odlomená větev - co s ní?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?)
12.5.2008 11:19

Myslím, že ponecháním přivázané větve stromku neublížíte. To, že opadaly květy a listy nemusí nutně znamenat, že větev odumřela, může to být dočasná reakce dřeviny, která není schopná listy vyživit. 
   Jabloň ale není zlatice - ta regeneruje snadno a koření i z řízků. Jestli ale v místě nalomení zůstala část kůry s lýkem, nejspíš se přihojí. Pokud se úplně oddělila, je samolzřejmě snaha zbytečná, lepší je dočista rány zaříznout a zatřít.
   Budete-li ohýbat kolmo rostoucí výhony, lepší než závaží je možná rozporka. Někteří zahradníci dokonce ohýbají větve na druhou stranu - tzv přes střed - i když to zezačátku divně vypadá, nerozlomí se.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 44.26 (?), 12.5.2008 11:08, zobrazeno: 16862x

Vlastní hloupostí jsem zavinila, že se mi odlomila větev na mladé jabloni (3 roky stará). Jablůňka má větve přisedlé ke kmínku v dost ostrém úhlu a někde jsem se dočetla, že by se měly zatížit a úhel by se měl zvětšit, aby rodily. Tak jsem větev zatížila, ale druhý den se zlomila. Bylo mi jí strašně líto, tak jsem ji přivázala lýkovým provazem pevně zpátky. Stejným způsobem se mi vloni podařilo zachránit větev u zlatého deště. Přirostla a po zlomenině není skoro památky. Jenže se mi teď zdá, že u jabloně to asi fungovat nebude. Stalo se to 1. května když kvetla, ale zdá se, že větev už uschla. Vím, že teď asi kroutíte hlavou nebo se z ni rovnou chytáte, ale může mi někdo poradit, jestli mám ještě počkat, nebo větev radši odstranit? Díky za všechny rady. Nešťastná zahradnice.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 12.5.2008 11:17

Záleží na konkrétní situaci, ale u tři roky starého stromku se i taková rána zahojí rychle a navíc je šance že se probudí spící očko někde blízko rány.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 12.5.2008 11:19

Myslím, že ponecháním přivázané větve stromku neublížíte. To, že opadaly květy a listy nemusí nutně znamenat, že větev odumřela, může to být dočasná reakce dřeviny, která není schopná listy vyživit. 
   Jabloň ale není zlatice - ta regeneruje snadno a koření i z řízků. Jestli ale v místě nalomení zůstala část kůry s lýkem, nejspíš se přihojí. Pokud se úplně oddělila, je samolzřejmě snaha zbytečná, lepší je dočista rány zaříznout a zatřít.
   Budete-li ohýbat kolmo rostoucí výhony, lepší než závaží je možná rozporka. Někteří zahradníci dokonce ohýbají větve na druhou stranu - tzv přes střed - i když to zezačátku divně vypadá, nerozlomí se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.26 (?), 12.5.2008 11:39

Díky za rady i za naději :-) Počkám a uvidím. Větev držela na kůře, všechno jsem pevně stáhla provazem, teď to vypadá jako zafačovaná zlomená noha :-) Chodím ji denně přemlouvat, ať se chytne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 87.179 (?), 12.5.2008 12:34

2-3 se mi to stalo rovněž na jabloni a 1 na hrušni-mladých stromkách. Nalomená místa-mezi kmínkem a větví-jsem potřela stromovým balzámem a ovázala tkalounem. Lze použít rovněž s úspěchem papírovou pásku, omotat pěkně několikrát kolem. Dnes jsou všechny nalomeniny na stromkách cca 3 roky staré, srostlo to u všech dobře. Od té doby si ale dávám větší pozor při zatěžování nebo vyvazování větví. Nejprve stáhnu dolů volněji a po čase, když cítím, že je vůle ohnout se či sklonit u větvičky větší, zátěž či napnutí úvazku zvýším. Míla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 12.5.2008 14:03

Přiznám se, že větve příliš neohýbám, nechávám výhony růst a pak je když tak opravuji řezem.  Ne že by ohýbání nebylo dobré, ale nějak se mi nechce nebo nestíhám. Myslím si ale, že nyní není ideální doba. Pletiva dřevnatí, myslím, někdy v srpnu, nyní teprve začíná bujný růst. Ohnutím výhonu dosáhneme, že z oček stihnou vyrazit dlouhé výhony kolmo vzhůru, kdežto pozdějším ohnutím by k tomu již nedošlo a stromek by nasadil víc květních.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 12.5.2008 18:23

No, mě se to stalo před měsícem u 3 leté meruňky ze stejného důvodu a měl jsem to od rodiny denně na talíři, protože je něžně upozorňuji (prý buzeruju),aby neulomoli při česání čehokoliv nějakou větev. Nicméně jsem větev zatlačil zpět do kmene a za asistence pevně stáhl roubovací páskou. Vypadá, že srostla. Před lety jsem nalomil asi 5ti letou větev s plody na vzrostlé jabloni a pokusně ji také stáhl roubovací páskou. Srostla a plody dozrály. Takže nebuďte nešťastná zahradnice a věřte. Jsou horší věci na světě než ulomená větev, ale vím, jak to zamrzí.           Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika