mám pylovou alergii(bříza, habr..) která je křížená, jak to u těchto alergií většinou bývá s alergií potravinovou(jablka, mrkev, broskve, ořechy). Reakce na potraviny je většinou mírná, tekže nějáké kýchání a někdy jenom pálení v ústech. Reakce je pouze na syrové potraviny, po uvaření je vše ok. Metodu pokus x omyl jsem zkoušel na jablka kupovaná v obchodě, ale bez úspěchu. Pak jsem si v létě na výletě utrhl jablko ze stromu a žádná reakce nepřišla. Tak jsem začal na internetu hledat informace a dozvěděl jsem se, že alergikům v naší zeměpisné oblasti ponejvíce vadí v jablkách alergen s označením Ma l d1. A právě tohoto alergenu by mělo být v některých starších odrůdách méně, nebo dokonce(jak psal host) v holandské odrůdě Santana by neměl být vůbec. Jinak souhlasím že alergie se neprojevuje vždy u každého stejně, například švagr má alergii na pyl stejnou jako já a jablka jí bez problému,  ale vadí mu ořechy. Díky za tip na knihu, určitě se po ní podívám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 253.166 (?), 3.12.2014 15:45

Dobrý den, pro vás asi pozdní reakce po tolika letech, ale náhodou jsem narazila na tento přispěvek při hledání jabloně s názvem Santana. Ta alergie na jablka v obchodě je způsobená tim, že v jablku se proměnily jednoduché cukry ve složité pomocí zrání jablka. Také mám takovou alergii, že po utržení ze stromu nic a poté týž odrůda ve sklepě nějakou dobu ležící už nemožno konzumovat z důvodů alergie. Mluvím o vlastní sklizni jablek. Odrůdu Santana jsem koupila u sadaře tento víkend, sklizená jsou minimálně 2 měsíce a snědla jsem jich minimálně kilo a nic se mi nestalo. Takže koupím stromek a určitě budu pěstovat. Navíc jsou výborná a ohromě šťavnatá.Držím palce, vyzkoušejte. Hanka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.114 (?), 3.12.2014 17:32
Jednoduché cukry se ve složité nepromění, to si nějak pletete.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 183.140 (?), 4.12.2014 12:14

Santanu považuji za nadějnou raně zimní odrůdu, u nás je již snědená. evidentně nemá problém se strupovitostí, a letos bez jakékoli ochrany měla nádherná velká a vyrovnaná jablka. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika