Jakou jabloň do zahrádky



host - 204.95 (?)
4.11.2008 20:59

Tak už tu trpělivost taky nemám.  Koupil jsem květináč velikosti menšího sudu a Šampiona do něj přesadil. 

Na místě Šampiona vyměnil zeminu a koupil Selenu - nic jiného podzimního už neměli, ale snad by to neměl být krok špatným směrem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 24.10.2008 12:54

Já mám naopak s pěstováním Rubímu na nechráněném, chladném a větrném stanovišti velmi dobré zkušenosti.
1.Čím vyšší poloha, tím později se sklízí, jsou vyxbarvenější a tím déle jablka vydrží. Z teplých chráněných poloh jde o podzimní jablko a to pak ztrácí své kouzlo.
2. Díky dlohým stopkám plody prakticky nepadají a drží na stromě až do úplného dozrání. Plody tak lze sklítzet na několikrát a ty menší postupně dorůstají
3. Mrazuodolnost Rubínů je dostatečná, i když jistě ne absolutní (jako třeba Wealthy) V otevřených větrných polohách méně trpí strupovitosti

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.95 (?), 24.10.2008 21:51

Tak to se divim, ale možné je všechno.

Pěstoval jsem Rubín na chráněném místě, kde plodil dobře a velké plody. Na větrném místě měl plody znatelně menší a v nižší kvalitě.

Nicméně mezi těmito odrůdami stále preferuji Šampion, protože chuťově je sice pro mne (nepatrně) za Rubínem, ale plodností ho bohatě předčí (moje zkušenost, ani tady nevylučuji, že má někdo opačnou).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 25.10.2008 12:32

Každá lokalita je jiná a různou roli může hrát cokoli, půda, spodní voda nakonec i podnož.
   Šampion (mám jej od r. 1977) byl svého času velmi populární. Vysoká a spolehlivá plodnost, dobrá chuť i vzhled. Vzhledem k tomu, že jde jen o podzimní jablko, navíc citlivé k strupovitosti, tak jej považuji za překonaný novými odolnými odrůdami. Na rozdíl od Rubínu a Bohemií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.95 (?), 25.10.2008 17:20

Když vezmu jalbka celkově, tak mi nejvíce chutná Dezert.  Bohužel je hodně napadá škůdci (hlavně plody) a také mne překvapuje jak málo informací se o něm dát na internetu najít, řekl bych mnohem méně než o jiných srovnatelných odrůdách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 26.10.2008 8:47

Zkoušel jsem Šampion mnoho let a má přednosti i nedostatky. Velmi dobře a přirozeně bez větších zásahů tvoří korunu. Plod je chutný a vzhledný, pokud není strupovitý dobře se prodával. Nevýhodou je, že na různých podnožích má různou plodnost a dosti odlišné plody. Na vzrůstných roste jak vrba a větší podíl drobných plodů. Slabě rostoucí podnože téměř zadusila tráva a ustrnuly ve vývoji. U nás na Valašsku tedy ve výšce asi 420 až 450 m/n.m dosti kmeny trpěly rakovinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 26.10.2008 10:44

Měl jsem se Šampionem velmi podobné zkušenosti jako Rony. Zejména, co se týče většího procenta drobných plodů při vynechání detailního řezu.
  Podobně jako p.204.95 si myslím, že chuť Dezertu v době své konzumní zralosti těžko hledá konkurenci. Barevně však není tak přesvědčivý jako např. Golden, Gloster, G. Smith, Bohemia či Jonagored, tudíž ani tak tržně úspěšný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.71 (?), 27.10.2008 17:35

Viem si predstaviť ako ťažká otázka to je len 2 jablone a odrôd je pritom toľko... Ale každý stojíme pred podobnými otázkami, pretože všetky odrody môže mať len málokto!

Z červených by som sa ale k tomu Rubínu priklonil, ale vyžaduje iný rez ako ostatné odrody, vlastne možno nerezať vôbec než rezať zle - platí hlavne u Rubínu. Rubín pravidelne vyhráva súťaže jablĺk a nie je náročný a náchylný na choroby ako mnohé staršie odrody.

Žlté jablkjo by som vyskúšal BIOGOLDEN - počul som na túto novú odrodu chválu, je rezistentná a chuťovo podobná goldenu, na čo sú hlavne deti zvyknuté...

Ak sa ale naozaj neviete rozhodnúť, tak vám odporučím niečo úplne iné...

Skúste Ovocný strom Asimina Triloba, indiansky názov Pawpaw. Mám ich odskúšané, a stojí to za to! Jablká si kúpite v každom obchode, alebo natrháte v každej záhrade aj u suseda, ale skúste zohnať Pawpaw!

Plody sú 1/4 kg - 1/2kg ťažké, veľmi chutné mám za sebou tento rok už pár kilo, ale ostanene sa k nim len tak, že si ich vypestujete, je to úplná novinka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.95 (?), 27.10.2008 22:06

Zaujala mne ta zmínka o Šampionu na slabě rostoucí podnoži.  Přesně ten problém nyní řeším. Mám stromek už několik let a v podstatě vůbec neroste. Na předjaří plánuju opravdu radikální řez, jinak už nevim co.

Šampion co jsem měl dřív byl roubován bůhví na čem, ale tenhle problém tam nebyl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 30.10.2008 8:10

Mám naprosto stejnou zkušenost, jen menší trpělivost. Šampion na jedné zahradě bujně rostoucí i velmi plodící. S nadějí a očekáváním brzské úrody jsem koupil nový stromek a po čtyřech létech marných pokusů o oživení - maximum přírůstků do 10 cm jsem ho vyhodil. Kořenový systém byl slušný, velmi mnoho drobných kořínků. Připočtu-li vysoké riziko gumovitosti větví, už tuto odrůdu nechci. Zatím u mne jako náhrada vypadá Rozela (zdá se mi ranější), také snad Lipno. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.95 (?), 4.11.2008 20:59

Tak už tu trpělivost taky nemám.  Koupil jsem květináč velikosti menšího sudu a Šampiona do něj přesadil. 

Na místě Šampiona vyměnil zeminu a koupil Selenu - nic jiného podzimního už neměli, ale snad by to neměl být krok špatným směrem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika