červivost jablek



jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?)
3.5.2009 22:37

Pomaly je čas znovu otvoriť túto tému - obaleč jablečný.

U nás dnes nastal čas podľa SET (Mošnov) pre postrek proti obalečovi jablečnému pre prípravky Mospilan/Calypso. Mne sa osvedčil doporučovaný SET=83/Mospilan. Pretože sú jablone v plnom kvete, tak som k Mospilanu pridal aj trochu bóru. Mospilan by mal preventívne riešiť aj obaleče východního (aj keď je termín o cca 30 denostupňov prešvihnutý).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Bohemians 1905 - (1) - 20.119 (?), 14.9.2008 9:45, zobrazeno: 46227x

letos mám temeř celou úrodu jablek zničenou díky červivosti.téměř všechny jablka jsou napadena a zničena.jakým postřikem bych tomu mohl pro příště zabránit a kdy ho aplikovat.díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 14.9.2008 13:24

Červivosť spôsobuje viac škodcov. Hlavní škodcovia sú pilatka jablečná, obaleč jablečný a obaleč východní. Preto nie je možné riešenie "jedným univerzálnym" postrekom, ale je nutné striekať podľa vývojových štádií škodcov. A to dosť presne.

Najvýraznejší škodca je obaleč jablečný. Postreky proti nemu podĺa doporučených metodík súčasne dobre kryjú aj vývoj obaleče východního. Menšia skupina obalečov - zimolezový, jabloňový a i., býva obvykle menej závažná.

V prvom rade potrebujete "správne informácie". Nájdite si googlom "AMS SET" - čo je teplotný vývojový model na stránke srs.cz - suma efektivních teplot. Zadajte si 3 stanice vo vašom okolí a príslušného škodcu.

Pre obaleče jablečného platia rozličné "správne časy"  podľa použitého prípravku. Osobne doporučujem mospilan alebo calypso (majú rovnaký mechanizmus účinku) pred inými (a z týchto dvoch zase uprednostňujem mospilan).

Pre mospilan (aj calypso) u obaleče jablečného platí - prvá vlna - ideálny čas postreku pri SET=83 a druhý postrek o 2 týždne, resp. pri 250SET, teda 83SET+2T. Druhá vlna je 639SET+2T (resp. pri 805-830SET ak je nutný). Tieto čísla nezodpovedajú tomu, čo sa u nás bežne doporučuje na záhradkárskych serveroch. Sú to čísla z materiálov cerexagri-nisso. Tento rok som išiel podľa tejto schémy a nemám jediného červa. Na tejto schéme sa čiastočne "vezie" aj obaleč východní, takže extra postrek nebol nutný. 

Možností je viac a každý môže mať odlišnú schému. Niekto strieka až druhú vlnu obalače, čo zhoršuje situáciu v nasledujúcom roku - dosť významná čast neprejde vývojovo do druhej vlny a teda prežije do druhého roku.  Mne sa osvedčilo - prvá vlna dva postreky - druhá vlna jeden postrek.

http://www.srs.cz/omor/app?service=page/SET

Ochrana proti škodcom začína už pred kvetom, pretože obaleč jablečný nie je jediný škodca. Ale na červivosti sa podiela výrazným dielom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 68.180 (?), 14.9.2008 19:39

Dobrý den, asi to bude znít hodně kacířsky, ale své poznatky nijat neprosazuji a nehodlém se o ně přít. Nicméně všiml jsem si poslední roky, co na mé zahradě převládly rezistenty proti strupovitosti, že plody těchto rezistentů jsou taky podstatně méně často červivé. Zatímco červivá Hana, Nela, Vanda, Rubinola, Rajka, Rosana, Krasava a jiné jsou poměrně vzácné, ostatní odrůdy mají brakovité ovoce nejen kvůli strupovitosti, ale i kvůli červivosti. Pokládám to za další důvod, proč tyto odrůdy rozšiřovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.231 (?), 14.9.2008 21:35

V loňském roce se mi (v teplé oblasti 210 m. n. m.) stalo totéž. Ještě teď můžete po rozkrojení padaných jablek najít housenky obaleče jablečného. Pokud je objevíte, nechte si je určit nebo nám je ukažte. Housenky (dokrmené jablečnými jadérky) brzy utečou a utvoří na stromě nebo poblíž zámotek. Na jaře se housenka, která umí i několikrát změnit stanoviště, zakuklí. Pak je dva týdny nehybná (jako kukla) a poté se vylíhne imágo - motýlek. Na teplé zahradě už jsem je zaregistroval 2.5.2008. Na druhé (studené - 500 m. n. m.) až ve druhé polovině května, ale tam nestříkám. Zajímavé je, že motýlci mají letové vlny velkého výskytu, ale chytil jsem je v noci na světlo ještě i koncem srpna a posledního 2.9.2008!

K vyhubení potřebujete postřik proti přezimujícím škůdcům a pak systémový insekticid (např mospilan) aplikovaný několikrát po vrcholu prvé letové vlny. Taky je dobré odstranit trávu a dřevěné kůly z okolí stromů. Padaná jablka zakopat hlouběji než 10 cm a udusat hlínu!

Invazi nevychytáte feromonovými ani světelnými lapači ani matením samců feromonem. Stoprocentní úspěch znamená 4 postřiky (fuj!) od druhé poloviny května po třech týdnech. A taky koordinaci se sousedy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 3.5.2009 22:37

Pomaly je čas znovu otvoriť túto tému - obaleč jablečný.

U nás dnes nastal čas podľa SET (Mošnov) pre postrek proti obalečovi jablečnému pre prípravky Mospilan/Calypso. Mne sa osvedčil doporučovaný SET=83/Mospilan. Pretože sú jablone v plnom kvete, tak som k Mospilanu pridal aj trochu bóru. Mospilan by mal preventívne riešiť aj obaleče východního (aj keď je termín o cca 30 denostupňov prešvihnutý).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 155.121 (?), 4.5.2009 15:45

Ale počátek líhnutí je asi 30 %, je to brzo. Obvykle to vychází na 5. - 10. června. Můžete napsat, jak to počítáte? Já sleduju procenta /90 a více procent na AMS-SET znamená postřik/.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 4.5.2009 17:32

Vychádzam z amerických doporuční a ich systémov IPM. Osvedčilo sa mi to na 100%.  Český a aj americký obaleč jablečný (codling moth - CM), a aj obaleč východní (oriental fruit moth - OFM) majú rovnaký denostupňový vývoj všade. Amíci majú časy postrekov mierne posunuté - oni vychádzajú z optimalizovaných štatistických modelov a poľných výskumných prác. (Kedysi som čítal nejaké výskumy Nipon Soda - práve o tom časovaní a o mospilan versus calypso - štatistická účinnosť). Ale zhrniem to:

Tu je schéme IPM, ktorú používajú amíci. Denostupne sú uvedené vo Fahrenheitoch. Pre prepočet je nutné deliť "ich hodnoty DD" koeficientom 1.8 - dostaneme naše SET v Celsioch. Zo schémy vyplýva, že 150DD=SET83=PrvýPostrekPrvejVlny sa týky iba 5-tich prípravkov. Z toho sú v malobalení dostupné iba dva - Assail=Mospilan a Calypso=Calypso. Podľa iných štúdií je Mospilan "najúčinnejší", proti Calypso asi o 4%, proti ostatným prípavkom ešte viac (tá štúdia už nie je na webe, takže link nemám). Druhý postrek prvej vlny je optimálny pri 450DD=250SET, resp. o 14 dní po prvom - ak je to ovšem nutné. Tento rok to asi nutné bude, pretože dnes sa u nás ochladilo, čo urobí vývoj OJ rozvláčnym. Pre ostatné prípravky platí podstrek 250DD/550DD - teda 138SET/305SET. Na stránke AMS-SET si vynásobíte stĺpce "SET krát percento/100" a viete presne, koľko denostupňov už uplynulo.

DruháVlnaPrvýPostrek - pre Mospilan 1150DD=638SET. Atd, atd...

Trochu ma udivilo, že tento rok Mošnov dosť významne predbieha Kujavy a Val.Mez. Mošnov mám cca 7km a viem, že u nás je "lokálne" priemer ešte o cca 1,5-2,0stC vyšší ako mošnovský.  (Náš ročný priemer na záhrade - 2006=9,9stC, 2007=10,3).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 191.35 (?), 4.5.2009 18:13

Takže na první postřik je už čas?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 4.5.2009 18:26

Ako kde! Ja sledujem iba SET okolitých 3 staníc.  Pre Mošnov sa 83-SET-Mospilan naplnil, ale napr. pre Kujavy pár dní chýba.  A teraz bude asi pár dní chladnejšie, čím sa to komplikuje. Ja ovšem musím zohľadniť špecifickú lokálnu mikroklímu - preto som radšej postrek urobil. Zaznamenávam si vlastné teploty a tie sú "ešte nad Mošnovom".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 4.5.2009 17:34

     Osobně už řadu let proti obaleči nezasahuji.  Přijde mi nelogické stříkat proti první generaci a pak provádět probírku. Ale chápu pěstitele nemající nadbytek jablek, že s červivostí bojují.
   Všiml jsem si ale zajímavého jevu.  Prohlížím-li počátkem června plody ljablek - obvykle letních odrůd, najdu sem tam napadený plůdek - dírka a vedle ní hromádka trusu. Zhruba za týden teprve dochází k masivnímu výskytu napadených plůdků na ostatních jabloních. Možná dřív, nevím, já mohu prohlížet zahradu jen v týdenních intervalech. Chemicky, jak říkám, nezasahuji, beru to jako formu probírky. Nevím, jestli se tak jednoduchý postup dá použít pro signalizaci.  Jsem ale přesvědčen, že kdybych v momentu objevení prvních navrtaných plodů jabloně postříkal, napadení ostatních bych výrazně omezil. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika