Bohemia



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 177.155 (?) 
27.11.2016 22:22

Hmm, ale právě na to se ptám. Měl jsem zato, že k tomu je toto fórum určeno. Zkouším hledat, ale zatím jsem na nic rozumného nenarazil. Jestli takové stránky existují, budu vděčný za odkaz. Jinak tomu budu muset nejspíš obětovat hromadu času, než se dopátrám, pokud mě znalci nenasměrují... mimochodem právě tu jsem se dozvěděl, že některé odrůdy jabloní se chovají úplně jinak a že se musí také stříhat jinak pro dobrou plodnost. Toto jsem se ani náznakem v obecných knížkách o řezu nedozvěděl a naopak jsem z nich nabyl pocit, že řez jabloní se provádí vždy stejným způsobem. Nemám ani žádného známého, který by mě na to upozornil a předal tyto zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.4 (?), 27.11.2016 22:37
Vyhľadajte si tu na fóre vlákna "Bohemia Gold - jak ostříhat" a "Rubín a řez", niečo sa dá dozvedieť aj tam. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 177.155 (?), 27.11.2016 22:47

Díky, jistě se dá, to určitě mrknu. Pořídil jsem Bohemia Gold i Rubinolu. Ale spíš jsem myslel nějaký celkový přehled, pořídil jsem více odrůd a vůbec netuším, ke kterým se jak speciálně chovat. Jestli jen Rubinola a Bohemia, nebo třeba jiné vyžadují zase jiný spec. řez... a týká se to jen jabloní, nebo se tak chovají i některé odrůdy hrušní... a co takové odrůdy slivoní... jestli rozumíte. Ani v pomologii jabloní, co jsem dohledal na netu, ani u různých prodejců jsem tyto spec.informace nenašel, a nezbývá mi než doufat, že se ostatní stromy budou chovat standardně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 28.11.2016 7:41

Pre Petra z H.: Čo sa píše o Rubíne, platí aj pre Bohemiu (tá je len farebnou mutáciou Rubínu, inak sú vlastnosťami zhodné). Ohľadom rezu Bohemie - veľmi stručne povedané: v prvých 2-3 rokoch robiť výchovný rez na vytvarovanie korunky (ten môže byť aj v predjarí). Potom rez obmedziť na minimálnu možnú mieru, nechať ho na leto alebo obdobie kvetu,  v podstate robiť len "prieklest "  zahusťujúcich vetví a výhonkov, resp. tých koré rastú nevyhovujúcim smerom. Pri reze ponechávať koncové puky ktoré sú kvetné a prinášajú plody.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 28.11.2016 8:23

Děkuji, jste velmi ochotný a takto je to naprosto srozumitelné. wink

Nicméně jde mi o to, že si pořizuji pozemek a větší množství stromků různých odrůd, takže spíš bych se rád dozvěděl něco podrobnějšího o řezu a ošetřování jednotlivých odrůd, resp. u těch, které takový odlišný přístup vyžadují. Nyní to vím o Bohemii/Rubínu a odvozeninách, ale bojím se, abych se třeba netrápil s neplodností nebo nějakým růstovým problémem třeba u hrušní, slivoní atd, a pak se za pár let nedozvěděl, že jsem to měl dělat úplně jinak... Rád bych tyto nuance znal předem a postupoval správně už od začátku. Proto bych byl vděčný za zdroj, z kterého bych mohl čerpat popis chování jednotlivých odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.134 (?), 28.11.2016 17:54
Pre Petra z H.: Toto by mohlo byť (čiastočne) to čo hľadáte. Viď fotky. Stiahnite si ten súbor pdf (1.foto), je to veľmi dobre napísané. Ďalšou pomôckou pre Vás môže byt pomológia "Jádroviny" od p.Nesrstu, kde je pri každej odrode spomenuté na akom dreve rodí (zjednodušene: buď na krátkom, alebo dlhom). Podľa toho prispôsobte rez, na dlhom dreve rodia "rubinoidy", pri odrodách rodiacich na krátkom dreve môžete rodivý obrast o niečo viac skracovať, ale rezať netreba zbytočne alebo nadmerne. Nemajte z toho taký rešpekt, až taká veda to nie je, zvládli to iní, zvládnete to aj Vy. Pri slivkovinách a hruškách môžete jednotlivé odrody rezať v podstate rovnako, tam nejaké výrazné medziodrodové špecifiká nie sú. Osobitnou kapitolou je rez broskýň, tam by bolo vhodné ak by Vám to na začiatku niekto skúsený ukázal. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 28.11.2016 17:26

Název Bohemia je politováni hodný omyl a osobně vůbec nechápu jak k tomu mohlo dojít. Ani radši nechci vědět co je v pozádí... Je to opravdu jen červenější Rubín, takže název Bohemia je trochu hodně přes čáru... K tomu řezu- pokud budete dodržovat základní zásady tzv. Dohnálkova řezu, stříhejte Bohemii zcela stejně jako jakoukoliv jinou odrůdu, tedy nezasahovat jakkoliv do hiearchie pupenů ve výhonu, jinými slovy nezakracovat, jak doporučuje pan Hlavatý...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.134 (?), 28.11.2016 18:29
("...název Bohemia je politování hodný omyl..."). Prečo tak tragicky? Mutácie bežne dostávajú mená odlišné od pôvodnej odrody, a Bohemia znie tak vlastenecky... Mne sa ten názov celkom páči. To už skôr nechápem prečo Fredy Mercury (nech mu je zem ľahká) nazval jednu zo svojich najslávnejších piesní Bohemian rapsody. :-) IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 28.11.2016 22:24

No tak většinou pouhé mutace, které se liší jen barvou mají v názvu aspon náznak původního jména. Je něco podobného v názvu Rubín a bohemia? Nemyslím... Omlouvám se, pokud se to někoho dotkne, ale já v tom vidím jasný zištný úmysl. Když už má být něco národní jablko, tak at to je Rubín, jakožto původní odrůda a ne nějaká jeho napodobenina. Něco vám povím pánové, kdyby se Bohemia jmenovala třeba Red Rubín, nebo prostě červený Rubín, chtěli byste ji mít za každou cenu doma? Pochybuju. Nyní, máme pocit že to jsou dvě odrůdy a chceme mít obě. Jasný, až dětinský podvod na zákazníka, bohužel úspěšný... Existuje jistá nepsaná slušnost že mutace mají v názvu vždy původní odrůdu. James Grieve Red, Grávštýnské červené, nebo červená jičínská Strýmka...  Název Bohemia je prostě evidentní podpásovka, to se prostě nedá nijak okecat...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 28.11.2016 19:42

Název Bohemia je politováni hodný omyl... Je to opravdu jen červenější Rubín, takže název Bohemia je trochu hodně přes čáru...

A že Evelína je jen trochu červenější Pinova Vám nevadí? A že Karin Schneider je fialovější Ingrid Marie, to není trochu hodně přes čáru?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika